"რუსსკი მირის" იდეის კრახი და იმპერიის დაისი: პუტინის რეიტინგი როგორც პოსტსაბჭოეთში, ისე დანარჩენ მსოფლიოში დრამატულად ეცემა
25/05/2023 15:00:50 ანალიზი
კრემლი ცდილობს, სამეზობლოში საკუთარი გავლენის განმტკიცების გაუთავებელი უკანონო მცდელობები იქ "რუსების, რუსული ენისა და კულტურის დაცვის აუცილებლობით" ახსნას. პუტინი და მისი გარემოცვა მზად არიან, "რუსსკი მირისთვის" ბრძოლას მოძმე ერებიც შესწირონ, რასაც დღეს უკრაინის მაგალითზე ვხედავთ. თუმცა პოსტსაბჭოთა რესპუბლიკების მაცხოვრებლებს მსგავსი "მზრუნველობა" აშკარად არ მოსწონთ, მათ შორის - არც ეთნიკურ რუსებს, - ირკვევა Gallup-ის მორიგი საერთაშორისო კვლევის შედეგებიდან. დასკვნითი დოკუმენტის მიხედვით, რუსეთის ხელისუფლების ქმედებების მხარდაჭერის დონე 2022 წელს, წინა წელთან შედარებით, დრამატულად დაეცა 11-ვე პოსტსაბჭოთა ქვეყანაში, სადაც კვლევა ტარდებოდა, დაგმობის დონე კი პირიქით, მკვეთრად გაიზარდა.
კერძოდ, რუსეთს დადებითად მოსახლეობის 50%-ზე მეტი მხოლოდ ყირგიზეთსა და უზბეკეთში უყურებს, თუმცა იქაც მხარდაჭერა მნიშვნელოვნადაა (26%-ით) შემცირებული. დაგმობის მაჩვენებელიც მხოლოდ ამ რესპუბლიკებშია 50%-ზე ნაკლები, ასევე აზერბაიჯანშიც. ყველა დანარჩენ პოსტსაბჭოთა რესპუბლიკაში კრემლის პოლიტიკის მხარდაჭერა 50%-ზე მნიშვნელოვნად ნაკლებია და წინა წლის მონაცემთან შედარებით, მნიშვნელოვანი კლება ფიქსირდება.
"რუსეთის მიმართ ბოლო ათწლეულების განმავლობაში ტრადიციულად სკეპტიკურად განწყობილ ქვეყნებში (უკრაინა, საქართველო, ბალტიისპირეთის რესპუბლიკები) კრემლის პოლიტიკის დამგმობთა და მხარდამჭერთა რაოდენობებს შორის ნამდვილი უფსკრულია. რუსეთის მიმართ ტრადიციულად სიმპათიით განწყობილ სომხეთში, მოლდოვაში, ყაზახეთსა და აზერბაიჯანში კი კრემლის პოლიტიკის დამგმობთა რაოდენობა უკვე აშკარად აჭარბებს მხარდამჭერთა რიცხვს. ასე, მაგალითად, ყაზახეთში კრემლის პოლიტიკის დამგმობთა რაოდენობა გასული წლის 20%-დან წლევანდელ 50%-მდე გაიზარდა, ხოლო მხარდამჭერთა რიცხვი გასული წლის 55%-დან წლევანდელ 29%-მდე დაეცა; სომხეთში მხარდაჭერის დონე გასული წლის 45%-დან წლევანდელ 32%-მდეა დაცემული, ხოლო დამგმობთა რიცხვი 38%-დან 58%-მდეა გაზრდილი" - ნათქვამია Gallup-ის მოხსენებაში სახელწოდებით "იმპერიის დაისი: რუსეთი მეზობლების მხარდაჭერას საბოლოოდ კარგავს".
