რუსი სენატორი: "აჭარამ შესაძლოა, საქართველოს შემადგენლობიდან გასვლის პროცესი დაიწყოს"
"აჭარამ შესაძლოა, აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთს მიბაძოს და საქართველოს შემადგენლობიდან გასვლის პროცესი დაიწყოს", - ასე გამოეხმაურა რუსეთის მმართველი პარტიის წარმომადგენელი, ფედერაციის საბჭოს საერთაშორისო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე ანდრეი კლიმოვი საქართველოს პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის განცხადებას იმის შესახებ, რომ ქვეყანა რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებლ ყველა საერთაშორისო ფინანსურ სანქციაში მონაწილეობს.
ამასთან, რუსი პოლიტიკოსი დარწმუნებულია, რომ ზურაბიშვილის განცხადება იყო პასუხი ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო ლიდერ ანატოლი ბიბილოვის ამასწინანდელ ინიციატივაზე, რომელიც რუსეთის შემადგედგენლობაში შესვლის საკითხზე რეფერენდუმის ჩატარებას ეხებოდა.
«გამორიცხული არაა, მსგავსი მოვლენების ფონზე აჭარამ აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთს მიბაძოს და დაიწყოს საქართველოს შემადგენლობიდან გასვლა. ისტორიული (პროთურქული), რელიგიური (მუსლიმური) და გეოგრაფიული (ზღვით თურქეთს ესაზღვრება) გარემოებების გათვალისწინებით, ძნელი მისახვედრი არაა, რომ ანკარა ხელიდან არ გაუშვებს შესაძლებლობას, აჭარელი სეპარატისტების დახმარებით შავიზღვისპირეთში თავისი გავლენა გაზარდოს», – წერს რუსი სენატორი თავის Telegram-არხში და დასძენს, რომ "ანტირუსულ სანქციებთან მიერთების შემდეგ საქართველოს შემოსავლები მინიმუმამდე დაეცემა, ისევე, როგორც რუსეთიდან სასიცოცხლო მნიშვნელობის პროდუქტების მიწოდება და ტურისტული ნაკადი, ხოლო რუსეთში ქართული პროდუქტის ადგილს სხვა დაიკავებს».
«ამ მცირე ზომის მთის ქვეყნის ისედაც რთული ეკონომიკური მდგომარეობა კრიტიკული გახდება», – დარწმუნებულია რუსი პარლამენტარი.
ამ პროვოკაციული განცხადების შეფასებისგან თავი სეიკავა საქართველოში თურქეთის ელჩმა ფატმა სერენ იაზგანმა, თუმცა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისადმი ოფიციალური ანკარის ურყევი მხარდაჭერა დაადასტურა.
„თურქეთი მხარს უჭერს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში. ეს ცხადია. ეს არის თურქეთის ოფიციალური პოზიცია და ყოველთვის ასე იქნება",– განაცხადა ელჩმა „აქცენტთან“ თემის კომენტირებისას.
რუსული პროპაგანდისტული მედია, ისევე, როგორც საქართველოში მომრავებული პრორუსული მედია- და სხვა ორგანიზაციები ხშირად იყენებენ ყალბ ნარატივს "თურქული ექსპანსიის საფრთხის" თაობაზე, კერძოდ, ცდილობენ, დააშინონ მოსახლეობა იმით, თითქოს "თურქეთი - აჭარის მიტაცებისკენ", "თურქი ინვესტორები საქართველოს ეკონომიკის ხელში ჩაგდებისკენ" ისწრაფვიან, ქართული ქალაქები კი "თურქი ტურისტებითაა გადავსებული და ეს სულ აგენტურაა".
DFRLab-ის კვლევის თანახმად, ერთ-ერთი მსგავსი ყალბი თეორია ეხებოდა ასევე აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსს. კერძოდ, სადეზინფორმაციო პროპაგანდა ირწმუნებოდა, რომ თურქეთი 2021 წელს ყარსის შეთანხმების ვადის ამოწურვის შემდეგ აუცილებლად დაიპყრობდა ბათუმს. არადა რეალურად, ეს შეთანხმება უვადოა.
კრემლისტურ მედიაში სისტემატიურად აქვეყნებდნენ შეთითხილ სტატიებს სენსაციური სათაურებით, როგორიცაა, მაგალითად, "თურქეთის ექსპანსია: ვინ და რისთვის ყიდულობს რეალურად საქართველოს"; "როგორ ახდენს თურქეთი საქართველოს ოკუპაციას", "თითქმის გათურქებული საქართველო: როგორ აწესებს თურქეთი აჭარაზე კონტროლს" და ა.შ.
მედიის განვითარების ფონდის (MDF) წინასაარჩევნო მონიტორინგის ანგარიშის თანახმად, 2020 წელს თურქოფობიის გაღვივება პრორუსული "პატრიოტთა ალიანსის" წინასაარჩევნო კამპანიის განუყოფელ ნაწილს წარმოადგენდა. მის საარჩევნო რეკლამაში პირდაპირ იყო ნათქვამი, რომ "აჭარა თურქეთის მიერაა ოკუპირებული».
