რას უქადის პუტინის რუსეთის "მეგობრებს" გარიყულ ქვეყანასთან მეგობრობა
უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრა, რომელიც 24 თებერვალს, გამთენიისას ვლადიმირ პუტინის ბრძანებით დაიწყო, მსოფლიოს ცვლის. რუსეთი, რომელსაც მანამდე ვიცნობდით, აღარ არსებობს. ზესახელმწიფოდან იგი ყოველდღიურად სულ უფრო ღარიბ, როგორც ეკონომიკურად, ისე პოლიტიკურად იზოლირებულ ქვეყნად იქცევა. მისი ლიდერი, რომელსაც ჯერ კიდევ ორიოდ თვის წინ დასავლეთში “strong man”-ად მოიხსენიებდნენ, ახლა მთელი ცივილიზებული სამყაროსთვის “mad man”-ია ერთადერთი პერსპექტივით - ან საკუთარმა გარემოცვამ გამოასალმოს სიცოცხლეს, ან ჩამოაგდონ და საერთაშორისო ტრიბუნალმა გაასამართლოს, როგორც სამხედრო დამნაშავე. რუსული ჯარი კი, რომელიც "მსოფლიოს №2 არმიად" ითვლებოდა, ახლა ყველასთვის მხოლოდ სუსტად მომზადებული, ცუდად შეიარაღებული და აღჭურვილი, დროს ჩამორჩენილი სარდლების მიერ მართული ხროვაა, რომელიც ბრძოლაში კვლავინდებურად ეყრდნობა ძველისძველ რუსულ პრინციპს “сила есть – ума не надо”.
კრემლი წლების განმავლობაში ახერხებდა სასჯელის არიდებას სიცრუის, (როგორც ახლა გაირკვა) არარსებული "ზეიარაღით" დაშინების, ცალკეული უცხოელი პოლიტიკოსების მოსყიდვის, პოლიტიკური მიზნით ეკონომიკური ბერკეტების გამოყენებისა და სხვა მსგავსი არაკეთილსინდისიერი მეთოდებით. მას მეტისმეტად ბევრი რამ "ეპატია" - ჩეჩნეთის, საქართველოს, დონბასის ჩათვლით. ეს ყველაფერი მაშინ დასავლეთისთვის "სადღაც იქ" იყო, "შორს". მაგრამ ახლა, როცა მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ პირველად, ომი ევროპის შუაგულში დაბრუნდა, ყველაფერი შეიცვალა. მსოფლიომ გამოიღვიძა და კრემლის აღარ სჯერა.
ნატო-ც, აშშ-ც, დასავლეთევროპული ქვეყნებიც, რომლებიც ყველაზე დაძაბულ მომენტებშიც კი "რუსეთთან საუბრის აუცილებლობის" იდეის ერთგულნი რჩებოდნენ (რაც არცთუ იშვიათად მოსკოვის წინაშე დათმობებით სრულდებოდა), ახლა ერთხმად აღიარებენ, რომ ეს მცდარი კურსი იყო. ისინი რუსეთს აგრესორად მოიხსენიებენ, ხოლო პუტინს - სამხედრო დამნაშავედ. “პარტნიორების მრავალგზის გაფრთხილების მიუხედავად, ჩვენ ვეჭიდებოდით ხიდებს, რომლისაც თავად რუსეთს აღარ სჯეროდა. ვერც კი წარმოვიდგენდი, რომ იმპერიული სიგიჟით შეპყრობილი პუტინი თავისი ქვეყნის სრულ პოლიტიკურ, ეკონომიკურ და მორალურ გახრწნაზე წავიდოდა” – განაცხადა გერმანიის პრეზიდენტმა ფრანკ-ვალტერ შტაინმაიერმა და პირველად აღიარა მარცხი როგორც “რუსეთის მონაწილეობით საერთო ევროპული სახის შექმნის", ისე "ევროპული უსაფრთხოების საერთო არქიტექტურაში რუსეთის ჩართვის" მიმართულებით. აშშ-ის პრეზიდენტი ჯოზეფ ბაიდენი კი პუტინის სამხედრო დანაშაულებისთვის გასამართლებისკენ მოწოდებით გამოვიდა.
