NATO დასავლეთ ბალკანეთში წარმოდგენილობის გაზრდას არ გამორიცხავს
NATO დასავლეთ ბალკანეთში წარმოდგენილობის გაზრდას არ გამორიცხავს. შესაბამისი განცხადება ალიანსის გენერალურმა მდივანმა იენს სტოლტენბერგმა გააკეთა.
”ჩვენ ახლა განვიხილავთ საკითხს, უნდა გვქონდეს თუ არა წარმოდგენილობის მუდმივი ზრდა, რათა უზრუნველვყოთ, რომ ვითარება არ გამოვიდეს კონტროლიდან და არ შეიქმნას ახალი ძალადობრივი კონფლიქტი კოსოვოში ან უფრო ფართო რეგიონში", – განუცხადა მან ჟურნალისტებს კოსოვოში ვიზიტის დროს.
KFOR-ის (NATO–ს დაქვემდებარებაში მყოფი საერთაშორისო ძალები) სამშვიდობო მისია კოსოვოში 1999 წლიდან მოქმედებს. ის ამჟამად მოიცავს 4500-ზე მეტ სამხედრო მოსამსახურეს 27 ქვეყნიდან.

Stoltenberg: Nato is examining a more permanent ramp up of troop numbers in the western Balkans
Nato is examining a more permanent ramp up of troop numbers in the western Balkans to keep tensions in the region under control, Nato’s secretary general, Jens Stoltenberg, has said.
“We are now reviewing whether we should have a more permanent increase to ensure that this doesn’t spiral out of control and creates a new violent conflict in Kosovo or the wider region,” he told reporters on a visit to Kosovo.
After fresh violence between ethnic groups in Kosovo in September, Nato had called in reserve forces.
Nato’s regional KFOR mission, which has been in operation since 1999, comprises over 4,500 troops from 27 countries.