ნატო თავის საზღვრებზე ომისთვის ემზადება
უკრაინაში რუსეთის ჯარების შეჭრამ და ომმა, რომელიც უკვე წელიწადზე მეტია, გრძელდება, ნატო-ს სტრატეგიის შეცვლა განაპირობა. შედეგად ვლადიმირ პუტინმა, რომელიც მოითხოვდა, 1997 წლიდან მოყოლებული, ალიანსის გაფართოებასთან დაკავშირებული ყველა გადაწყვეტილება გაუქმებულიყო, ნატო-ს ჯარი უკვე უშუალოდ რუსეთის საზღვრებზე მიიღო. ამასთან, ალიანსი სწრაფად გადადის "საპასუხო დარტყმის მუქარით შეკავების" სტრატეგიიდან "არდაშვების გზით შეკავებაზე", - ნათქვამია "The New York Times"-ის (NYT) ანალიტიკურ სტატიაში.
ომამდე ალიანსისთვის ამოსავალი წერტილი ის გახლდათ, რომ ნატო-ს რომელიმე ქვეყანაში რუსეთის შეჭრის შემთხვევაში ამ ქვეყნის შეიარაღებული ძალები შეეცდებოდნენ მტრის შეკავებას მანამ, სანამ მათ დასახმარებლად ადგილზე მოკავშირეთა ნაწილები არ გამოჩნდებოდნენ. მაგრამ 2022 წლის 24 თებერვლის შემდეგ რამდენიმე დღეში რუსულმა ჯარმა უკრაინაში იმაზე დიდი ტერიტორია დაიკავა, ვიდრე ალიანსის ზოგიერთ წევრ ქვეყნებს გააჩნიათ, მაგალითად - ბალტიისპირეთის სახელმწიფოებს. ახლა ისინი, ისევე, როგორც აღმოსავლეთ ევროპის სხვა ქვეყნები, მოითხოვენ იმის უზრუნველყოფას, რომ რუსი ჯარისკაცის ჩექმა მათ მიწაზე არც კი გამოჩნდეს, – განსაკუთრებით - იმ სიმხეცის შემდეგ, რომელიც პუტინის ქვედანაყოფებმა ჩაიდინეს ბუჩაში, ირპენში, იზიუმში, მარიუპოლსა და ხერსონში.
ფინეთმა, რომელიც ნატო-ს წევრი სულ ახლახანს გახდა, რუსეთთან საზღვარზე კედლის მშენებლობა წამოიწყო (თუმცა ეს გადაწყვეტილება ჯერ კიდევ ომამდე, გასული წლის შემოდგომაზე ჰქონდა მიღებული), რომელიც 1340-კმ-იანი საზღვრის ყველაზე მოწყვლად 200-კმ-იან მონაკვეთს ჩახერგავს.
პოლონეთმა მარტში განაცხადა, რომ კალინინგრადის ოლქის გასწვრივ უკვე დასრულებული აქვს 107 კმ-იანი ზღუდის აგება. ამასთან, გასულ წელს პოლონეთმა 140-კმ-იანი კედლის მშენებლობა დაასრულა ბელარუსთან საზღვარზეც, რომელიც პუტინმა პრაქტიკულად პლაცდარმად აქცია საგარეო აგრესიისთვის.
სამხედრო მიზნების გარდა, პოლონური და ფინური კედლები მოწოდებულია, დაიცვან ეს ქვეყნები ახლოაღმოსავლელი მიგრანტებისგან, რომელთა პოლონეთში გადასროლას ბელარუსის ხელისუფლება 2021 წელს პროვოკაციულად ცდილობდა.
"არდაშვების გზით შეკავების სტრატეგიაზე გადასვლა პრაქტიკული თვალსაზრისით რევოლუციას ნიშნავს", - აღნიშნავს NYT და იქვე განმარტავს, რომ ეს ნიშნავს:
- რუსეთის საზღვარზე მუდმივ საფუძველზე ნატო-ს მეტი ჯარების განთავსებას;
- აშშ-ისა და მისი მოკავშირეების სამხედრო გეგმების მეტ ინტეგრაციას;
- აგრესიის მოსაგერიებლად კონკრეტული ძალებისა და შეიარაღებისადმი უფრო სპეციფიურ მოთხოვნებს;
- სამხედრო ხარჯების ზრდას.
მიზანი არა მარტო უკეთ მომზადებაა შესაძლო შეტაკებისათვის, არამედ რუსეთისთვის ნატო-ს ძალების უფრო ხილულად ქცევაც, - სწორედ ამაში მდგომარეობს შეკავების საკვანძო ელემენტი.
