რად უნდა რუსეთს აფხაზეთი?
ჩვენს დროში, ისეთი მსხვილი საერთაშორისო ორგანიზაციების კვალდაკვალ, როგორიცაა გაერო და ეუთო, თავისუფლად შეიძლებოდა, შეგვექმნა კიდევ ერთი - არაფორმალური კლუბი ქვეყნებისა, რომლებიც მრავალი საუკუნეა, ცდილობენ, იპოვონ პასუხი თანამედროვეობის ერთ-ერთ ყველაზე აქტუალურ კითხვაზე - რა სურს რუსეთს?
რუსეთის საგარეო პოლიტიკისთვის რაიმე რაციონალური ახსნის მოძებნის მცდელობები ჯერ კიდევ იმპერიის დროიდან დღემდე არ წყდება და უმთავრესად უშედეგოა. როგორც მსოფლიოს წამყვანი ქვეყნების, ისე შედარებით მცირე სახელმწიფოების პოლიტიკოსებმა, ფილოსოფოსებმა, ექსპერტებმა ვერა და ვერ მიაკვლიეს მკაფიო პასუხს კითხვაზე, რატომ სჩადის რუსეთი იმას, რასაც სჩადის? რაშია მისი ინტერესი და რა სარგებლის მიღება სურს? რისთვის იღებს მოსკოვს ამხელა მსხვერპლს, ხარჯებს, დაკარგულ წლებს? რაში მდგომარეობს მისი ზეამოცანა?
რუსეთის ქმედებებში რაციონალური მარცვლის პოვნის მცდელობების ამაოებაზე მიუთითებდა ცნობილი ფრაზით «Умом Россию не понять» („გონებით რუსეთს ვერ გაუგებ“) პოეტი ფეოდორ ტიუტჩევიც, რომელმაც შემოგვთავაზა, ამის ნაცვლად უბრალოდ გვჯეროდეს მისი. მოგვიანებით ებრაელმა ემიგრანტმა სსრკ-დან, პოეტმა და მთარგმნელმა იგორ გუბერმანმა შემოგვთავაზა, ტიუტჩევის უკვდავი ფრაზა გადახედილიყო - «пора уже, е..на мать, умом Россию понимать» („უკვე დროა, რუსეთს გონებით გავუგოთ“). მაგრამ საქმეს ვერც ამან უშველა - გაგებამ არ მოიმატა.
დიადი იმპერიების ხანაში ბრიტანელები, ფრანგები, გერმანელები, ესპანელები და სხვა მხვილი დამპყრობლები ვერ იგებდნენ რუსეთის იმპერიის ლოგიკას, რომელიც უზარმაზარ ადამიანურ და მატერიალურ რესურსს ხარჯავდა მისთვის პრაქტიკული თვალსაზრისით სრულიად უსარგებლო მიწების დაპყრობაში.
ევროპული იმპერიების მიზნები მკაფიო იყო და გასაგები – ოქრო, ალმასები, კაუჩუკი, - ყველაფერი ბევრი და მუქთად. მაგრამ რუსეთს რა იზიდავდა ცარიელ და უსარგებლო ციმბირში, რომლის ფასეულობა მხოლოდ რამდენიმე საუკუნეში გამოჩნდა - ნავთობისა და გაზის ეპოქაში? ან რა უნდოდა კავკასიაში, რომელიც იმპერიის შემადგენლობაში ყოფნის მთელი დროის განმავლობაში მძიმე ტვირთად აწვებოდა მის ბიუჯეტს, არადა, არავითარი ხელშესახები დივიდენდი არ მოუტანია რუსეთისთვის და დღესაც კი მხოლოდ სისხლს სწოვს?
საბოლოოდ დამძიმდა ვითარება ბოლო ათწლეულის განმავლობაში, განსაკუთრებით - პუტინის მმართველობისას. ევროპელები და ამერიკელები თავს იმტვრევენ, რაში სჭირდება მოსკოვს სირია? ბალანსი რომ გამოვიყვანოთ, ეს ხომ წმინდა წყლის ზარალია?! ვინ დათვლის, რა თანხებად უჯდება რუსეთს იქ შეიარაღებული ძალების შენახვა და ასადის რეჟიმის დოტაციები, სარგებელი კი - ნული!