მეტიც, ყაზახეთში, ესტონეთსა და ლატვიაში - ქვეყნებში, სადაც ეთნიკური რუსების წილი ყველაზე მაღალია, ამ უკანასკნელებში რუსეთის მხარდაჭერა დრამატულად იკლებს: მაგალითად, ესტონეთსა და ლატვიაში მცხოვრებ რუსულ თემებში გასულ წელს, მსგავსი კვლევების ჩატარების ისტორიაში (2005 წლიდან) პირველად, კრემლის პოლიტიკის მხარდამჭერთა რაოდენობას დამგმობთა რიცხვმა გადააჭარბა (შესაბამისად, 53% - 14%-ის წინააღმდეგ და 49% - 13%-ის წინააღმდეგ); ყაზახეთის რუსულ თემში კრემლის პოლიტიკის მხარდამჭერთა რაოდენობა დამგმობთა რიცხვს ჯერ-ჯერობით უსწრებს (47% - 37%-ის წინააღმდეგ), მაგრამ ბოლო წლის განმავლობაში განწყობები აქაც რადიკალურადაა შეცვილი: გასულ წელს სხვაობა 20%-ს აჭარბებდა, წელს კი უკვე 10%-მდეა შემცირებული.
გარდა ამისა, თავად რუსული დიასპორები რაოდენობრივად მცირდება იმის ხარჯზე, რომ კრემლის ქმედებების ფონზე რუსული თემების სულ უფრო მეტი წევრი აცხადებს უარს, რუსად პოზიციონირებდეს. ასე, მაგალითად, 2007-2009 წ.წ. ყაზახეთში თავს რუსად მოსახლეობის 33% წარადგენდა, ლატვიაში - 30%, ესტონეთში - 29%, 2022 წლისთვის კი ეს მონაცემები 15%-მდე, 19%-მდე და 21%-მდე იყო შემცირებული.
ყოფილ პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში განწყობების ზემოთ აღწერილი ცვლილებები მთლიანობაში შეესაბამება მსოფლიოში არსებულ განწყობებს: წამოიწყო რა ომი, რუსეთმა გააცამტვერა საკუთარი იმიჯი ყველგან, გარდა აფრიკის იმ ქვეყნებისა, რომლებიც საჰარის სამხრეთით მდებარეობენ, თუმცა ამ უკანასკნელებშიც ანტირუსული განწყობები იმატებს. მსოფლიო ლიდერებისადმი განწყობების კვლევის 15-წლიანი ისტორიის განმავლობაში პირველად, მსოფლიოს მცხოვრებთა უმრავლესობა პუტინსა და მის რეჟიმს გმობს, - ასკვნის Gallup.
და რას აკეთებს ყოველივე ზემოთთქმულის ფონზე საქართველოს ხელისუფლება? მსოფლიოს მასშტაბით არსებული სხვა ხელმოცარული მმართველი ძალების მსგავსად, ისიც ძალაუფლების შესანარჩუნებლად დასაყრდენს პუტინის რუსეთში ეძებს, რადგან იცის, რომ ავტორიტარული და დიქტატორული რეჟიმების მხარდაჭერას სხვა არავინ იკადრებს, ხოლო რუსეთისგან, რომლის ინტერესებს ავტორიტარული მმართველობის გამო დასუსტებული, განუვითარებელი, ცივილიზებული სამყაროსგან მოწყვეტილი და შესაბამისად, სრულიად დაუცველი საქართველო შეესაბამება, "ოცნება" მხარდაჭერას ნამდვილად მიიღებს... იღებს კიდეც, რაკი უკვე დაუფარავად დემონსტრირებს მზადყოფნას, ქვეყნის კონსტიტუციის დარღვევითა და მოსახლეობის 80%-ზე მეტის ნების საწინააღმდეგოდ, საგარეო პოლიტიკური კურსი შეცვალოს და საქართველო დაქცევის პირას მყოფი რუსეთისკენ შეატრიალოს. იმიტომაცაა, რომ "ოცნების" ნაბიჯებს ქვეყნის შიგნით და გარეთ ყველა გმობს, პუტინის რეჟიმისა და მისი როგორც რუსი, ისე ქართველი პროპაგანდისტების გარდა.

