გერმანია უკრაინას დამატებით 1,3 მილიარდი ევროს ღირებულების სამხედრო დახმარებას გამოუყოფს
"ბერლინი მხარს დაუჭერს უკრაინას 1,3 მილიარდი ევროს (1,1 მილიარდი ფუნტი) ღირებულების ახალი სამხედრო დახმარების პაკეტით, რომელიც მოიცავს დამატებით საჰაერო თავდაცვის თანამედროვე სისტემას IRIS-T", – განაცხადა გერმანიის თავდაცვის მინისტრმა ბორის პისტორიუსმა დღეს კიევში ვიზიტისას.
უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ დასავლეთი კიევს დახმარებას უწყვეტ რეჟიმში უწევს. ყველაზე მეტი სამხედრო დახმარება უკრაინას აშშ–მა გაუწია, მეორე ადგილს კი ამ კუთხთ გერმანია იკავებს.
გერმანიის კანცლერ ოლაფ შოლცის განცხადებით, ბერლინი მხარს დაუჭერს კიევს მანამ, ვიდრე საჭირო იქნება.
ცნობისთვის: IRIS-T სისტემით შესაძლებელია დასახლებული პუნქტების, სტრატეგიული მნიშვნელობის ობიექტებისა და სახმელეთო ჯარების დაცვა საჰაერო თავდასხმებისგან. სისტემას შეუძლია დაცვა უზრუნველყოს უწყვეტად გრძელვადიან პერსპექტივაში. გერმანული IRIS-T დღეს მსოფლიოში ერთ-ერთ მოწინავე საჰაერო სისტემად არის მიჩნეული. ის ეფექტურია რუსული ფრთოსანი რაკეტების წინააღმდეგ, რომლებიც სახმელეთო სამიზნეებზე იერიშის მისატანად გამოიყენება.

21/11/2023 15:00:46 World
Germany will support Ukraine with another military aid package worth €1.3bn (£1.1bn) that will include an additional IRIS-T air defence unit, the country’s defence minister, Boris Pistorius, has said in Kyiv, Reuters reports.
The German government has pitched itself to be the “backbone” of European defence since Russia’s invasion of Ukraine in 2022 and pledged to support Kyiv while also bringing its military spending up to the Nato target of 2% of GDP.
Berlin is the second-biggest supplier of military assistance to Kyiv after the US. The chancellor, Olaf Scholz, pledged last month that Germany would maintain its aid to Kyiv, insisting that “we will support Ukraine as long as necessary”.