საქართველოში 2013 წლამდე წარმოებული ავტომობილების იმპორტის აკრძალვა ძალაში შედის – ვის ეხება გამონაკლისი
28/12/2023 09:53:35 ეკონომიკა, საზოგადოება
საქართველოში 2024 წლის 1 იანვრიდან ძალაში შევა 2013 წლამდე წარმოებული ავტომობილების იმპორტის აკრძალვა.
იმპორტი არ შეიზღუდება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ავტომობილის ტრანსპორტირება 2023 წლის 1 დეკემბრამდე დაიწყება, - ამის შესახებ ავტოიმპორტიორთა ასოციაციის თავმჯდომარის მოადგილემ ალექსი ნონიაძემ განაცხადა.
"გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში რამდენჯერმე გაიმართა ავტო იმპორტიორებისა და ავტო იმპორტთა ასოციაციის შეხვედრა. ვისაც გაინტერესებთ შეხვედრება რა მოიტანა გეტყვით: ყველა ავტომფლობელი, რომელის კუთვნილი სატრანსპორტო საშუალება, რომელიც ბირკით 2013 წლის ქვემოთ არის და ამა წლის 1 დეკემბრამდე ჩაიტვირთა კონტეინერზე, გზაშია და 1 იანვრამდე არ ესწრება ჩამოსვლა, საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული პირობებით ისარგებლებენ და ჩვეულებრივ დარეგისტრირდებიან",– წერს ნონიაძე სოციალურ ქსელში.
მისი ცნობით, დადგენილება მზადდება და ოფიციალურად საზოგადოებას საჯაროდ ეცნობება.
მანამდე პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ საქართველოში ევრო-5 სტანდარტის დანერგვის გამო, 2013 წლამდე წარმოებული მანქანების იმპორტი შეიზღუდება.
„ჩვენი სურვილი და გადაწყვეტილებაა, რომ მსუბუქ ავტომობილებზე რეგულაცია 2024 წლის 1 იანვრიდან ამოქმედდეს, ხოლო ავტობუსებისა და სატვირთო მანქანებისთვის - 2025 წლის 1 იანვრიდან. რა თქმა უნდა, მიღებული გადაწყვეტილება ქვეყანაში უკვე მყოფ მანქანებს არ შეეხება, შეზღუდვა შეეხება იმ მანქანებს, რომლებიც შემოდის რეექსპორტისა და ტრანზიტის მიზნით“, - განაცხადა ირაკლი ღარიბაშვილმა.
პრემიერის თქმით, ამ გადაწყვეტილების მიზანია გარემოს დაბინძურების შემცირება.
ახალი წესები არ ვრცელდება საქართველოში შემოსულ უცხოური სანომრე ნიშნების მქონე მანქანებზე, მათი მფლობელები უბრალოდ ვერ შეძლებენ ამ მანქანების ქვეყანაში გაყიდვას. უცხოური სანომრე ნიშნების მქონე ავტომობილს საქართველოში 90 დღის განმავლობაში გაჩერების უფლება აქვს.

В Грузии вступает в силу запрет на импорт машин, выпущенных до 2013 года
Импорт не будет ограничен лишь в случае, если транспортировка автомобиля была начата до 1 декабря 2023 года, сообщил заместитель председателя Ассоциации импортеров автомобилей Алекси Нониадзе.
«В Министерстве охраны окружающей среды и сельского хозяйства несколько раз проводилось собрание автоимпортеров и Ассоциации автоимпортеров. Для тех, кому интересно к чему пришли на встречах, скажу – все автовладельцы, чье транспортное средство было произведено до 2013 года и было погружено в контейнер до 1 декабря этого года, находится в пути и не прибудет до 1 января, смогут воспользоваться условиями, предусмотренными законодательством Грузии, и пройдут обычную регистрацию», – написал он в соцсети.
Ранее о том, что в связи с введением в Грузии стандарта «Евро-5» импорт автомобилей, произведенных до 2013 года, будет ограничен, заявил премьер-министр Ираклий Гарибашвили.
«Наше желание и решение состоит в том, что регуляция для легковых автомобилей вступит в силу с 1 января 2024 года, а для автобусов и грузовых автомобилей — с 1 января 2025 года. Безусловно, принятое решение не коснется автомобилей, уже находящихся в стране, ограничение затронет машины, которые ввозятся с целью реэкспорта и транзита», — говорил Ираклий Гарибашвили.
По словам премьер-министра, целью данного решения является снижение загрязнения окружающей среды.
На автомобили с иностранными номерами, въезжающими в Грузию, новые правила не распространяются, просто их владельцы не смогут продать их на территории страны. Автомобиль с иностранными номерами имеет право находиться в Грузии 90 дней.