«Русский мир» разваливается. Уровень одобрения Путина рухнул во всех странах бывшего СССР, в том числе среди этнических русских
25/05/2023 15:00:50 Анализ
Руководство России часто объясняет стремление считать ближнее зарубежье своей зоной влияния необходимостью защиты русских, русского языка и культуры. Биться за «русский мир» Владимир Путин и его соратники готовы, даже уничтожая братский народ, как видно на примере вторжения в Украину. Такая «забота» не нравится жителям стран бывшего СССР, в том числе проживающим в них этническим русским, показывают результаты международного опроса Gallup.Уровень одобрения руководства России в 2022 г. обвалился по сравнению с 2021 г. во всех 11 бывших советских республиках, где проводился опрос, а неодобрения – резко вырос.Положительно на Россию смотрит более 50% населения лишь в Кыргызстане и Узбекистане, но и там ее поддержка заметно сократилась. И, наоборот, только в этих двух странах, а также в Азербайджане не одобряют политику Кремля меньше половины опрошенных, во всех остальных государствах этот показатель превышает 50%. (В Казахстане процент не одобряющих составил 50%, подскочив с 20% в 2021 г., а одобряющих – упал с 55% до 29%.)
«В странах, которые в целом в последние десятилетия скептически относились к российскому руководству – Украине, Грузии и странах Балтии, разрыв между одобряющими и не одобряющими превратился в бездну, – пишет Gallup в отчете «Закат империи? Россия теряет поддержку собственных соседей». – А в четырех странах, где к руководству России исторически относились с симпатией – Армении, Молдове, Казахстане и Азербайджане, доля не одобряющих теперь превышает долю одобряющих. Например, в Армении уровень одобрения упал на 13 процентных пунктов (с 45% до 32%), а неодобрения – вырос на 20 п. п. (с 38% до 58%)».
Более того, в Казахстане, Эстонии и Латвии, странах с самой большой долей русского населения, все меньше его представителей заявляют о своем расположении к руководству России. «Русские националисты уверены, что у них есть важный мандат – защищать представителей диаспоры от кажущихся угроз», – отмечает Gallup и показывает:в прошлом году, впервые с начала сбора таких данных в 2005 г., не одобряющих деятельность Кремля этнических русских в Эстонии и Латвии оказалось больше, чем одобряющих: 53% против 14% и 49% против 14% соответственно. В Казахстане одобряющих пока больше (47% против 37% не одобряющих), но настроения за год изменились радикально: если в 2021 г. разрыв между ними составлял 42 п. п., то в 2022 г. – всего 10 п. п.Кроме того, сами русские диаспоры сокращаются, потому что их представители больше не хотят называть себя русскими. В 2007-2009 гг. в Казахстане русскими себя называли 33% населения, в Латвии – 30%, а в Эстонии – 29%. В 2022 г. таких было 15%, 19% и 21% соответственно.
Изменение настроений в странах бывшего СССР в целом соответствует раскладу сил в мире. Развязав войну, Россия замарала свой образ в глазах представителей всех регионов за исключением стран Африки южнее Сахары (но и там он померк). Впервые за 15 лет опросов об отношении к мировым лидерам большинство жителей Земли осудило Путина и его режим, сообщал Gallup в конце апреля.
Пока Россия теряет симпатии и влияние в сопредельных странах, те из них, что расположены на западе от нее, активно движутся в сторону Европы и США, а на юге – дрейфуют в сторону Китая. Последний на прошлой неделе провел первый очный саммит с лидерами пяти центральноазиатских государств. Для «обеспечения мира в регионе» Пекин пообещал соседям помощь в укреплении обороны и безопасности, приправив свои предложения планами выделить 26 млрд юаней ($3,6 млрд) в виде финансовой поддержки и «бесплатной помощи».
«Миру нужна процветающая Центральная Азия», – заявил председатель КНР Си Цзиньпин.
В Москве «фактически согласились с тем, что не могут конкурировать [в этом регионе] на таком уровне», сказал The Wall Street Journal Рафаэлло Пантуччи, старший научный сотрудник сингапурского Института обороны и стратегических исследований. В свою очередь, страны Центральной Азии хотят иметь больше возможностей для международного сотрудничества, отметил он: «Интересно, насколько открыто и с каким желанием они ищут расположения Китая».