კობა გვენეტაძე უზბეკეთში IMF-ის მუდმივ წარმომადგენლად დაინიშნა
საქართველოს ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტი კობა გვენეტაძე უზბეკეთში საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (IMF) მუდმივი წარმომადგენლის თანამდებობაზე დაინიშნა. ამის შესახებ ინფორმაციას გვენეტაძე თავად ავრცელებს და აცხადებს, რომ ამ თანამდებობაზე ნოემბრიდან მუშაობს.
“უზბეკეთი 2017 წლიდან დაადგა ამბიციური რეფორმების გზას, ეკონომიკის ლიბერალიზაციას და მრავალმხრივი რეფორმების განხორციელებას. მოხარული ვარ, რომ ვიცხოვრებ ახალ ქვეყანაში, ვიმუშავებ ახალ კოლეგებთან და ჩემს ცოდნას და გამოცდილებას უზბეკეთის რეფორმების გზაზე მხარდასაჭერად გამოვიყენებ. შევხვდებით ტაშკენტში”, –აცხადებს გვენეტაძე.
გვენეტაძე 2023 წლამდე 7 წლის განმავლობაში მუშაობდა საქართველოს ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტად. მანამდე, 2002-2015 წლებში იგი სწორედ IMF–ში, ვაშინგტონში მუშაობდა უფროს ეკონომისტად.

Экс-глава Нацбанка Грузии назначен представителем МВФ в Узбекистане
Бывший президент Национального банка Грузии Коба Гвенетадзе назначен представителем Международного валютного фонда (МВФ) в Узбекистане, - информирует "Эхо Кавказа".
«Время перемен – с ноября я вступил в должность постоянного представителя Международного валютного фонда в Узбекистане — стране, которая с 2017 года встала на путь амбициозных реформ, либерализуя свою экономику и реализуя широкомасштабные реформы. Я очень рад жить в новой стране, работать с новыми коллегами и использовать свои знания и опыт для поддержки пути Узбекистана к реформам», – написал он в соцсети.
Коба Гвенетадзе руководил грузинским Нацбанком в 2016-2023 годах. Ранее он был представителем МВФ в Азербайджане и Кыргызстане.