უკრაინის წინააღმდეგ სამხედრო აგრესიის გამო აშშ-მა და დასავლეთის ქვეყნებმა მოსკოვს მთელი რიგი სანქციები დაუწესეს, რომელიც არა მარტო პოლიტიკოსებსა და ჩინოსნებს, არამედ რიგით მოქალაქეებსაც შეეხოთ. ასობით კორპორაციამ და ბრენდმა რუსეთში ბიზნესი შეწყვიტა. დაკეტილი ოფისები, რესტორნები, სალონები და ბუტიკები, ცარიელი დახლები, მედიკამენტების, ჰიგიენის საშუალებებისა და პირველადი საჭიროების სხვა საქონლის დეფიციტი, რუსეთის მაცხოვრებლების ბრძოლა შაქრისა და სხვა პროდუქტებისთვის - რიგით მოქალაქეთა მობილურებით გადაღებული და სოცქსელებში განთავსებული ეს კადრები მხოლოდ დასაწყისს ასახავს იმ მძიმე პროცესებისა, რომელიც "ახალ" რუსეთს ელის.
კრემლის სადეზინფორმაციო პროპაგანდას აყოლილი რუსეთის მაცხოვრებლები ამაში დასავლეთს ადანაშაულებენ და იმეორებენ, რომ "რიგითი მოქალაქეები არაფრის გამო ისჯებიან”. თუმცა არსებობს ისეთი რამ, როგორიცაა კოლექტიური პასუხისმგებლობა: ყველას, ვინც პუტინის 22-წლიანი მმართველობა უზრუნველყო და ახლაც კი მხარს უჭერს რეჟიმის ქმედებებს, მძიმე ფასის გადახდა მოუწევს ყველაფერში, რაც პუტინმა წარსულში ჩაიდინა და ახლაც სჩადის როგორც თავად რუსეთში, ისე მის ფარგლებს გარეთ.
ევროკომისიამ უკვე დააანონსა მოსკოვის საწინააღმდეგო სანქციების მეხუთე პაკეტი, მათ შორის - რუსული ნახშირის იმპორტის აკრძალვა. ეს პირველი შემზღუდავი ნაბიჯი იქნება რუსეთის ენერგოსექტორის მიმართ – რომელიც პუტინის ქვეყნისათვის შემოსავლის უმთავრეს და ერთ-ერთ ბოლო წყაროს წარმოადგენს. გარდა ამისა, ევროკავშირს უკვე დაწყებული აქვს მუშაობა დამატებით ზომებზე, რომელმაც შესაძლოა, რუსული ნავთობის იმპორტის აკრძალვაც მოიცვას. აშშ-მა და ბრიტანეთმა უკვე განაცხადეს, რომ რუსული ნავთობის იმპორტს წყვეტენ. პოლონეთი რუსული ნახშირისა და ნავთობის იმპორტის შეწყვეტას გეგმავს, ხოლო ლიტვა რუსეთის ბუნებრივ აირს აღარ იყენებს. «ევროპამ უნდა დააჩქაროს უარის თქმა რუსულ ენერგომატარებლებზე, გათავისუფლდეს ამ დამოკიდებულებისგან, დააწესოს სავალდებულო ემბარგო, რათა შეწყდეს ბომბების დაფინანსება», — განაცხადა ევროპული პარლამენტის თავმჯდომარემ რობერტა მეტსოლამ. ამასთან, მან ევროკავშირის ქვეყნებს უკრაინაში რუსული ჯარის სავარაუდო სამხედრო დანაშაულების საპასუხოდ მოსკოვის მიმართ დამატებითი სანქციების შემოღებისკენაც მოუწოდა. «უკრაინა წარმოუდგენელ პირობებში იბრძვის ჩვენი ფასეულობების დასაცავად. ევროკავშირმა რუსეთს ეს ქმედებები ყველაზე დიდ შეცდომად უნდა უქციოს, რომელიც კი მოსკოვს ოდესმე ჩაუდენია. ამასთანავე, უნდა ვდევნიდეთ ყველას, ვინც მხარს უჭერს პუტინს და საიმედოდ ამოვქოლოთ სანქციებისთვის გვერდის ავლის ყველა ხვრელი», — დასძინა მეტსოლამ. ასე, რომ ყველამ, ვინც დღემდე ენერგოდამოკიდებულია რუსეთზე, სასწრაფოდ უნდა იფიქროს დივერსიფიკაციაზე, ხოლო ვინც რუსეთს რამით მაინც ეხმარება სანქციებისთვის გვერდის ავლაში, ეს სასწრაფოდ უნდა შეწყვიტოს.
