ძალადობისთვის ინგუშეთიდან სომხეთში გაქცეული ქალი ახლობლების თხოვნით დააკავეს
სომხეთში ახლობლების თხოვნით დააკავეს ინგუშეთის 21 წლის მკვიდრი ფატიმა ზურაბოვა, რომელიც ოჯახში ძალადობას გაექცა. ამის შესახებ საფრთხის ქვეშ მყოფი ქალების მხარდამჭერი მოძრაობა „მარემის“ ხელმძღვანელი სვეტლანა ანოხინა იუწყება.
უსაფრთხოების ძალები მივიდნენ ქალაქ აშტარაკში მდებარე ბინაში, სადაც ზურაბოვა დროებით ცხოვრობდა და ის ერევნის პოლიციის განყოფილებაში გადაიყვანეს. გოგონას მის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმის შესახებ შეატყობინეს და ტელეფონი ჩამოართვეს.
განყოფილებაში ქალი ინგუშეთიდან მის წასაყვანად სომხეთში ჩასულ ბიზასთან იუსუფთან და მის მეგობართან ერთად გამოკეტეს, რომლებიც მისგან შინ დაბრუნებას მუქარით მოითხოვდნენ. ამასობაში უსაფრთხოების ძალებმა ქალის ტელეფონზე წვდომა მოიპოვეს. ახალგაზრდა ქალმა პოლიციას უამბო, რომ ოჯახში ძალადობის მსხვერპლია და დახმარება ითხოვა, მაგრამ მათ უპასუხეს, რომ ვერანაირად ვერ დაეხმარნენ, რადგან „დანაშაული“ რუსეთის ტერიტორიაზეა ჩადენილი.
ამ დროისთვის ზურაბოვა პოლიციის განყოფილებაში რჩება, სადაც უსაფრთხოდაა, რადგან უფლებადამცველები შიშობენ, რომ განყოფილების დატოვების შემთხვევაში ქალი შესაძლოა, იძულებით დააბრუნონ შინ. ამავდროულად, ერევნის პოლიციამ უარი თქვა მისი განცხადების მიღებაზე ოჯახში ძალადობისა და ბიძის მხრიდან მუქარის თაობაზე, რომლის გარეშეც ქალს თავშესაფარში არ მიიღებდნენ.
„უხეშად დაირღვა მისი უფლებები - ჩაკეტეს ბიძასთან ერთად, არადა მან ითხოვა, ეს არ გაეკეთებინათ, წაართვეს ტელეფონი, არ მისცეს ადვოკატთან შეხვედრის უფლებას. ბიძის თქმით, მას ძალიან გავლენიანი მეგობრები ჰყავს სომხეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროში და გვეშინია, რომ ისარგებლებს ამ კავშირებით. ბიძა ასევე იმუქრება, "გაიხსენებს, რომ მას ბეჭედი აკლია", ანუ გამოვა ქურდობის ბრალდება, რათა ფატიმა დააკავონ“, - განმარტა უფლებადამცველმა.
ნათესავი ასევე დაემუქრა, რომ „გაუმკლავდება ყველას, ვინც ფატიმას დაეხმარა“.
სექტემბრის ბოლოს ფატიმა ზურაბოვამ უფლებადამცველებს მიმართა და ოჯახში სისტემატურ ძალადობაზე ისაუბრა. მას სცემდნენ ინგუშური საზოგადოებისთვის „შეუსაბამო“ ქცევისთვის და „პრევენციული მიზნებით“, მაგალითად, ოჯახის სხვა წევრების მოსაზრებებთან შეუთანხმებლობის ან დაუმორჩილებლობისთვის. 8 ნოემბერს მან სამსახურში წასვლის საბაბით სახლიდან გასვლა შეძლო და "მარემ" ჯგუფის მხარდაჭერით სომხეთში გაფრინდა.

Сбежавшую от насилия уроженку Ингушетии задержали в Армении
В Армении по заявлению родственников задержали 21-летнюю уроженку Ингушетии Фатиму Зурабову, которая сбежала от семьи из-за домашнего насилия. Об этом редакции Кавказ.Реалии рассказала руководитель движения в поддержку женщин в опасности «Марем» Светлана Анохина.
Полицейские пришли в квартиру в городе Аштарак, где временно проживала Зурабова. Её увезли в полицейский участок в Ереване. Там ей заявили о неком уголовном деле в её отношении и отобрали телефон.
В участке Зурабову закрыли с приехавшим за ней дядей Юсупом и его другом, которые угрозами требовали вернуться домой. В это время полицейские скопировали информацию со смартфона Зурабовой. Задержанная объяснила, что приехала в Армению как жертва домашнего насилия и попросила о помощи, но те ответили, что ничем не могут помочь, так как «преступление» совершено на территории России.
Зурабова остаётся в полицейском участке, так как там ей наиболее безопасно. Правозащитники опасаются, что если Зурабова выйдет на улицу, то её могут силой увезти в Ингушетию, добавила Анохина. При этом полицейские в Ереване отказались принять заявление об угрозах со стороны родственников и выдать бумагу о грозящем домашнем насилии, без которого сбежавшую не примут в шелтер.
«Были грубо нарушены её права – закрыли вместе с дядей, хотя она просила этого не делать, отобрали телефон, не дали увидеться с адвокатом, которого к ней не пропустили. По словам дяди, у него очень влиятельные друзья в МВД Армении, мы опасаемся, что он воспользуется этими связями», — пояснила Анохина.
Также родственник угрожал «разобраться со всеми, кто помогал Фатиме». ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕАлиев вернул в Азербайджан Нагорный Карабах. Что будет дальше?В конце сентября Фатима Зурабова обратилась к правозащитникам, рассказав о систематических побоях в семье. Ее избивали за «неподобающее» для ингушского общества поведение и в «профилактических целях», например, за несогласие с мнением других членов семьи или непослушание. 8 ноября она смогла под предлогом выхода на работу покинуть дом и при поддержке группы «Марем» через Минводы улетела в Армению.