კამიშინი: უკრაინამ აშშ–სთან ერთად შექმნა საჰაერო თავდაცვის ჰიბრიდული სისტემა
უკრაინის სტრატეგიული მრეწველობის მინისტრმა ალექსანდრე კამიშინმა განაცხადა, რომ ქვეყნის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსმა დასავლელ პარტნიორებთან ერთად განაახლა საბჭოთა ტექნიკა.
„ისტორია, რომელსაც FrankenSAM ჰქვია, არის ჩვენი პროდუქტიული თანამშრომლობა ამერიკელ პარტნიორებთან: ავიღეთ ჩვენი საბჭოთა სისტემები, დასავლელ პარტნიორებთან ერთად მოვახდინეთ მათი დასავლურ რაკეტებთან, დასავლურ გამშვებებთან ინტეგრირება და მივიღეთ ახალი ჰიბრიდული საჰაერო თავდაცვის სისტემა," - თქვა მან.
კამიშინმა დასძინა, რომ შეერთებულ შტატებში ბოლო საქმიანი ვიზიტის დროს უკრაინულმა დელეგაციამ იხილა სისტემები, რომლებიც ერთობლივად შემუშავდა უკრაინული და ამერიკული კომპანიების მიერ და ისინი დღეს უკვე ფრონტის ხაზზე მუშაობენ.
„ნებისმიერი საჰაერო თავდაცვის სისტემის განვითარებას დამატებით ხუთი წელი სჭირდება. ჩვენ არ ველოდებით ამ ხუთ წელს, ჩვენ ვავითარებთ ჩვენს სისტემებს, რომლებიც არის დიდი,, რთული, ძვირი, გრძელი, მაგრამ ამავე დროს ვავითარებთ იმას, რასაც ჰიბრიდულ საჰაერო თავდაცვას ვუწოდებთ. ეს სწრაფი გადაწყვეტილებაა, რომელიც შედეგს გვაძლევს უკვე ამ ზამთარში. FrankenSAM პროექტის პორტფოლიოს პირველი გადაწყვეტილებები უკვე მუშაობს ბრძოლის ველზე“, - დასძინა მინისტრმა.
მისივე თქმით, უკრაინამ დაიწყო 155 მმ კალიბრის ჭურვების შემუშავება და მომავალ წელს გეგმავენ მასობრივი წარმოების დაწყებას. თუმცა თქვა ისიც, რომ უკრაინას არ აქვს ასეთი იარაღის დასამზადებლად საჭირო დენთი, ამიტომ სახელმწიფო ამ კუთხით პარტნიორებზეა დამოკიდებული.
კამიშინმა ასევე თქვა, რომ 2023 წელს შესაძლებელი გახდა ნაღმტყორცნების წარმოების 42-ჯერ გაზრდა, მაგრამ რაოდენობა არ დაუზუსტებია.

Украина совместно с США создала систему ПВО на основе советской техники – Камышин
«История, которая называется FrankenSAM – это наше продуктивное сотрудничество с американскими партнерами, в котором мы взяли наши советские системы, их интегрировали вместе с нашими западными партнерами вместе с западными ракетами, вместе с западными пусковыми установками и получили на финише новое гибридное ПВО», – рассказал он.
Камышин добавил, что во время последней командировки в США делегация Украины видела системы, разрабатываемые совместно украинскими и американскими компаниями и уже сегодня работающие на линии фронта.
«Разработка любой системы ПВО – это пять лет плюс. Мы не ждем эти пять лет, мы разрабатываем свои системы большие, сложные, дорогие, длинные, но параллельно мы разрабатываем то, что мы называем гибридным ПВО. Это быстрые решения, которые нам дают результаты уже этой зимой. Первые решения по портфелю проектов FrankenSAM уже работают на поле боя», – добавил министр.
Он также добавил, что в Украине начали разрабатывать снаряды 155-го калибра, а в следующем году планируют начать серийное производство. Хотя добавил, что в Украине нет нужных порохов для изготовления такого оружия, поэтому в этом государство зависит от партнеров.
Также Камышин сообщил, что за 2023 год удалось увеличить изготовление минометных снарядов в 42 раза, однако не уточнил, сколько снарядов производилось раньше и сколько удается создавать сейчас.
На днях президент Украины Владимир Зеленский анонсировал усиление противовоздушной обороны страны на фоне сообщений об уничтожении пяти российских истребителей в течение трех дней.