აშშ-ის ფინანსთა სამინისტრომ კი 5 აპრილს რუსეთს საგარეო ვალის სანქციების ფარგლებში "გაყინულ" დასავლურ ანგარიშებზე არსებული სახსრებიდან დაფარვა აუკრძალა. ახლა მოსკოვს მოუწევს, ვალი იმ რეზერვებიდან იხადოს, რომლებიც დასავლეთმა ჯერ ვერ შეუზღუდა. "რუსეთს არჩევანი აქვს დოლარის ფასეული რეზერვების ამოწურვასა და დეფოლტს შორის", — განაცხადა სამინისტროს წარმომადგენელმა და დასძინა, რომ “ეს აიძულებს მოსკოვს, თავისი ბიუჯეტის სხვა ხარჯვითი მუხლების, მათ შორის ჯარის დაფინანსება შეამციროს”. აქედან გამომდინარე, ყველამ, ვინც ფინანსურად მეტ-ნაკლებად დამოკიდებული იყო დეფოლტის რეალური რისკის წინაშე დამდგარ რუსეთზე, სასწრაფოდ უნდა დაიწყოს ალტერნატივების ძიება.
პარალელურად 40-ზე მეტი სახელმწიფო რუსეთისა და მისი ჯარის მიერ უკრაინაში სავარაუდოდ ჩადენილი სამხედრო დანაშაულების ერთობლივ გამოძიებას აწარმოებს. დამოუკიდებლად იძიებს იგივეს ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორსო სასამართლოც. და სადღეისოდ უკვე საკმარისზე მეტი რაოდენობის მტკიცებულებებია მოპოვებული, რათა ამჯერად სასჯელს ვეღარავინ გაექცეს – ვერც პუტინი, ვერც მისი არმია, ვერც ნებისმიერი სხვა, ვინც ამა თუ იმ კავშირშია ამ გამაოგნებელ, უპირველესად თავად რუსეთისთვის უკიდურესად საზიანო სამხედრო ავანტიურასთან. შესაბამისად, იმ მცირერიცხოვან მოთამაშეებს, რომლებიც ჯერ კიდევ "მეგობრობენ" პუტინის რუსეთთან, ინარჩუნებენ მასთან პარტნიორულ თუ სამოკავშირეო ურთიერთობებს, ან უბრალოდ თანამშრომლობენ გარკვეულ საკითხებში, ჰმართებთ, კარგად დაფიქრდნენ, ხომ არ დადგა დრო, მთელს ცივილიზებულ სამყაროსა და ამჟამინდელ რუსეთს შორის დაპირისპირებაში სწორი მხარე აირჩიონ.
იმის თვალსაჩინო მტკიცებულებად, რამდენად კატასტროფულ უმცირესობაში აღმოჩნდა პუტინის რუსეთი მსოფლიოში, ამასწინათ გაერო-ში გამართული კენჭისყრის შედეგებიც გამოდგება: უკრაინას იქ მხარი აბსოლუტურმა უმრავლესობამ - 140-მა სახელმწიფომ დაუჭირა, ხოლო პუტინის რუსეთს - მხოლოდ 5-მა, თავად რუსეთის ჩათვლით (რუსეთის ფედერაცია, ბელარუსი, ერითრეა, ჩრდილოეთ კორეა, სირია). ჩინეთმაც კი - ტრადიციულმა მოკავშირემ პუტინისა, რომელიც ამ ომის წამოწყებისას პეკინზე განსაკუთრებულ იმედებს ამყარებდა, ამჯობინა, "შარისგან შორს" დაეჭირა თავი.
სხვათა შორის, გაერო - ეს სწორედ ის ორგანიზაციაა, რომელთან დაკავშირებითაც აფხაზეთის ახალი "საგარეო საქმეთა მინისტრი", კრემლის მიერ ხელდასმული ინალ არძინბა სულ ცოტა ხნის წინ ასე აიმედებდა მოსახლეობას "ფართო საერთაშორსო აღიარების მიღწევის" კუთხით. ორგანიზაციაში ამ პროცესის ლოკომოტივის როლი აფხაზეთის "სტრატეგიულ მოკავშირე" რუსეთს უნდა ეკისრა. ვფიქრობ, ყოველივე ზემოთთქმულის, მათ შორის გაერო-ში გამართული კენჭისყრის შედეგების გათვალისწინებით, ზედმეტი იქნება იმის ახსნა, რატომ ამოიძირკვა აფხაზეთისთვის, ისევე, როგორც ე.წ. "სამხრეთ ოსეთისთვის", ძირშივე ეს პერსპექტივა. მით უფრო, რომ უკრაინულ ქალაქ ბუჩაში რუსული ოკუპაციის დროს მშვიდობანი მოსახლეობის მასობრივი წამებისა და მკვლელობის სულ უფრო მეტი მტკიცებულების გამოჩენის ფონზე უკვე გაისმის მოწოდებები გაერო-დან რუსეთის გარიცხვის თაობაზე.