ეს - იმ დროს, როცა 2021 წელს თურქეთზე რეალურად, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მხოლოდ 5.6% (64.7 მლნ დოლარი) მოდიოდა, ვიზიტორების რაოდენობით კი თურქეთი პანდემიის წინა პერიოდში, 2019 წელს მხოლოდ მეოთზე ადგილზე იყო, ხოლო 2020-2021 წ.წ. მართალია, ლიდერობდა, თუმცა თურქეთის მოქალაქეთა წილი 19%-ს არ აღემატებოდა.
25 თებერვალს, უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრიდან მეორე დღეს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ თბილისი არ შეუერთდება რუსეთის წინააღმდეგ ეკონომიკურ და ფინანსურ სანქციებს, რომლებიც იმ დროისთვის აშშ-ს, ევროკავშირსა და რიგ ცალკეულ ქვეყნებს ჰქონდათ შემოღებული. როგორც პრემიერმა განმარტა, "ეს საზიანო იქნებოდა ქვეყნისა და მისი მოსახლებისთვის", ის კი შექმნილ ვითარებაში "მხოლოდ საქართველოს ეროვნული ინტერესებით" იხელმძღვანელებს.
ამავდროულად, როგორც პრემიერმა აღნიშნა, საქართველოს ხელისუფლება «შესაძლებლობების ფარგლებში ყველაფერს აკეთებს უკრაინისთვის პოლიტიკური და ჰუმანიტარული დახმარების გასაწევად".
ამასთან, საქართველომ, როგორც მსოფლიო ფინანსური სისტემის ნაწილმა, მაინც დააწესა რიგი შეზღუდვები ბანკებისა და ფინანსების სფეროში.

Российский сенатор: Аджария может начать процесс выхода из состава Грузии
Аджария может последовать примеру Абхазии и Южной Осетии и начать процесс выхода из состава Грузии, заявил член «Единой России», зампред комитета Совета Федерации РФ по международным делам Андрей Климов.
Таким образом сенатор отреагировал на заявление президента Грузии Саломе Зурабишвили о том, что страна участвует во всех международных финансовых санкциях против России.
Российский политик уверен, что заявление сделано президентом Грузии в ответ на инициативу югоосетинского лидера Анатолия Бибилова о вступлении самопровозглашенной республики в состав России.
«Не исключаю, что на фоне подобных событий Аджария вполне может последовать примеру Абхазии и Южной Осетии и начать процесс выхода из состава Грузии. С учётом исторических (протурецких), религиозных (исламских) и географических (граничит по морю с Турцией) обстоятельств нетрудно понять, что Анкара не упустит возможности усилить через поддержку аджарских сепаратистов свое влияние в северовосточном Причерноморье», – написал сенатор в своём Telegram-канале.
Климов добавил, что после присоединения Грузии к антироссийским санкциям «доходы от торговли с Россией упадут до минимума, поставки из РФ жизненно важных для Грузии товаров тоже».
«Место грузинских товаров в РФ займут другие. Приток российских туристов явно обрушится. И без того тяжелое экономическое положение этой небольшой горной страны станет критическим», – убеждён он.
Отметим, что российские государственные СМИ и прокремлевские организации в Грузии часто распространяют нарративы об угрозе «турецкого экспансионизма». Они, в частности, утверждают, что «Турция стремится завоевать Аджарию», «турецкие инвесторы захватывают экономику Грузии», а грузинские города «наводнены туристами из Турции».
Согласно исследованию DFRLab, одна из теорий заговора касалась статуса Аджарской автономной республики. Утверждалось, что Турция захватит город Батуми по истечении срока действия Карсского договора в 2021 году. На самом деле у договора нет срока действия.
В прокремлевских СМИ не раз были опубликованы статьи с сенсационными заголовками: «Турецкая экспансия: кто и почему на самом деле покупает Грузию»; «Как турки оккупируют Грузию», «Почти турецкая Грузия, или как турки берут под контроль Аджарию».
Согласно отчету Фонда развития СМИ (MDF) о предвыборном мониторинге в Грузии, в 2020 году туркофобия была частью избирательной кампании партии «Альянс патриотов». В их предвыборной рекламе, в частности, указывалось, что «Аджария оккупирована Турцией».
При этом на Турцию в 2021 году приходилось лишь 5.6% прямых иностранных инвестиций в Грузию (64.7 млн долларов США). По числу визитеров Турция в предпандемийном 2019 году была на четвертом месте, в 2020-2021 году вышла в лидеры, но доля турецких граждан не превышает 19%.
25 февраля, на следующий день после начала российского вторжения в Украину, премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил, что Тбилиси не присоединится к экономическим и финансовым санкциям против России, которые на тот момент ввели США, ЕС и некоторые другие страны. Гарибашвили пояснил, что это навредит стране и ее жителям, а в сложившейся ситуации он будет руководствоваться только национальными интересами. При этом он указал, что правительство Грузии «в пределах своих возможностей» делает все, чтобы оказать политическую и гуманитарную помощь Украине. При этом Грузия, будучи частью мировой финансовой системы, все же установила ряд ограничений в сфере банков и финансов.