WSJ: ისრაელმა "ჰამასის" გვირაბებში წყლის გადატუმბვა დაიწყო
ისრაელის თავდაცვის ძალებმა (IDF) დაიწყეს ზღვის წყლის გადატუმბვა ღაზას სექტორში არსებული გვირაბების კომპლექსში, რომელსაც "ჰამასი" იყენებს. იტყობინება Wall Street Journal. ამერიკული გამოცემის ცნობით, ამის შესახებ ისრაელმა გააფრთხილა შეერთებული შტატები.
ვაშინგტონს მიაჩნია, რომ დატბორვა ხელს შეუწყობს გვირაბების განადგურებას, სადაც ჯიჰადისტები მალავენ იარაღსა და საბრძოლო მასალას და გაანადგურებს "ჰამასის" ინფრასტრუქტურას. ოპერაციას შეიძლება, რამდენიმე კვირა დასჭირდეს.
ამავდროულად, გამოცემა აღნიშნავს, ზოგიერთ ამერიკელ ოფიციალურ პირს აშფოთებს ის საკითხი, რომ ზღვის წყლის ამოტუმბვამ შეიძლება, საფრთხე შეუქმნას მტკნარი წყლის მიწოდებას ღაზას სექტორში, ასევე გამოიწვიოს ნიადაგის საშიში ნივთიერებებით დაბინძურება.
IDF-ს არასდროს გაუკეთებია მკაფიო კომენტარი ზღვის წყლის გამოყენებაზე გვირაბების დატბორვის მიზნით. WSJ-ის ცნობით, ნოემბრის შუა რიცხვებში ისრაელის სამხედროებმა დაასრულეს სულ მცირე ხუთი ტუმბოს დამონტაჟება ალ-შათის ლტოლვილთა ბანაკის ჩრდილოეთით დაახლოებით ერთნახევარ კილომეტრში. The Jerusalem Post წერდა, რომ გვირაბების დატბორვის პროცესი ერთდროულად დაიწყო.
4 დეკემბერს IDF-მა განაცხადა ღაზას სექტორში 800-ზე მეტი გვირაბის აღმოჩენის შესახებ, რომელთაგან 500 განადგურდა, მათ შორის ასაფეთქებელი ნივთიერებების გამოყენებით.
ისრაელის სამხედროების ცნობით, გვირაბები გადის ღაზას სექტორში სკოლებისა და სპორტული ცენტრების, მეჩეთებისა და საავადმყოფოების ქვეშ. ამ გვირაბების სისტემის შესახებ ზუსტი ინფორმაცია არ არსებობს. "ჰამასის" ლიდერების თქმით, მათი სიგრძე 500 კილომეტრს აღწევს, სიღრმე კი 35 მეტრს.
ჰამასი მრავალი წლის განმავლობაში იყენებს მიწისქვეშა გადასასვლელების ფართო სისტემას სამხედრო მიზნებისთვის, მათ შორის ისრაელის ტერიტორიაზე შესაღწევად. ასე იყო ისრაელზე 7 ოქტომბერს თავდასხმის დროს, – ამტკიცებს IDF.
"ჰამასი" ისრაელს 7 ოქტომბერს დაესხა თავს და მოაწყო ხოცვა–ჟლეტა. დაიღუპა 1200-ზე მეტი ადამიანი დაიღუპა, ორასზე მეტი მძევლად აიყვანეს, ზოგიერთი მათგანი მოგვიანებით გაათავისუფლეს. საპასუხოდ ისრაელმა დაიწყო სამხედრო ოპერაცია ღაზას სექტორში, რომელსაც "ჰამასი" აკონტროლებს. პალესტინური მხარის ინფორმაციით, ისრაელის დარტყმებისა და სახმელეთო ოპერაციების შედეგად, სექტორის დაახლოებით 18 ათასი მცხოვრები დაიღუპა. ბრძოლა გრძელდება.

WSJ: ЦАХАЛ начала закачивать воду в тоннели ХАМАС в секторе Газа
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) начала закачивать морскую воду в комплекс тоннелей в секторе Газа, который использует палестинская группировка ХАМАС, признанная террористической в США и ЕС. Об этом сообщает Wall Street Journal. По данным американского издания, Израиль предупредил об этом США, - информирует "Радио Свобода".
В Вашингтоне считают, что затопление поможет уничтожить тоннели, в которых джихадисты скрывают оружие и боеприпасы, и разрушить инфраструктуру ХАМАС. Операция может занять несколько недель.
Вместе с тем, отмечает издание, некоторые американские чиновники обеспокоены тем, что закачивание морской воды может поставить под угрозу снабжение сектора Газа пресной водой, а также привести к загрязнению почвы опасными веществами.
ЦАХАЛ ни разу не комментировал информацию об использовании морской воды для затопления тоннелей. По информации WSJ, в середине ноября израильские военные завершила установку по меньшей мере пяти насосов примерно в полутора километрах к северу от лагеря беженцев Аш-Шати. По данным израильской газеты The Jerusalem Post, тогда же начался процесс затопления тоннелей.
4 декабря ЦАХАЛ отчитался об обнаружении в секторе Газа более 800 тоннелей, 500 из них было уничтожено, в том числе с помощью взрывчатки.
По данным израильских военных, тоннели проходят под школами и спортивными центрами, мечетями и больницами на территории сектора Газа. Точных данных о системе этих тоннелей нет. По словам лидеров ХАМАС, их протяженность достигает 500 километров, а глубина 35 метров. Проверить эти данные невозможно.
ХАМАС уже много лет использует разветвленную систему подземных ходов в военных целях, в том числе для проникновения на израильскую территорию. Так было и во время атаки на Израиль 7 октября, утверждают в ЦАХАЛ.
Жертвами теракта в Израиле стали 1200 человек, свыше 240 – взяты в заложники. В ходе недельной гуманитарной были освобождены более ста заложников - женщины, дети и иностранцы.
По данным подконтрольного ХАМАС министерства здравоохранения Газы, число убитых палестинцев с начала ответной операции Израиля превысило 15 тысяч, большинство из которых женщины и дети. Независимого подтверждения этим сообщениям нет.