აშშ კვლავ მოუწოდებს რუსეთს, შეასრულოს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმებითა და გაერო–ს წესდებით ნაკისრი ვალდებულებები
14/12/2023 10:40:58 კონფლიქტები, პოლიტიკა
აშშ კვლავ მოუწოდებს რუსეთს შეასრულოს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმებითა და გაერო–ს წესდებით ნაკისრი ვალდებულებები. ამის შესახებ საქართველოში შეერთებული შტატების საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია ნათქვამი.
"რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიის 20%-ის მიმდინარე ოკუპაცია და "ბორდერიზაცია" ძირს უთხრის საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას.
თვაურების, ოძისისა და გორაკას სოფლებში ადმინისტრაციული გამყოფი ზოლის პატრულირებაზე ელჩი დანიგანი ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელ ტიბორ კოზმასა და დამკვირვებელთა ჯგუფს შეუერთდა. ელჩმა ადგილზე მიიღო ინფორმაცია საქართველოს უსაფრთხოების გაძლიერებისა და კონფლიქტის ტერიტორიაზე მცხოვრები ადამიანების მხარდაჭერისთვის ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის მიერ გაწეული ძალისხმევის შესახებ.
შეერთებული შტატები აგრძელებს რუსეთისთვის მოწოდებას, რომ მან შეასრულოს 2008 წლის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებითა და გაეროს წესდებით ნაკისრი ვალდებულებები", – ნათქვამია ინფორმაციაში.

The United States continues to call on Russia to uphold its commitments in the 2008 ceasefire agreement and UN Charter
14/12/2023 10:40:58 Conflicts, Politic
Russia’s ongoing occupation of 20 percent of Georgia’s territory, and borderization, undermines Georgia’s sovereignty and territorial integrity, according to the U.S. Embassy in Georgia
"Ambassador Dunnigan joined Deputy Head of Mission Tibor Kozma and EUMM monitors on a patrol to the Administrative Boundary Line at Tvaurebi, Odzisi, and Goraka. She heard about EUMM’s efforts to enhance Georgia’s security and to support people living within this conflict-affected area.
The United States continues to call on Russia to uphold its commitments in the 2008 ceasefire agreement and UN Charter," the U.S. Embassy said.