"ახლა აღარავინ საუბრობს იმაზე, როგორ "არ გადავამლაშოთ" და ამით დაძაბულობა არ გავზარდოთ მოსკოვთან ურთიერთობაში. ახლა განხილვის თემას წარმოადგენს ის, თუ როგორ გაკეთდეს ყველაფერი აუცილებელი აგრესიის პრევენციისთვის"- ამბობს გამოცემასთან საუბარში საერთაშორისო ურთიერთობათა ევროპული საბჭოს წარმომადგენელი კამილა გრანდი, რომელიც ბოლო დრომდე ნატო-ს გენმდივნის თანაშემწე გახლდათ ინვესტიციების საკითხებში.
მისივე თქმით, ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნები დაჟინებით აცხადებენ, რომ "აღარაა საკმარისი დაპირებები რუსეთის შესაკავებლად მზადყოფნისა და ოკუპირებული ტერიტორიების გათავისუფლების შესახებ, აუცილებელია ნატო-ს ტერიტორიის თითოეული გოჯის დაცვა პირველივე დღიდან". "აღარავის სურს, რამდენიმე თვით რუსეთის კონტროლქვეშ მოექცეს კავალერიის მოლოდინში" - დასძენს გრანდი.
2014 წელს ყირიმის ანექსიის შემდეგ ნატო-მ ბალტიისპირეთის ქვეყნებსა და პოლონეთში მრავალეროვნული ბატალიონები განათავსა. უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ მსგავსი ბატალიონები გამოჩნდა ასევე ბულგარეთში, უნგრეთში, რუმინეთსა და სლოვაკეთშიც. თუმცა ეს სულ 10 232 მებრძოლია და ამჟამად განიხილება ამ ნაწილების რიცხოვნობის ბრიგადებამდე გაზრდა, რათა თითოეულ ქვეყანაში 4000-5000 სამხედრო მაინც იყოს, - ამბობს გამოცემასთან საუბრისას ნატ-სთან ამერიკული მისიის მრჩეველი თავდაცვის საკითხებში რობერტ ბელი.
გარდა ამისა, მუშავდება ათასობით სამხედროს მყისიერი გაშლისა და მომარაგების გზების სწრაფი ორგანიზების გეგმაც. "ცივი ომის" დასრულების შემდეგ პირველად, ევროპაში ნატო-ს გაერთიანებული ძალების სარდალი დაკავებულია ომის წარმოებაში აშშ-ისა და მისი ევროპელი მოკავშირეების გეგმების ინტეგრაციით", - უამბო NYT-ს ალიანსის ერთ-ერთმა მაღალჩინოსანმა.
ამას გარდა, ალიანსი დაკავდა საკუთარი შესაძლებლობების თვალსაჩინო დემონსტირებით ბირთვული იარაღის გამოყენების სფეროში. 2022 წლის ოქტომბერში გაიმართა ყოველწლიური წვრთნები ნატო-ს 14 ქვეყნის ძალების მონაწილეობით. "როგორც წესი, ეს წვრთნები ფართო საინფორმაციო გაშუქების გარეშე იმართება, მაგრამ არა ამჯერად. ეს სწავლება რომ უკრაინის კონფლიქტის გამო გადადებულიყო, ნატო სუსტად წარმოჩინდებოდა, განსაკუთრებით - რუსეთის ბირთვული მუქარის ფონზე, წვრთნების დათქმულ დროს ჩატარება კი იქცა შესაბამის სიგნალად როგორც მოკავშირეებისთვის, ისე მოწინააღმდეგისათვის", - განუცხადა გამოცემას კარნეგის გლობალური პოლიტიკური კვლევების ცენტრის პეკინის ფილიალის მკვლევარმა ჩჟაო ტონმა.
"ბოლო ათწლეულების განმავლობაში ნატო-ს სერიოზულად არც კი უფიქრია საკუთარი ტერიტორიის დაცვაზე, მაგრამ ახლა ვითარება კარდინალურად შეიცვალა, ამაზე ფიქრი აუცილებლობად იქცა და თუნდაც კუნთები ატროფირებული იყოს, მეხსიერება იმისა, თუ როგორ კეთდებოდა ეს "ცივი ომის" დროს, არსად დაკარგულა" - განუცხადა გამოცემას ნატო-ში აშშ-ის ყოფილმა ელჩმა ივო დადლერმა და იქვე დასძინა, რომ "მთავარია, იმ ადამიანებმა და მთავრობებმა, რომლებიც ამით არასოდეს ყოფილან დაკავებულები, ეს ისწავლონ".

