მდინარაძე: 38-მა ქვეყანამ, მათ შორის საქართველომ, მიმართა ჰააგის სასამართლოს რუსეთის ომის დანაშაულების გამოძიებასთან დაკავშირებით, პუტინის მიმართ გამოცემული ორდერიც ამ გამოძიების შედეგია
19-03-2023 14:54:21 პოლიტიკა
38-მა ქვეყანამ, მათ შორის საქართველომ, მიმართა ჰააგის სასამართლოს რუსეთის ომის დანაშაულების გამოძიებასთან დაკავშირებით, პუტინის მიმართ გამოცემული ორდერიც ამ გამოძიების შედეგია, – ამის შესახებ ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე მამუკა მდინარაძე სოციალურ ქსელში წერს.
„ისევ მხოლოდ ფაქტები:
2022 წლის 2 მარტს, ომის დაწყებიდან ერთ კვირაში, მსოფლიოს 38-მა ქვეყანამ, მათ შორის საქართველომ, მიმართა ჰააგის სასამართლოს რუსეთის მიმართ ომის დანაშაულების გამოძიებასთან დაკავშირებით. ამ მიმართვას ბევრი ქვეყანა არ შეუერთდა, რომელთა შორისაც იყო, მაგალითად, მოლდოვა.
მიმართვის საფუძველზე ჰააგის სასამართლომ გამოძიება დაიწყო. პუტინის მიმართ რამდენიმე დღის წინ გამოცემული ორდერიც ამ გამოძიების შედეგია.
ეს ის დღეებია, როდესაც თბილისში საპროტესტო აქციები იმართებოდა მოტივით, რომ თითქოს საქართველოს ხელისუფლება მხარს არ უჭერდა უკრაინას… ეს ის დღეებია, როდესაც უკრაინის ხელისუფლებამ, იმავე მოტივით, საქართველოდან ელჩი გაიწვია…
რაც შეეხება ქართულ საკანონმდებლო ბაზას ჰააგის სასამართლოსთან მიმართებით:
მსოფლიოში საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს რომის წესდების მონაწილე 123 ქვეყანაა. დღევანდელი მოცემულობით, მათ შორის არ არიან, მაგალითად, თავად უკრაინა, რუსეთი, აშშ და სხვ.
საქართველო, რომის სტატუტის წევრი ქვეყნებიდან, იმ 22 ქვეყანას შორისაა, რომლებსაც სრულად აქვთ მორგებული ქვეყნის საკანონდებლო ბაზა ჰააგის სასამართლოსთან სათანამშრომლოდ, განსხვავებით ევროკავშირის წევრი 16 ქვეყნისგან, რომლებსაც დღემდე არ აქვთ შექმნილი საკანონდებლო ბაზა სასამართლოსთან პროცესუალური თანამშრომლობისთვის“, – წერს მამუკა მდინარაძე „ფეისბუქში“.

38 countries, including Georgia, appealed to Hague Court against Russia, resulting in arrest warrant for Putin, GD faction chair says
19/03/2023 10:54:21 Politic
Mamuka Mdinaradze, the chair of the Georgian Dream faction, said on Sunday that 38 countries, including Georgia, had appealed to the Hague Court for an investigation into Russian war crimes, resulting in the arrest warrant for Putin a few days ago.
“On March 2, 2022, a week after the war began, 38 countries, including Georgia, appealed to the Hague Court for an investigation into Russian war crimes. Numerous countries, including Moldova, did not join this request.
The Hague Court launched an investigation in response to the appeal. This probe also resulted in the arrest warrant issued against Putin a few days ago.
These are the days when protests took place in Tbilisi on the grounds as if the Georgian government did not support Ukraine… These are the days when the Ukrainian authorities recalled the Georgian ambassador for the same reason…
About Georgia’s legal basis in relation to the Hague Court:
123 countries are participating in the Rome Statute of the International Criminal Court. They currently do not include, for example, Ukraine, Russia, the United States, and others.
Georgia, a Rome Statute member state, is one of 22 nations that have fully adapted their legal framework for cooperation with the Hague Court, in contrast to the 16 EU member states that have yet to adopt a legislative framework for procedural cooperation with the Court,” Mamuka Mdinaradze posted on Facebook.