ასეა თუ ისე, როგორც არ უნდა დასრულდეს ეს ომი, პუტინის რუსეთს თვალსაწიერ მომავალში სასიკეთო არაფერი ელის - არც ეკონომიკური, არც პოლიტიკური, არც ნებისმიერი სხვა კუთხით. ისევე, როგორც დამაიმედებელი არაფერი ელით მის მოქალაქეებს, რომლებიც მზარდი დიქტატურის, საპოლიციო სახელმწიფოს ნიშნების, ტოტალური ცენზურის, სრული საინფორმაციო ვაკუუმისა და ცხოვრების დონის ყოველდღიური გაუარესების მიუხედავად, რუსეთში რჩებიან. თუმცა ეს მათი არჩევანია, მათი მრავალწლიანი არჩევანის შედეგი და სანამ ეს არჩევანი არ შეიცვლება, თითოეულ მათგანს ამ შედეგის საკუთარ თავზე წვნევა მოუწევს. აი, პუტინის რუსეთის "მეგობრებისთვის" კი ჯერ კიდევ არაა გვიანი, სწორი არჩევანი გააკეთონ და ჩახტნენ ფსკერისკენ მიმავალი გემიდან საკუთარი თავისათვის გადარჩენის იმედის შესაქმნელად.

Что сулит “друзьям России” дружба со страной-изгоем
Полномасштабное вторжение России в Украину, начавшееся 24 февраля по приказу Владимира Путина, продолжает менять мир. России, которую мы знали до того, больше нет. Из могущественной мировой державы она превратилась в беднеющую с каждым днем, изолированную как в экономическом, так в политическом плане страну-изгоя. Ее лидер, которого всего пару месяцев назад на Западе называли “strong man”, теперь для всего цивилизованного мира “mad man” с перспективой быть либо ликвидированным собственным окружением, либо сверженным и осужденным международным трибуналом как военный преступник – со всеми вытекающими последствиями. А российская армия, которую считали второй в мире, теперь для всех лишь сборище слабо подготовленных, из рук вон плохо оснащенных и вооруженных людей, ведомых отсталыми от времени военачальниками и сражающихся по допотопному принципу “сила есть – ума не надо”.
Долгие годы Кремлю удавалось оставаться безнаказанным посредством затуманивания мозгов, угроз несуществующим, как выяснилось, сверхоружием, подкупа отдельных иностранных политиков, использования экономических рычагов давления на партнеров в собственных политических целях и иных нелицеприятных методов. Ему сошло с рук слишком многое, включая и Чечню, и Грузию, и Донбасс. Тогда для Запада все это было “где-то далеко”. Но теперь, когда война, впервые после Второй Мировой, вернулась в самое сердце Европы, все изменилось. Мир проснулся ото сна и больше не верит Кремлю.
И НАТО, и США, и западноевропейские политики даже в самые напряженные моменты были привержены идее “не прекращать говорить с Россией”, что частенько выливалось в уступки перед Москвой. Теперь все они признают ошибочность этого курса, называя РФ агрессором, а Путина – военным преступником. “Несмотря на многочисленные предупреждения партнеров, мы держались за мосты, в которые сама Россия больше не верила. Я не мог себе представить, что Путин из-за охватившего его имперского безумия пойдет на полное экономическое, политическое и моральное разложение своей страны” – заявил на днях президент ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер, впервые признав, среди прочего, неудачу с “созданием общеевропейского дома с участием России и попыткой включить РФ в общую архитектуру европейской безопасности". А президент США Джо Байден призвал привлечь к суду Владимира Путина за военные преступления.
Из-за войны США и страны Запада ввели в отношении Москвы жёсткие санкции, затронувшие не только политиков и чиновников, но и обычных граждан. Сотни корпораций и брендов объявили о приостановке бизнеса в РФ. Закрытые офисы и бутики, пустеющие магазинные полки, дефицит медикаментов, средств гигиены, иных товаров первой необходимости, баталии россиян за сахар и прочие “прелести” жизни, запечатленные видеокамерами мобильников граждан и периодически выкладываемые в соцсети – лишь начало того, что суждено пережить “новой” России.
Россияне, поддавшись кремлевской дезинформационной пропаганде, обвиняют в этом Запад, утверждая, что “рядовые жители РФ наказываются ни за что”. Однако есть такая вещь - коллективная ответственность, и каждому, кто обеспечивал Путину 22-летнее правление, да и сейчас продолжает поддерживать действия преступного режима, придется платить. Каждый такой гражданин РФ будет нести ответственность за все, что Путин творил в прошлом и все еще творит как в России, так и за ее пределами.