НАТО готовится к войне на своих границах
Вторжение российских войск в Украину и длящаяся уже более года война привели к пересмотру стратегии НАТО. В результате Владимир Путин, требовавший отменить все решения о расширении альянса с 1997 г., получил его войска в буквальном смысле на российской границе.
НАТО быстро переходит от стратегии «сдерживания с помощью угрозы ответного удара» к «сдерживанию путем недопущения», говорится в анализе The New York Times (NYT). Ранее альянс исходил из того, что в случае вторжения России в какую-либо из стран альянса ее вооруженные силы будут стараться сдержать войска противника, пока на подмогу не прибудут союзные части, расквартированные в основном в своих странах.Но после 24 февраля 2022 г. российские войска за несколько дней оккупировали территорию, превышающую по площади некоторые страны Балтии. Теперь они, а также другие государства Восточной Европы требуют обеспечить, чтобы нога русского солдата даже не ступила на их землю, – особенно после зверств, которые путинские подразделения учинили в Буче, Ирпене и Изюме, Мариуполе и Херсоне.Финляндия, едва успев стать членом НАТО, начала строить стену на границе с Россией (а решение об этом было принято еще прошлой осенью). Стена закроет 200 км на наиболее важных участках 1340-километровой границы. Польша в марте сообщила, что построила уже 107 км заграждений вдоль Калининградской области. В прошлом году Польша отгородилась 140-километровой стеной от Беларуси, которую Путин фактически сделал своим плацдармом для внешней агрессии. Помимо военных целей польская и финская стены должны защитить эти страны от повторения истории с ближневосточными мигрантами, которых белорусские власти пытались вытолкнуть через границу в Польшу в 2021 г.
Переход к стратегии сдерживания путем недопущения означает революцию в практическом смысле, отмечает NYT:
- это больше войск НАТО, размещенных на постоянной основе вдоль российской границы;
- более глубокая интеграция оборонных планов США и их союзников;
- более специфические требования к размещению конкретных сил и вооружений для отражения агрессии;
- наращивание военных расходов.
Цель – не просто лучше подготовиться к столкновению, но сделать войска НАТО более видимыми для России. В этом и заключается ключевой элемент сдерживания.«Споры теперь ведутся уже не о том, как бы не переусердствовать» из опасений спровоцировать рост напряженности в отношениях с Москвой, а о том, «чтобы сделать все, что необходимо» для предотвращения агрессии, говорит Камилла Гранд из Европейского совета по международным отношениям, которая до недавнего времени была помощником генерального секретаря НАТО по инвестициям.
По ее словам, страны Центральной и Восточной Европы настаивают: «Недостаточно сказать, что мы готовы сдерживать [Россию], обещая отвоевать [захваченные земли]. Необходимо с первого дня защищать каждый дюйм территории НАТО. Никто не хочет на несколько месяцев оказаться под контролем России, пока не прибудет кавалерия».
После аннексии Крыма в 2014 г. НАТО разместило многонациональные батальоны в трех странах Балтии и Польши. После российского вторжения в Украину такие батальоны появились также в Болгарии, Венгрии, Румынии и Словакии. Но это лишь 10 232 бойца, и сейчас обсуждается увеличение этих частей до бригад - чтобы в каждой стране было по 4000-5000 военнослужащих и «растяжка» на пути российских войск была более эффективной, объясняет Роберт Белл, бывший советник по обороне американской миссии при НАТО.
Также разрабатываются планы по стремительному развертыванию тысяч солдат и быстрой организации путей снабжения. Впервые после окончания холодной войны верховный главнокомандующий объединенными силами НАТО в Европе занимается интеграцией планов США и их европейских союзников по ведению войны, рассказал NYT высокопоставленный представитель альянса.
Альянс также занялся наглядной демонстрацией своих возможностей в сфере применения ядерного оружия. В октябре 2022 г. прошли ежегодные учения с участием 14 стран НАТО. Обычно они проводятся без заметного информационного освещения – но не в этот раз. Если бы учения были отложены или отменены из-за украинского конфликта, НАТО выглядела бы слабой, особенно учитывая ядерные угрозы со стороны России, комментировал тогда Чжао Тон из пекинского Центра глобальных политических исследований Цинхуа-Карнеги. Проведение учений точно в срок стало сигналом и союзникам, и противникам, добавил он.
В последние десятилетия НАТО всерьез не думала о защите своей территории, теперь это стало необходимостью, говорит бывший посол США при НАТО Иво Далдер. Даже если мышцы атрофировались, мышечная память о том, как это делалось во время холодной войны, еще присутствует, сказал он NYT: