ადვოკატი: სტრასბურგმა ოთხოზორიას მკვლელობაზე პასუხისმგებლობა რუსეთს დააკისრა
გიგა ოთხოზორიას ოჯახმა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში რუსეთის წინააღმდეგ დავა მოიგო,– ამის შესახებ ადვოკატი გიორგი ტაბატაძე იუწყება, რომელიც სტრასბურგის სასამართლოში იცავდა მოსარჩელეების ინტერესებს.
მისი ცნობით, სასამართლომ რუსეთს 130 000 ევროს გადახდა დააკისრა.
ჩემი იდეა იყო ამ საქმეში მომჩივანი ყოფილიყო არა მხოლოდ გიგა ოთხოზორიას დედა ან მეუღლე არამედ მთელლი ოჯახი, მათ შორის ბავშვებიც. სიმბოლურია რომ დღეს ბავშვებმა მოიგეს ეს ბრძოლა. მიუხედავად იმისა რომ რუსეთის მხრიდან ამ გადაწყვეტილების აღსრულება სავარაუდოდ, არ მოხდება ძალიან მნიშვნელოვანი საქმეა",– ამბობს ტაბატაძე და განმარტავს, რომ აფხაზი ე.წ. მესაზღვრე გადმოვიდა ჩვენს კონტროლირებად ტერიტორიაზე, მოკლა ჩვენი მოქალაქე და აღნიშნულ ფაქტზე ევროპულმა სასამართლომ პასუხისმგებლობა დააკისრა რუსეთის ფედერაციას.
"ევროპულმა სასამართლომ ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-2 მუხლის (სიცოცხლის უფლება) დარღვევა დაადგინა და გიგა ოთხოზორიას ოჯახს არამატერიალური ზიანის სახით 130 000 ევროს კომპენსაცია მიანიჭა. მოცემულ საქმეში ასევე დაადგინა 38-ე მუხლის დარღვევა, რადგან რუსეთის ფედერაციამ სასამართლოში არ წარადგინა შესაბამისი სისხლის სამართლის საქმის მასალები",– აცხადებენ ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაში.
ოკუპირებული აფხაზეთიდან დევნილი გიგა ოთხოზორია, რომელიც ოჯახთან ერთად ზუგდიდში ცხოვრობდა, 2016 წლის 19 მაისს მოკლეს აფხაზეთის საოკუპაციო ხაზთან, ხურჩა-ნაბაკევის ე.წ. გამშვებ პუნქტთან.
მკვლელობის შემდეგ აფხაზეთის დე ფაქტო სამხედრო პროკურატურამ გამოძიება დაიწყო, მაგრამ მტკიცებულებების არარსებობის მოტივით მალევე შეწყვიტა.
საქართველოს ხელისუფლება დღემდე უშედეგოდ ეძებს გიგა ოთხოზორიას მკვლელობისთვის მსჯავრდებულ, აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ე.წ. სასაზღვრო სამსახურის ყოფილ თანამშრომელს რაშიდ კანჯი-ოღლის. მას ქართულმა სასამართლომ 2017 წელს, დაუსწრებლად მიუსაჯა 14 წლით პატიმრობა. კანჯი-ოღლი ინტერპოლით იძებნება.
ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში საჩივარი 2018 წლის იანვარში შევიდა. ამას წინ უძღოდა უფლებადამცველი ორგანიზაციების მიერ რუსეთის ფედერაციისადმი და აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკისადმი არაერთი უშედეგო მიმართვა, გამოეძიებინათ გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საქმე.

Семья Гиги Отхозория выиграла иск против России в ЕСПЧ
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) признал причастность России к убийству гражданина Грузии Гиги Отхозория и установил, что Москва нарушила статью 2 Конвенции о защите прав человека и основных свобод – Право на жизнь, информирует "Эхо Кавказа".
ЕСПЧ обязал Россию выплатить 130 тысяч евро семье Гиги Отхозория. Иск в Страсбург Ассоциация молодых юристов Грузии внесла от имени матери Отхозория – Джульетты Чантурия, его супруги – Нино Маткава, а также детей – Акаки и Кетеван Отхозория.
30-летний гражданин Грузии Гига Отхозория был убит 19 мая 2016 года в селе Хурча у разделительной линии в Зугдидском муниципалитете. Грузинский суд установил, что убийство совершил абхазский пограничник Рашид Канджи-оглы. Его заочно приговорили к 14 годам лишения свободы. Канджи-оглы объявлен в международный розыск по линии Интерпола, однако он до сих пор не предстал перед судом. Власти самопровозглашенной республики Абхазия прекратили уголовное преследование в отношении пограничника.
Ранее ЕСПЧ установил, что Россия осуществляет эффективный контроль над Абхазией и Южной Осетией, несет ответственность за нарушения прав грузинских граждан.
Совет Европы в декабре вновь призвал Россию к исполнению своих международных обязательств и выплате компенсаций по делам, решения по которым принял Европейский суд по правам человека. Россия была исключена из Совета Европы в марте 2022 года после вторжения в Украину, однако в организации настаивают, что она по-прежнему обязана исполнять решения по делам, жалобы по которым были поданы до этого момента.
Российские власти неоднократно заявляли, что не будут исполнять решения ЕСПЧ, вынесенные после 16 марта 2022 года.
Россия до сих пор не выплатила более 129 миллионов евро компенсации Грузии по делу о нарушении прав грузинских граждан во время вооружённого конфликта 2008 года. С учётом процентов сейчас эта сумма достигла 133 миллионов.