NATO-უკრაინის საბჭო საგანგებო სხდომას გამართავს
NATO დაეთანხმა კიევის თხოვნას, რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ ბოლო დროს განხორციელებული მასშტაბური დარტყმების საპასუხოდ, უკრაინა-NATO-ს საბჭოს საგანგებო სხდომის ჩატარების შესახებ, - ინფორმაციას Kyiv Independent-ი უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრზე, დიმიტრო კულებაზე დაყრდნობით ავრცელებს.
კულებას ცნობით, საბჭოს საგანგებო სხდომის ერთ-ერთი მთავარი თემა უკრაინის საჰაერო თავდაცვის გაძლიერება იქნება.
უკრაინის საგარეო უწყების ხელმძღვანელის თქმით, შეხვედრის გამართვაზე NATO-ს თანხმობა „რუსული ტერორის ესკალაციის ფონზე ევროატლანტიკური ერთიანობის მნიშვნელოვანი ნიშანია“.
მინისტრი არ აკონკრეტებს, როდის და სად გაიმართება შეხვედრა.
შეგახსენებთ, უკრაინის ხელისუფლებაში აცხადებენ, რომ რუსეთმა, ბოლო 5 დღის განმავლობაში, უკრაინას სულ მცირე 500 რაკეტითა და დრონით შეუტია, რის შედეგადაც დაიღუპა და დაშავდა ათობით მშვიდობიანი მოქალაქე.

Совет Украина-НАТО проведет чрезвычайное заседание
НАТО согласилось на просьбу Киева провести чрезвычайное заседание Совета Украина-НАТО в ответ на масштабные удары России по Украине в последние дни, сообщает Kyiv Independent со ссылкой на министра иностранных дел Украины Дмитрия Кулебу.
По данным Кулебы, одной из главных тем чрезвычайного заседания совета станет усиление противовоздушной обороны Украины.
По словам главы МИД Украины, согласие НАТО на проведение встречи «является важным признаком евроатлантического единства на фоне эскалации российского террора».
Министр не уточнил, когда и где состоится встреча.
Напомним, власти Украины заявляют, что за последние 5 дней Россия атаковала Украину, применив не менее 500 ракет и дронов, в результате чего были убиты и ранены десятки мирных граждан.