ჩრდილოეთ კორეამ კიდევ ერთხელ გამოსცადა ბალისტიკური რაკეტა, ხოლო ინი კვლავ დაემუქრა აშშ-ს
ჩრდილოეთ კორეის ლიდერის კიმ ჩენ ინის მეთვალყურეობის ქვეშ, ფხენიანმა კიდევ ერთხელ გამოსცადა კონტინენტთაშორისი ბალისტიკური რაკეტა, იტყობინება ჩრდილოეთ კორეის სახელმწიფო სააგენტო.
საუბარია, კერძოდ, Hwasong-18-ზე, მყარი საწვავის კონტინენტთაშორის ბალისტიკურ რაკეტაზე, რომელიც ითვლება ყველაზე ძლიერად ჩრდილოეთ კორეაში არსებულთა შორის. ჩაშენებული მყარი საწვავი მის გაშვებას უფრო რთულს ხდის, ვიდრე თხევადი საწვავის რაკეტების.
კიმ ჩენ ინმა რაკეტის გაშვებასთან დაკავშირებით განაცხადა, რომ ჩრდილოეთ კორეა "არ უგულებელყოფს მტრის ყველა უგუნურ და უპასუხისმგებლო სამხედრო საფრთხეს" და "მტკიცედ დაუპირისპირდება შეტევით ქმედებებს“, რათა თავიდან აიცილოს "აშშ–ის მზარდი სამხედრო საფრთხე".
როგორც სპეციალისტები განმარტავენ, არსებითად, Hwasong-18 შეიძლება, ჩაითვალოს შეერთებული შტატების მატერიკზე დასარტყმელ რაკეტად. ჩრდილოეთ კორეამ ის მესამედ გამოსცადა. წინა ორი გაშვება მოხდა აპრილსა და ივლისში.
ანალიტიკოსები არ გამორიცხავენ, რომ ინმა შესაძლოა, გააგრძელოს იარაღის პერმანენტული ტესტირება აშშ-ის 2024 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებამდე. ამავე დროს, დამკვირვებლები ამბობენ, რომ ჩრდილოეთ კორეას ჯერ კიდევ სჭირდება უფრო მნიშვნელოვანი ტესტების ჩატარება, რათა დაამტკიცოს, რომ მას აქვს ფუნქციური რაკეტები აშშ–ის წინააღმდეგ.
შეერთებულმა შტატებმა, სამხრეთ კორეამ და იაპონიამ დაგმეს რაკეტის გაშვება. გაეროს უშიშროების საბჭო შეერთებული შტატების მოთხოვნით სამშაბათს შეიკრიბება ამ საკითხის განსახილველად. შეერთებული შტატები და მისი მოკავშირეები მიუთითებენ, რომ ჩრდილოეთ კორეა არღვევს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციას.

КНДР запустила баллистическую ракету, способную поразить США
Северная Корея в понедельник провела испытание межконтинентальной баллистической ракеты «Хвасон-18», способной поразить территорию США. О запуске сообщило официальное северокорейское агентство ЦТАК. За испытаниями наблюдал руководитель КНДР Ким Чен Ын, - информирует "Радио Свобода".
В сообщении говорится, что запущенная с полигона к востоку от Пхеньяна ракета пролетела 4 415 секунд, дальность её полета составила 1 023 километра, а максимальная высота - 6 518 километров. Она, как сообщается, приземлилась в море в заданном квадрате к западу от японского острова Хоккайдо.
Ким Чен Ын назвал запуск «сигналом агрессивным силам, которые наращивают свою безрассудную истерию военной конфронтации». По его словам, запуск ракеты показал готовность КНДР дать «мощный и решительный отпор» США и Южной Корее. Также, как утверждается, он поставил новые задачи по развитию стратегических ядерных сил КНДР.
«Хвасон-18» – наиболее современная и мощная ракета, находящаяся на вооружении КНДР. Она способна нести ядерное оружие, радиус её действия теоретически включает в себя всю территорию США. Первое испытание ракеты было произведено в апреле 2023 года.
Соединённые Штаты, Южная Корея и Япония осудили запуск. Совет безопасности ООН во вторник по запросу США соберётся для его обсуждения. Соединённые Штаты и их союзники указывают на то, что КНДР нарушает резолюции Совета безопасности.
США в последнее время выражали обеспокоенность в связи с развитием военного сотрудничества Северной Кореи с Россией. По сообщениям, официально не подтверждённым Москвой и Пхеньяном, КНДР в этом году начала поставлять России большие объёмы боеприпасов. Москва, в свою очередь, оказала содействие в подготовке запуска на орбиту военного спутника.