ოკუპირებულ აფხაზეთში რუსეთის საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის მზადება დაიწყეს
რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერმა ასლან ბჟანიამ ე.წ. პრემიერ-მინისტრ ალექსანდრ ანქვაბს და „პრეზიდენტის ადმინისტრაციის“ ხელმძღვანელ აბესალომ კვარჩიას, დაავალა „მოამზადონ ყველა საჭირო პირობა“, რათა რუსეთის მოქალაქეობის მქონე პირებმა მონაწილეობა მიიღონ 2024 წლის მარტში რუსეთში დაგეგმილ საპრეზიდენტო არჩევნებში.
ბჟანიას პრესსამსახურის ცნობით, ბჟანიამ დავალება 19 დეკემბერს ე.წ. გამგეობებთან და ასევე რუსეთის ე.წ. საელჩოს წარმომადგენლებთან გამართული შეხვედრის შემდეგ გასცა.
„ჩვენ სრულად უნდა მოვემზადოთ ამ ძალიან მნიშვნელოვანი მოვლენისთვის, რათა მოვიცვათ ამომრჩეველთა რაც შეიძლება დიდი რაოდენობა აფხაზეთის ტერიტორიაზე“, - თქვა ბჟანიამ.
მისივე მტკიცებით, “აფხაზი ხალხი დიდი პატივისცემითა და სიმპათიითაა განწყობილი რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმირ პუტინის მიმართ“.
რუსული სახელმწიფო სააგენტო "ტასს" იუწყება, რომ „აფხაზეთის 130 ათასზე მეტ მოქალაქეს რუსეთის მოქალაქეობაც აქვს და მანამდე ისინი მონაწილეობდნენ რუსეთის პრეზიდენტისა და სახელმწიფო სათათბიროს არჩევნებში“.

Бжания: на выборах президента РФ должно проголосовать «наибольшее количество» жителей Абхазии
Де-факто лидер Сухуми Аслан Бжания заявил, что жители оккупированной Абхазии, которые имеют гражданство РФ, должны выразить свою волю на выборах президента России 17 марта 2024 года, чтобы «охватить наибольшее количество избирателей».
Для этого Бжания поручил де-факто премье-министру Александру Анквабу и главе его де-факто администрации создать «все необходимые условия для того, чтобы граждане Абхазии, обладающие российским гражданством, могли выразить свое волеизъявление».
«К этому очень важному мероприятию нам необходимо подготовиться в полной мере, чтобы охватить наибольшее количество избирателей на территории Абхазии», — сказал Бжания.
Этот «кворум» избирателей, отметил Бжания, должен быть достигнут во взаимодействии с посольством РФ в оккупированном регионе.
Де-факто лидер Сухуми подчеркнул, что народ Абхазии «относится с большим уважением и симпатией к Президенту России Владимиру Путину».