გაერო-ს გენერალურმა ასამბლეამ ღაზაში ცეცხლის დაუყოვნებლივ შეწყვეტის შესახებ რეზოლუცია მიიღო
გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ ხმათა უმრავლესობით მიიღო რეზოლუცია ღაზას სექტორში ჰუმანიტარული მიზნებით ცეცხლის დაუყოვნებლივი შეწყვეტის შესახებ.
გენერალური ასამბლეის მიერ 13 დეკემბერს მიღებულ რეზოლუციას, რომლის შესრულება სავალდებულო არ არის, მხარი დაუჭირა 153-მა ქვეყანამ. მომხრეებს შორის იყვნენ: რუსეთი, ჩინეთი, ირანი, საფრანგეთი, პოლონეთი, შვეიცარია, იაპონია, მექსიკა და ინდოეთი.
წინააღმდეგი იყო 10 სახელმწიფო, მათ შორის – თავად ისრაელი და აშშ.
თავი შეიკავა 23-მა ქვეყანამ, მათ შორის – საქართველომ, უკრაინამ, ლიეტუვამ, გერმანიამ, იტალიამ, უნგრეთმა და დიდმა ბრიტანეთმა.
რეზოლუცია, სახელწოდებით „სამოქალაქო მოსახლეობის დაცვა და სამართლებრივი და ჰუმანიტარული ვალდებულებების შესრულება“, მოითხოვს ცეცხლის დაუყოვნებლივ შეწყვეტას, ყველა მხარის მიერ საერთაშორისო სამართლის, მათ შორის – ჰუმანიტარული სამართლის ნორმების დაცვას, ყველა მძევლის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას და ჰუმანიტარული დახმარების უზრუნველყოფას.
გაეროში ისრაელის მუდმივმა წარმომადგენელმა გილად ერდანმა რეზოლუციას, რომელშიც „ჰამასი“ ნახსენები არ არის, თვალთმაქცური უწოდა და განაცხადა, რომ ცეცხლის შეწყვეტა ხელს აძლევს მხოლოდ ტერორისტებს და სასიკვდილო განაჩენი იქნება ისრაელის უამრავი მოქალაქისა და თავად ღაზას სექტორის მცხოვრებთათვის. ამ პოზიციას მხარი დაუჭირა გაეროში შეერთებული შტატების მუდმივმა წარმომადგენელმა ლინდა ტომას-გრინფილდმა. მისი შეფასებით, საუკეთესო შემთხვევაში, ცეცხლის შეწყვეტა მხოლოდ დროებითი იქნება, ხოლო უარეს შემთხვევაში - სახიფათო ისრაელელების და ასევე, პალესტინელებისთვის, რომლებიც იმსახურებენ „ჰამასისგან“ გათავისუფლებას და უკეთეს მომავალს.
ისრაელსა და პალესტინელთა რადიკალურ ისლამისტურ მოძრაობა „ჰამასს“ შორის საომარი მოქმედებები 2023 წლის 7 ოქტომბრიდან მიმდინარეობს.

ООН не осудила ХАМАС в резолюции с требованием прекратить огонь в Газе
Генеральная Ассамблея ООН во вторник, 12 декабря, приняла резолюцию с требованием немедленно прекратить огонь в зоне палестино-израильского конфликта, освободить всех заложников и соблюдать международное гуманитарное право, - информирует "Радио Свобода".
Документ, предложенный Египтом и Мавританией, поддержали 153 государства, в том числе Бразилия, Иран, Испания, Канада, Китай, Россия, Франция, Швейцария, Швеция. Против высказались десять стран, среди которых Израиль, США и Австрия. Воздержались от голосования 23 государства, включая Великобританию, Германию и Украину.
Поправка в проект резолюции, внесенная США, с требованием осудить палестинское движение ХАМАС, которое признано террористическим в США и ЕС, была отклонена. Её поддержали 84 страны, 62 высказались против, ещё 25 государств воздержались от голосования.
Не прошла и поправка Австрии, которая уточняла, что израильские заложники удерживаются ХАМАС и другими исламистскими группировками.
Проект резолюции, представленный на голосование во вторник, 12 декабря в целом повторяет текст документа, предложенного ОАЭ в Совете Безопасности ООН 9 декабря, который был отклонен из-за вето США.
Резолюция Генеральной Ассамблеи носит символический характер и не является обязательной к исполнению в отличие от резолюции Совета Безопасности ООН.
ХАМАС напал на Израиль в субботу, 7 октября. В ходе нападения в стране погибли более 1400 человек, более двухсот были взяты в заложники. В ответ Израиль начал военную операцию в секторе Газа, который находится под контролем группировки. По данным палестинской стороны, в результате израильских ударов и наземной операции погибли около 18 тысяч жителей сектора Газа. Бои продолжаются.