ზელენსკი: რუსეთმა ერთ კვირაში 5 საბრძოლო თვითმფრინავი დაკარგა
ერთ კვირაში უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა რუსული არმიის 5 სამხედრო თვითმფრინავი ჩამოაგდეს. ასეთი მონაცემები უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ 25 დეკემბერს გამოაქვეყნა.
"ომის დროს, შობის ღამეს ჩვენმა ჯარისკაცებმა ჩამოაგდეს არა მხოლოდ 30–მდე "შაჰედი" და რამდენიმე რაკეტა, არამედ კიდევ ორი თვითმფრინავი – აღნიშნა ზელენსკიმ.
"ერთ კვირაში ტერორისტებს აქვთ –5 თვითმფრინავი. ეს შობა აყალიბებს სწორ განწყობას მთელი მომავალი წლისთვის - ჩვენი შესაძლებლობების განწყობას", - თქვა ზელენსკიმ და განმარტა, რომ "ჩვენ ვსაუბრობთ შესაძლებლობებზე პარტნიორ ქვეყნებთან მოლაპარაკებებში და უკრაინის საჰაერო ფარის გაძლიერებაზე.
პრეზიდენტმა მადლობა გადაუხადა უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს „მეთოდურობისა და სიძლიერისთვის“.
წუხელ უკრაინაზე რუსულმა ძალებმა კვლავ მიიტანეს საჰაერო იერიში. უკრაინის შეიარაღებული ძალების ცნობით, მათ 31 "შაჰედის" უპილოტო საფრენი აპარატიდან 28 ჩამოაგდეს, გაანეიტრალეს მაღალი სიზუსტის Kh-59 თვითმფრინავის რაკეტა და Kh-31P სარადარო რაკეტა.
გარდა ამისა, უკრაინელმა სამხედროებმა განაცხადეს ორი რუსული გამანადგურებლის განადგურების შესახებ - სუ-34 დონეცკის რეგიონში და სუ-30SM შავი ზღვის თავზე. ხოლო 22 დეკემბერს უკრაინის საჰაერო ძალების მეთაურმა ნიკოლაი ოლეშჩუკმა განაცხადა, რომ სამი რუსული SU-34 ჩამოაგდეს სამხრეთ მიმართულებაზე.

Уничтожение 5 истребителей РФ: Зеленский анонсировал дальнейшее усиление ПВО
Президент Украины Владимир Зеленский прокомментировал уничтожение нескольких российских истребителей в последние дни.
«В общем, сбито пять «сушек» за неделю перед Рождеством. И это очень сильно!» – отметил он.
Глава государства поблагодарил причастных к уничтожению самолетов военных: зенитных войск, мобильных огневых групп и подразделений противовоздушной обороны.
«Каждый российский летчик должен сделать для себя четкий выбор, участвовать ли дальше в этой войне. Наше ПВО будет становиться только сильнее. Тем более, когда мы получим дополнительные системы, о которых уже договорено, и F-16», – анонсировал Зеленский.
Утром 25 декабря Воздушные силы Украины сообщили, что накануне сбили два российских самолета: Су-34 в Донецкой области и еще один Су-30СМ – над акваторией Черного моря. Перед этим, 22 декабря, военные сообщили, что в полдень на южном направлении были уничтожены три российских истребителя-бомбардировщика Су-34.