ბლინკენი: ვადასტურებ აშშ–ის ერთგულებას, დაეხმაროს საქართველოს, ააშენოს ევროპული დემოკრატია, რასაც მისი მოქალაქეები იმსახურებენ
26/05/2023 05:50:06 პოლიტიკა
აშშ-ის სახელით ქართველ ხალხს დამოუკიდებლობის დღე სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა მიულოცა. სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალურ ვებ–საიტზე გამოქვეყნებულ განცხადებაში ბლინკენი წერს, რომ ქართველ ხალხს ღრმად ესმის დამოუკიდებლობის და თავისუფლების მნიშვნელობა და მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი განაგრძობს საქართველოს ტერიტორიის 20 %–ის ოკუპაციას, ქართველმა ხალხმა ევროატლანტიკური მომავლისკენ ურყევი სწრაფვა აჩვენა.
"ქართველ ხალხს დამოუკიდებლობის, თავისუფლების და დემოკრატიის ფასი ძალიან კარგად ესმის. უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრისა და საქართველოს ტერიტორიის 20%-ის ოკუპაციის მიუხედავად, ქართველმა ხალხმა აჩვენა ურყევი, მტკიცე ნება, მიჰყვეს ევროატლანტიკურ მომავალს. ჩვენ ვგმობთ რუსეთის აგრესიულ ქცევას, მათ შორის, რუსეთის საქართველოში შეჭრას 2008 წელს და მიმდინარე ოკუპაციას. ჩვენ მტკიცედ ვუჭერთ მხარს საქართველოს სუვერენიტეტს და ტერიტორიულ მთლიანობას საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში.
ჩვენი 31-წლიანი ორმხრივი ურთიერთობის განმავლობაში შეერთებული შტატები ამაყობს, რომ მხარს უჭერს საქართველოს ძალისხმევას დემოკრატიურლი განვითარების წინსვლისთვის, კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლისთვის, ანონის უზენაესობის გაძლიერებისთვის, ეკონომიკის დივერსიფიკაციისა და უკეთესი მომავლის შესაქმნისთვის. ჩვენმა ქვეყნებმა ასევე ერთად იმუშავეს, რათა მოეტანათ სტაბილურობა და მშვიდობა საქართველოს, რეგიონსა და მსოფლიოში.
დღეს ქართველებისთვის აღსანიშნავ დღეს კიდევ ერთხელ ვადასტურებ შეერთებული შტატების ერთგულებას, რათა დაეხმაროს საქართველოს, ააშენოს უსაფრთხო, უკეთესი, ევროპული დემოკრატია, რომელიც მის მოქალაქეებს სურთ და ასე უხვად იმსახურებენ“, – ნათქვამია სახელმწიფო მდივნის განცხადებაში.
ცნობისთვის: 26 მაისი საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეა.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნულმა საბჭომ ნოე ჟორდანიას ხელმძღვანელობით დამოუკიდებლობის აქტი მიიღო თბილისში, მაშინდელ გოლოვინის პროსპექტზე, დღევანდელ რუსთაველის გამზირზე მდებარე კავკასიის მეფისნაცვლის ყოფილ რეზიდენციაში, სადაც დღეს მოსწავლე-ახალგაზრდობის სასახლეა.
რუსეთის იმპერიისგან დამოუკიდებელმა პირველმა რესპუბლიკამ არსებობა ბოლშევიკური რუსეთის სამხედრო აგრესიის და ოკუპაციის შედეგად 1921 წლის თებერვალში შეწყვიტა.

Энтони Блинкен поздравил Грузию с Днем независимости
Госсекретарь США Энтони Блинкен поздравил Грузию с Днем независимости. По его словам, «грузинский народ хорошо понимает цену независимости, свободы и демократии».
По словам Блинкена, это подтверждает приверженность Соединенных Штатов помочь Грузии построить более безопасную и лучшую европейскую демократию, которую граждане Грузии хотят и заслуживают.
«Несмотря на полномасштабное вторжение России в Украину и оккупацию ею 20% территории Грузии, грузинский народ продемонстрировал непоколебимую решимость принять свое евроатлантическое будущее. Мы признаем и осуждаем агрессивное поведение России, включая вторжение РФ в Грузию в 2008 году и её продолжающуюся оккупацию. Мы решительно поддерживаем суверенитет и территориальную целостность Грузии в пределах её международно признанных границ», – сказано, по информации "Эха Кавказа", в заявлении, опубликованном на сайте Госдепа.
Блинкен говорит, что США гордятся поддержкой усилий Грузии в продвижении демократического развития, борьбе с коррупцией, укреплении верховенства закона, диверсификации экономики и построении лучшего будущего.
«Наши страны также работали вместе, чтобы принести стабильность и мир в Грузию, регион и мир. Сегодня, в особый день для грузин, я подтверждаю приверженность Соединенных Штатов помочь Грузии построить более безопасную и лучшую европейскую демократию, которую желают и так заслуживают её граждане», — говорится в заявлении Энтони Блинкена.
Ровно 105 лет назад, 26 мая 1918 года в демократическое правительство Грузии во главе с Ноэ Жордания провозгласило независимость страны от Российской империи.Первая демократическая республика просуществовала недолго – всего два с половиной года, после чего была советизирована. На фоне распада Советского Союза, в 1991 году Грузия вновь провозгласила свою независимость на основании Декларации независимости от 26 мая 1918 года.