რუსი ჯარისკაცები ბრძოლებში ტყვეების უკან იმალებიან [ვიდეო]
რუსი სამხედროები სავარაუდოდ, ბრძოლის დროს ტყვედ აყვანილ უკრაინელ ჯარისკაცებს ცოცხალ ფარად იყენებდნენ. ამ დასკვნამდე მივიდნენ რადიო თავისუფლების ჟურნალისტები მას შემდეგ, რაც შეისწავლეს დრონით გადაღებული ვიდეო ზაპოროჟიეს რაიონში, სადაც აქტიური საომარი მოქმედებები მიმდინარეობს.
როგორც იუწყებიან, 19–წუთიან ვიდეოში ჩანს, თუ როგორ მიიწევს რუსული შემტევი ჯგუფი უკრაინის შეიარაღებული ძალების პოზიციებისკენ უიარაღო ადამიანებს (სავარაუდოდ, უნიფორმის მიხედვით თუ ვიმსჯელებთ, ისინი უკრაინელი ჯარისკაცები არიან) ამოფარებული. უიარაღოებს ხელები მაღლა აქვთ აპყრობილი, მათ ამოფარებული რუსი სამხედროები კი პერიოდულად ისვრიან. , ბრძოლა იწყება რუსებსა და საკუთარი პოზიციების დამცველ უკრაინელებს შორის, შედეგად ერთ-ერთი სავარაუდო ტყვე ადგილზე რჩება – ჩანს, რომ ის მიწაზე წევს. თუ ვიდეოთი ვიმსჯელებთ, ცეცხლი მისი მიმართულებით რუსმა სამხედრომ გახსნა.
უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს მთავარი სადაზვერვო სამმართველო იტყობინება, რომ იმ მიმართულებაზე, სადაც ვიდეო გადაიღეს, რუსეთის 234-ე საჰაერო სადესანტო პოლკის ძალები იბრძვიან.
თავის მხრივ, უმაღლესი რადას ადამიანის უფლებათა კომისარმა დიმიტრი ლუბინეცმა გამოქვეყნებულ კადრებზე საუბრისას განაცხადა, რომ ეს არის პირველი ასეთი ვიდეო, რომელიც მან ნახა ომის განმავლობაში. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ჟენევის კონვენცია „მკაფიოდ კრძალავს სამხედრო ტყვეების გამოყენებას საომარ მოქმედებებში“ და რომ „ტყვეები, ოფიციალური სტატუსის მინიჭების შემდეგ, უნდა იმყოფებოდნენ სპეციალურად შექმნილ ბანაკში, ფრონტის ხაზისგან მოშორებით“.
უკრაინაში დაახლოებით 50 000 სისხლის სამართლის საქმეს იძიებენ, მათ შორისაა რუსების მიერ ტყვეების მკვლელობები. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო მსგავს ბრალდებას უარყოფს.

Видео: российские военные, вероятно, прикрываются в бою пленными
Как сообщается, на 19-минутном ролике видно, как наступающая группа солдат армии России ведет впереди себя безоружных людей (скорее всего, судя по униформе, это украинские солдаты) под дулами автоматов в сторону позиций ВСУ. Безоружные при этом держат руки поднятыми кверху, а российские военные периодически стреляют из-за их спин. В итоге между наступающими и обороняющимися на своих позициях солдатами украинской армии завязывается бой, в результате которого один из вероятных пленных остается лежать на земле. При этом огонь в его сторону, судя по видео, открыл солдат российской армии.
В Главном управлении разведки Министерства обороны Украины сообщили, что на направлении, где было снято видео, со стороны российской армии воюют силы 234-го десантно-штурмового полка.
В свою очередь Уполномоченный Верховной Рады по правам человека Дмитрий Лубинец, комментируя опубликованные кадры, заявил, что это первое подобное видео, которое он видит за время войны. Он подчеркнул, что Женевская конвенция «прямо запрещает использовать военнопленных для участия в боевых действиях» и что «пленные после предоставления официального статуса должны находиться в специальном созданном лагере вдали от линии фронта».
В Украине расследуется около 50 тысяч уголовных дел о предполагаемых преступлениях, включая убийства пленных, совершённых российскими военными. В Минобороны России отвергают любые подобные обвинения.