საელჩო: აშშ-ის მხარდაჭერა აძლიერებს საქართველოს სანაპიროსა და ტერიტორიული წყლების მონიტორინგის შესაძლებლობას
13/12/2023 11:01:22 პოლიტიკა
საქართველოში აშშ-ის საელჩოს განცხადებით, შეერთებული შტატების მხარდაჭერა აძლიერებს საქართველოს სანაპიროსა და ტერიტორიული წყლების მონიტორინგის შესაძლებლობას.
"ელჩი რობინ დანიგანი მადლიერია ბათუმში, საქართველოს სანაპირო დაცვის სამსახურში ვიზიტით. აქ კარგად ჩანს ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორობის დადებითი გავლენა. ელჩმა მოისმინა, როგორ ზრდის აშშ-ის ინვესტიციები საქართველოს შესაძლებლობას, აკონტროლოს საზღვაო მიმოსვლა შავი ზღვის აღმოსავლეთით.
ერთობლივი საზღვაო ოპერაციების ცენტრში, რომელიც 2013 წელს აშშ-ის დიდი მხარდაჭერით შეიქმნა, ელჩმა დანიგანმა იხილა ქართული სააგენტოების ერთობლივი მუშაობის შთამბეჭდავი ძალისხმევა, რაც საქართველოს საზღვაო უსაფრთხოებას ზრდის. ელჩმა დანიგანმა ისიამოვნა ვიზიტით და იმედი აქვს, რომ მალე დაბრუნდება", – ნათქვამიადიპლომატიური უწყების მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Embassy: U.S. support is strengthening Georgia’s capability to monitor its coastline and territorial waters
13/12/2023 11:01:22 Politic
U.S. support is strengthening Georgia’s capability to monitor its coastline and territorial waters, according to the U.S. Embassy in Georgia.
"Ambassador Dunnigan appreciated her visit to Georgia's Coast Guard in Batumi, where she saw the positive impact of our strategic partnership. She heard how U.S. investments are increasing Georgia’s ability to monitor maritime traffic in the Eastern Black Sea.
At the Joint Maritime Operations Center – established in 2013 with large support from the U.S. – Ambassador Dunnigan heard about the impressive efforts of multiple Georgian agencies working together to share information and increase the maritime security of Georgia. The Ambassador loved the visit and hopes to be back soon!", the Embassy said.