პუტინი სავიზო რეჟიმის გაუქმებაზე საქართველოში გამოწვეულ რეაქციას გამოეხმაურა: „სრულიად შეიშალნენ თუ რა?"
26/05/2023 18:28:54 პოლიტიკა
რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა განაცხადა, რომ სავიზო რეჟიმის გაუქმებაზე საქართველოს რეაქციით გაკვირვებულია.
„ჩემთვის იყო სრული მოულოდნელობა ის რეაქცია, რომელიც ამას მოჰყვა. მე ვფიქრობდი, რომ ყველა იტყოდა, აი, მადლობა, კარგია. არა, იქ რაღაც გაუგებარი ქარიშხალი წარმოიშვა ამ საკითხზე. ძალიან უცნაურია. და სიმართლე გითხრათ, მოულოდნელია. მე, როდესაც გვერდიდან ვუყურებ [ვფიქრობ]: სრულიად შეიშალნენ თუ რა? გაუგებარია, რაც იქ მათთან ხდება“, - განაცხადა პუტინმა საზოგადოებრივ ორგანიზაცია „საქმიან რუსეთთან“ შეხვედრაზე.
„რია ნოვოსტის" ცნობით, პუტინმა დააზუსტა, რომ ასეთი გადაწყვეტილება მიიღო, მათ შორის, გამომდინარე იქიდან, რომ ახლოვდება შვებულების სეზონი. მან განმარტა, რომ "სურდა მხარი დაეჭირა მათთვის, ვინც საქართველოში ცდილობს, რუსეთთან ნორმალური ურთიერთობის აწყობას, ასევე, რუსული ბიზნესისთვის და მოქალაქეებისთვის, რომლებსაც უყვართ მეზობელი ქვეყანა".
რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა 10 მაისს მოაწერა ხელი დოკუმენტს, რომლითაც გაუქმდა საქართველოსთან პირდაპირი ავიამიმოსვლის აკრძალვა, რომელიც 2019 წლის ზაფხულიდან მოქმედებდა. პუტინის ეს გადაწყვეტილება ძალაში ხელმოწერისთანავე შევიდა. იმავე დღეს გამოიცა პუტინის მეორე ბრძანებულებაც, რომლის თანახმად, საქართველოს მოქალაქეებს 15 მაისიდან მიეცათ შესაძლებლობა, უვიზოდ 90 დღემდე ვადით ჩავიდნენ რუსეთში.
პუტინის გადაწყვეტილების შემდეგ თბილისში აქციები გაიმართა ორი მოთხოვნით - საქართველოს ხელისუფლებამ უარი უნდა თქვას რუსეთთან პირდაპირი ფრენების აღდგენაზე და შემოიღოს სავიზო რეჟიმი რუსეთის მოქალაქეებისთვის.
საქართველოს პარლამენტის ოპოზიციონერი დეპუტატების ნაწილმა საქართველოს ხელისუფლება რუსეთთან ფარული გარიგებებით გადაწყვეტილებების მიღებაში დაადანაშაულა.
რუსეთთან პირდაპირი ავიარეისების განახლებასთან ერთად საქართველოში საპროტესტო აქციები მოჰყვა გავრცელებულ ინფორმაციას, რომ კახეთში იმყოფებოდა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვის ქალიშვილი, რომელიც დასავლეთის სახელმწიფოების მიერ სანქცირებულთა სიაშია.
ვლადიმირ პუტინის გადაწყვეტილება, მათ შორის საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა გააკრიტიკა.
საქართველოს მთავრობაში აცხადებენ, რომ პირდაპირი ავიამიმოსვლა დადებითად აისახება რუსეთში მცხოვრებ „მილიონამდე თანამემამულეზე" და საქართველოს ეკონომიკაზეც და რომ საქართველოს ბაზარზე არ დაიშვებიან უკრაინის წინააღმდეგ ომის გამო დასავლეთის მიერ სანქცირებული ავიაკომპანიები და მათი თვითმფრინავები.

Путин заявил, что его поразила реакция Тбилиси на возобновление авиасообщения
Президент РФ Владимир Путин сообщил, что возобновление авиасообщения с Грузией и отмена виз для граждан этой страны - это его решение для поддержки бизнеса и граждан, но реакция в Тбилиси на эти шаги его поразила.
«Вот представьте себе, что я всегда стараюсь распределять все положительное, что у нас происходит между своими коллегами, но в этом случае, действительно, это было мое решение и мое предложение даже», - сказал, по информации "Эха Кавказа", Путин в пятницу на встрече с членами общественной организации «Деловая Россия» после того, как один из участников поблагодарил президента за принятое решение, пишет «Интерфакс».
Путин объяснил, что это было связано с целым рядом обстоятельств, «в том числе и сезон отпусков, хотелось поддержать и людей, которые стремятся выстроить нормальные отношения с Россией в самой Грузии, ну, и наш бизнес, да и наших граждан, которые любят Грузию, хотят туда приехать, отдохнуть, соприкоснуться с природой грузинской, культурой, с кухней и так далее».
«Откровенно говоря, для меня была полной неожиданностью реакция, которая за этим последовала. Я думал, что все скажут: «Спасибо, хорошо». Нет, там поднялась совершенно какая-то непонятная буча по этому вопросу. Очень странно, честно говоря, неожиданно. Я, когда смотрю со стороны, думаю, совсем спятили, что там у них происходит, непонятно», - сказал президент РФ.
Грузинское руководство, добавил Путин, неоднократно ставило вопрос об отмене виз и о возобновлении авиаперевозок. «И мы сделали этот шаг навстречу. Но то, что происходит внутри страны, это не наше дело, пускай люди сами решают, по какому пути идти Грузии, как ей развиваться. Но мы готовы пройти свою часть пути, как я сказал, сделаем шаги навстречу, и будем делать дальше в зависимости от того, как на это будут реагировать наши партнеры», - сказал президент РФ.
Он подчеркнул, что никогда не сомневался в том, что это пойдет на пользу бизнесу.
10 мая Путин отменил указ от 21 июня 2019 года о запрете на воздушные перевозки с территории РФ на территорию Грузии. Отменен и запрет на продажу турпутевок. Кроме того, с 15 мая был отменен визовый режим для граждан Грузии.Представители радикальной грузинской оппозиции провели в Тбилиси акции протеста против возобновления авиасообщения с Россией. Они утверждали, что возобновление полетов в Россию грозит Грузии отказом в предоставлении Брюсселем статуса кандидата на вступление в Евросоюз.Президент Грузии Саломе Зурабишвили также выразила недовольство возобновлением авиасообщения между двумя странами.В правительстве Грузии назвали возобновление авиасообщения правильным шагом и подвергли критике действия оппозиции.