რუმინეთში გემიდან გადავარდნილი ქართველი მეზღვაური დინებამ გაიტაცა, მიმდინარეობს სამძებრო სამუშაოები
რუმინეთში, ღუზაზე მდგომი გემიდან ქართველი მეზღვაური გადავარდა. მას ამ დრომდე ეძებენ. მეზღვაურის გაუჩინარების ფაქტს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოში ადასტურებენ. შემთხვევა გუშინ მოხდა.
“საქართველოს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოში შემოსული ინფორმაციით, რუმინეთში, კონსტანტას ნავსადგურის აკვატორიაში, სანაპიროდან 60 საზღვაო მილის მოშორებით, ღუზაზე მდგომი გემიდან გადავარდა ქართველი მეზღვაური.
როგორც ჩვენთვის ცნობილია, ეკიპაჟი მაშინვე შეეცადა მას საკუთარი ძალებით დახმარებოდა, გადაუგდეს სამაშველო რგოლი, თუმცა მეზღვაური დინებამ გაიტაცა და ვერ შეძლეს გემზე ამოყვანა.
რუმინეთში საქართველოს კონსულისა და რუმინეთის ზღვაზე ძებნა-გადარჩენის სამსახურისგან მიღებული ინფორმაციით, გემის კაპიტანმა მომხდარის შესახებ მაშინვე შეატყობინა შესაბამის სამსახურებს, ახლომდებარე გემებს და დაუყოვნებლივ დაიწყო სამაშველო ოპერაცია, რომელიც 13 დეკემბერს მთელი დღის განმავლობაში გაგრძელდა. მეზღვაურის ძებნის ოპერაცია ასევე დღეს, 14 დეკემბერს განახლდა და ამ დრომდე მიმდინარეობს", – აცხადებენ სააგენტოში.

В Румынии ведутся поиски грузинского моряка, упавшего с судна
Агентство морского транспорта Грузии сообщает об инциденте, произошедшем с грузинским моряком в Румынии. Мужчина упал с корабля, находившегося в 60 морских милях от берега, в водах порта Констанцы. - информирует "Эхо Кавказа".
В комментарии агентства грузинской службе Радио Свобода говорится, что поиски моряка продолжаются.
«Как известно, экипаж тут же попытался помочь ему своими силами, бросил спасательный круг, но моряка унесло течением и его не удалось поднять на корабль. Согласно информации, полученной от консула Грузии в Румынии и румынской морской поисково-спасательной службы, капитан корабля немедленно проинформировал соответствующие службы и находящиеся в поблизости суда о происшествии и немедленно начал спасательную операцию, которая продолжалась в течение всего дня, 13 декабря», — сообщает Агентство морского транспорта Грузии.