"ჩართული იყო მაფიოზური "ნდრანგეტას“ საქმიანობაში" – საქართველომ იტალიას ძებნილი გადასცა
საქართველოდან იტალიაში, მათი სამართალდამცავი ორგანოების მიერ, მაფიის ტიპის დაჯგუფების მხარდაჭერისთვის, ინტერპოლის წითელი ცირკულარით ძებნილი პირის ექსტრადიცია განხორციელდა.
საქართველოს პროკურატურის ცნობით, პირი საქართველოს ტერიტორიაზე ინტერპოლის არხებით მის მიმართ გამოცხადებული საერთაშორისო ძებნის საფუძველზე დააკავეს.
„აღნიშნული პირი იტალიის რესპუბლიკის სამართალდამცავი ორგანოების მიერ მაფიის ტიპის დაჯგუფების მხარდაჭერისთვის, უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციისთვის, კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევისთვის, კიბერთაღლითობისთვის, დანაშაულის შესახებ ცრუ შეტყობინებისთვის და ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა, შენახვა, გასაღებისთვის იძებნებოდა.
იტალიის რესპუბლიკის სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგენილია, რომ იტალიის რესპუბლიკაში მოქმედებდა მაფიის ტიპის კრიმინალური დაჯგუფება ,,ნდრანგეტა“, რომელიც ხასიათდებოდა იერარქიული სტრუქტურით, ხოლო დაჯგუფების წევრები მოქმედებდნენ მკაცრად ჩამოყალიბებული წესების შესაბამისად. 2015 წლის შემდგომ პერიოდში ძებნილი პირი აქტიურად იყო ჩართული დაჯგუფების უკანონო საქმიანობაში და მონაწილეობდა სხვადასხვა დანაშაულებრივი გეგმის შემუშავებასა და განხორციელებაში. აღნიშნული პირი და ჯგუფის სხვა წევრები ახორციელებდნენ ფულის გათეთრების, ნარკოტიკული, თაღლითობის, გამოძალვის და სხვა დანაშაულთა ჩადენის გზით დაჯგუფებისათვის ფინანსური სარგებლის სისტემატურად მიღებას",– ვკითხულობთ ინფორმაციაში.
ძებნილი პირი, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის თანამშრომლებმა თბილისში დააკავეს.
საქართველოს გენერალური პროკურატურის შუამდგომლობის საფუძველზე, აღნიშნული პირის იტალიის რესპუბლიკაში ექსტრადიცია დასაშვებად იქნა ცნობილი თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებით. 2023 წლის 16 ოქტომბერს საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა მიიღო საბოლოო გადაწყვეტილება ზემოხსენებული პირის იტალიის რესპუბლიკაში ექსტრადიციის თაობაზე, რის შემდგომაც ძებნილი პირი სპეციალური პენიტენციური სამსახურის თანამშრომლების მიერ გადაეცა იტალიის რესპუბლიკის კომპეტენტური ორგანოების წარმომადგენლებს.
"საქართველოს პროკურატურა გამოხატავს მზადყოფნას, ძებნილი პირების მართლმსაჯულების წინაშე წარდგენის მიზნით, მომავალშიც წარმატებით ითანამშრომლოს პარტნიორი ქვეყნების კომპეტენტურ ორგანოებთან“, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Член итальянской преступной группировки экстрадирован из Грузии
В Генпрокуратуре Грузии сообщают об экстрадиции в Италию предполагаемого члена итальянской преступной группировки, разыскиваемого по красному циркуляру Интерпола. Он обвиняется в различных тяжких преступлениях на территории Италии: незаконном проникновении в компьютерные системы, кибермошенничестве, незаконном приобретении и хранении наркотических средств.
«Правоохранительные органы Итальянской Республики установили, что на территории Италии действовала преступная группировка мафиозного типа «Ндрангета», с иерархической структурой, а члены группы действовали по строго установленным правилам. После 2015 года разыскиваемый активно занимался незаконной деятельностью группировки и участвовал в разработке и реализации различных преступных планов. Указанное лицо и другие члены группировки систематически получали финансовую прибыль путем совершения преступлений, связанных с отмыванием денег, наркотиками, мошенничеством, вымогательством», — говорится, по информации "Эха Кавказа", в сообщении ведомства.
Разыскиваемый был задержан сотрудниками Центральной криминальной полиции МВД Грузии в Тбилиси. Тбилисский городской суд, на основании ходатайства Генеральной прокуратуры Грузии, признал допустимой экстрадицию указанного лица в Италию.
16 октября 2023 года министр юстиции Грузии принял окончательное решение об экстрадиции вышеупомянутого лица, после чего разыскиваемое лицо было передано сотрудниками Специальной пенитенциарной службы представителям компетентных органов Итальянской Республики.
«Прокуратура Грузии выражает готовность в будущем сотрудничать с компетентными органами стран-партнеров для привлечения разыскиваемых лиц к ответственности», — говорится в сообщении, распространенном прокуратурой.
Ранее телеканал «Рустави-2» сообщил, что в Грузии был задержан 67-летний Джузеппе Сганга, приговоренный в Италии заочно к 11 годам лишения свободы.