Еврокомиссия уже анонсировала содержание пятого по счету пакета европейских санкций против Москвы, включающего, в том числе, запрет на импорт российского угля. Это станет первым ограничительным шагом в отношении российского энергетического сектора – главного и чуть ли не последнего источника доходов РФ. Кроме того, ЕС уже начал работу по дополнительным мерам, которые могут включать, в том числе, и импорт российской нефти. США и Великобритания уже объявили, что прекратят импортировать российскую нефть. Польша планирует блокировать импорт российского угля и нефти, а Литва заявила, что больше не использует российский природный газ. «Европа должна ускорить отказ от российских энергоресурсов, освободиться от этой зависимости, ввести обязательное эмбарго, чтобы перестать напрямую спонсировать бомбы», — заявила на днях председатель Европейского парламента Роберта Метсола, призвав страны ЕС ввести эмбарго на поставку энергоносителей из России в ответ на военные преступления российской армии в Украине. «Украина борется за наши ценности в невозможных условиях. ЕС должен превратить это незаконное вторжение в самую дорогую ошибку, которую Кремль когда-либо совершил. При этом мы должны преследовать всех тех, кто поддерживает Путина и закрыть существующие лазейки в уже существующих санкциях», — подчеркнула она. Так что все, кто до сегодняшнего дня был зависим от российских энергоносителей, взяли курс на диверсификацию источников.
А Министерство финансов США 5 апреля запретило России выплачивать государственный долг деньгами, замороженными на западных счетах в рамках санкций. Теперь Москве придётся платить из резервов, которые не смог ограничить Запад. "России придётся выбирать между истощением ценных долларовых резервов или дефолтом", — заявил представитель Минфина США, добавив, что “выплаты по долгу помогут сократить финансирование других расходных статей российского бюджета, в том числе — армии”. Теперь всем, кто в той или иной степени зависел от помощи России, ставшей перед совершенно реальным риском финансового дефолта, надо срочно думать об альтернативах.
Параллельно более 40 мировых держав ведут совместное расследование военных преступлений и преступлений против человечности, которые предположительно совершила Россия и ее войска с начала проведения т.н. "специальной операции" в Украине. Независимое расследование ведёт и Гаагский международный уголовный суд. И собрано уже более чем достаточное количество доказательств, чтобы на этот раз наказания не избежал никто – ни сам Путин, ни его армия, ни кто-либо другой, причастный к этой чудовищной, пагубной в первую очередь для самой России военной авантюре. Соответственно, тем немногим, кто все еще “дружит” с Путинским режимом, сохраняя партнерские, а уж тем более союзнические отношения, следует хорошенько подумать, не пришло ли время выбрать правильную сторону в противостоянии всего цивилизованного мира с нынешней Россией.
Наглядным доказательством того, что Путинская Россия оказалась в мире в катастрофическом меньшинстве, служит и недавнее голосование в Организации объединенных наций (ООН): Украину там поддержало абсолютное большинство – 140 государств, в то время как Россию – лишь 5, включая ее саму (РФ, Белоруссия, Эритрея, Северная Корея, Сирия). Даже Китай – традиционный союзник Путина, возлагающего затевая войну на Пекин особые надежды, решил держаться “от греха подальше”.
Кстати об ООН: это ведь та самая организация, в связи с которой новый “министр иностранных дел” Абхазии, молодой ставленник Кремля Инал Ардзинба недавно так обнадеживал население Страны души по части достижения широкого международного признания. Локомотивом этого процесса в организации должен был стать “стратегический союзник” Абхазии – Россия. Думаю, учитывая все вышесказанное, в том числе итоги голосования в ООН излишне объяснять, почему данная перспектива для Абхазии, собственно, как и для “Южной Осетии” сдулась, толком еще даже не появившись. Тем более, что на фоне свидетельств массовых убийств мирных жителей в украинском городе Буча во время его оккупации российской армии, появившихся в последние дни, после ухода из города оккупантов, со стороны мирового сообщества прозвучало уже несколько призывов и вовсе исключить Россию из Организации объединенных наций.
Так или иначе, чем бы не закончилась эта война, Путинской России в обозримом будущем ничего обнадеживающего не светит ни в экономическом, ни в политическом, ни в каком-либо ином плане. Как не светит ничего хорошего и гражданам, оставшимся жить на территории России, несмотря на усиливающиеся признаки диктатуры, полицейского государства, тотальную цензуру, полнейший информационный вакуум и ухудшающиеся на глазах условия жизни. Однако все это – их выбор, результат их выбора за последние два десятилетия. И пока этот выбор не изменится, всем им придется пожинать плоды. Ну а “друзьям” Путинской России еще не поздно сделать правильный выбор и соскочить с тонущего корабля, создав себе тем самым надежду на спасение.