რა შეთანხმებას მიაღწიეს ერდოღანმა და მიცოტაკისმა: "საბერძნეთსა და თურქეთს შორის არ არსებობს პრობლემა, რომლის მოგვარებაც შეუძლებელია"
08/12/2023 16:18:12 მსოფლიო
ბოლო 6 წლის განმავლობაში პირველად, თურქეთის პრეზიდენტი რეჯეფ თაიფ ერდოღანი საბერძნეთს ეწვია. როგორც დასავლური მედია იუწყება, ისტორიული ვიზიტისას მხარეებმა რიგ საკითხებზე შეთანხმებას მიაღწიეს.
რა შეთანხმებას მიაღწიეს ერდოღანმა და მიცოტაკისმა
თურქეთის პრეზიდენტი და საბერძნეთის პრემიერ–მინისტრი კირიაკოს მიცოტაკისი ორ ქვეყანას შორის ვაჭრობის გაღრმავებაზე და მიგრაციის საკითხის მოსაგვარებლად სანაპირო დაცვის სამსახურებს შორის საკომუნიკაციო არხების დამყარებაზე შეთანხმდნენ.
„მიგრაციის შესახებ ჩვენ აღვნიშნეთ, რომ ბოლო პერიოდის განმავლობაში ნაკადების მნიშვნელოვანი შემცირებაა. ეს არის როგორც საზღვაო, ასევე სახმელეთო საზღვრების სისტემატური დაცვის შედეგი. აქვე დავამატებ, რომ ეს არის ორივე ქვეყნის პოლიციასა და სანაპირო დაცვას შორის ბევრად უკეთესი თანამშრომლობის შედეგი და ეს თანამშრომლობა შეიძლება, კიდევ უფრო უნდა გაუმჯობესდეს“, - აღნიშნა კირიაკოს მიცოტაკისმა.
მიცოტაკისთან ერთად გამართულ პრეს–კონფერენციაზე თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა განაცხადა, რომ „მათ შორის არ არსებობს ისეთი პრობლემა, რომლის მოგვარებაც შეუძლებელია".
"ჩვენ გვინდა ეგეოსის ზღვა მშვიდობისა და თანამშრომლობის ზღვად ვაქციოთ. როგორც თურქეთი და საბერძნეთი, ჩვენ ვცდილობთ ვიყოთ მაგალითი მთელი მსოფლიოსთვის. მე გულწრფელად ვამბობ: ჩვენს შორის არ არსებობს პრობლემა, რომლის მოგვარებაც შეუძლებელია", – განაცხადა ერდოღანმა.
გარდა ამისა, მხარეებმა გააფორმეს ერთობლივი დეკლარაცია მეგობრული კავშირებისა და კეთილმეზობლური ურთიერთობების შესახებ, რომელშიც ორივე მხარე ათენსა და ანკარას შორის მშვიდობიანი ატმოსფეროს შენარჩუნებას უჭერს მხარს.
მხარეებს შორის მიღწეული სხვა შეთანხმებები მოიცავს გარიგებებს ვაჭრობის, ენერგეტიკის, განათლების, სოფლის მეურნეობის, სპორტის, ტექნოლოგიებისა და ტურიზმის სფეროებში.
თუმცა საბერძნეთსა და თურქეთს შორის მოუგვარებელი საკითხებიცაა, განსაკუთრებით – კვიპროსის შესახებ. კერძოდ, ანკარა კვლავ მხარს უჭერს "კუნძულის რეალობაზე დაფუძნებულ" სამართლიან გადაწყვეტას, რაც ორ სახელმწიფოს გულისხმობს, ხოლო ათენი ამბობს, რომ ერთადერთი გამოსავალი კუნძულის გაერთიანებაა გაეროს რეზოლუციების შესაბამისად.

Greece and Turkey agree to reboot relations following landmark talks in Athens
Greece and Turkey on Thursday agreed to reboot their relations and usher in a new era of ties between the two NATO allies but historic foes.
In a landmark visit of Turkish President Recep Tayyip Erdoğan to Athens, the two countries agreed to boost trade and establish communication channels between coastguards to tackle the issue of migration.
"About migration, we noted that there is a substantial reduction in flows during the last period," said Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis.
"This is a result of the systematic guarding of the sea as well as the land borders. I would also add that this is a result of a much better cooperation between the police and the coastguard of both our countries. And this cooperation can be and has to improve even more."
In a joint press conference with Mitsotakis, Erdogan said there was "no problem that couldn't be resolved" between them.
"We want to make the Aegean Sea a sea of peace and cooperation. As Turkey and Greece, we seek to be an example to the whole world. I am speaking frankly: there is no problem between us that can not be solved."
A significant agreement made during the talks is the joint declaration of friendly ties and good neighbourly relations, with which the two sides sealed their will for "calm waters" in the Aegean Sea, maintaining the peaceful atmosphere between Athens and Ankara during the last few months and more confidence-building measures between the two sides.
Other agreements include deals on trade, energy, education, agriculture, sports, technology and tourism.
But differences do remain - especially over Cyprus. Ankara favours a fair solution “based on the realities on the island,” implying a two-state solution. Athens meanwhile says the only solution is based on the reunification of the island based on the UN resolutions.