რა დაჰკარგვიათ რუსებს სირიაში? ბაზა სჭირდებათ ტარტუსში? რისთვის? - - რომ ხმელთაშუა ზღვა აკონტროლონ? რისთვის? - ვინმე ხელს უშლის რუსეთს ამ ზღვაში გადაადგილებაში?!
ან რად უნდათ რუსებს ვენესუელა, რომელსაც ასევე ეხმარებიან ფინანსურად? რა მოიგო საბჭოთა კავშირმა, რომელიც ნავთობდოლარებს სჩუქნიდა სხვადასხვა საეჭვო რეჟიმებს აფრიკაში, აზიაში, ლათინურ ამერიკაში? რა საჭირო იყო მთელი ეს ხარჯები?
ევროპელებს მათი კოლონიებისგან რესურსები სჭირდებოდათ. ბევრი და უფასოდ. როგორც კი დაპყრობილი მიწების შენახვის ხარჯებმა შემოსავალს გადააჭარბა, ისინი ყოველგვარი სინანულის გარეშე სახლებში დაბრუნდნენ. ელემენტარული საბუღალტრო ბალანსია - ხელსაყრელი-არახელსაყრელი.
რუსეთი, მათ შორის საბჭოთა კავშირი და ამჟამინდელი რუსეთის ფედერაცია მსოფლიოს ერთადერთი იმპერიაა, რომელმაც იმპერიის შენახვაზე გაცილებით მეტი დახარჯა, ვიდრე მიიღო მისგან. და ამ სიტუაციაში, ნაცვლად იმისა, რომ ყველაფერს თავი დაანებოს და ბოლოს და ბოლოს, დაკავდეს საკუთარი ქვეყნის აღმშენებლობით, მოსკოვი კვლავ იმპერიის ნამსხვრევებს ეპოტინება... ხარჯახს, ხარჯავს, ხარჯავს ფულს, რესურსებს, ბუნებრივ სიმდიდრეს, რაც მთავარია, ადამიანებს და ვერავინ ხსნის, რა საჭიროა ეს ყველაფერი?
რა საჭიროა ომი უკრაინაში? არსებობს ამის რაიმე რაციონალური ახსნა? ტერიტორიისთვის? - რა, 17 მლნ კვ.კმ ცოტაა და სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, რუსეთი გაფართოვდეს? ბუნებრივი სიმდიდრე? - ხუმრობთ? ათი უკრაინის ბუნებრივი რესურსებიც კი მხოლოდ მცირე ნაწილი იქნება იმისა, რაც რუსეთის მიწებში ინახება! მარტო ნავთობიც კი, რომელსაც რუსეთი მოიპოვებს, თავისუფლად გადაფარავდა შემოსავალს, რომელსაც მას უკრაინის ბუნებრივი რესურსები მისცემდა...
ნატო-ში გაწევრიანდება უკრაინა? და რა, რაკეტების რუსეთამდე მიფრენის დრო შემცირდება? - ამმხრივ რა, რაიმე სირთულეებია სადღეისოდ, როცა ბალტიისპირეთის ქვეყნები, პოლონეთი, თურქეთი, ნორვეგია, ახლა კი უკვე რუსეთის უშუალო მეზობლები - ფინეთი და შვედეთიც უკვე ალიანსში არიან?
საბოლოოდ ყველა ახსნა იმისა, რაში სჭირდება რუსეთს უკრაინა, დაიყვანება იმაზე, რომ „რუსეთი უკრაინის გარეშე ვერ იარსებებს“... არადა, როგორ ვერ იარსებებს? რაშია უკრაინის აუცილებლობა რუსეთისთვის? 30 წელია, რუსეთი უკრაინის გარეშე არსებობს და რა?...
ასე, რომ საბოლოო ჯამში, ყველა შესაძლო ახსნიდან გვრჩება მხოლოდ ერთი - მართლმადიდებლობის, წმინდა მისიის, რუსული სამყაროსა და სხვა მსგავსის შესახებ მისტიკური ბოდვების ნაკრები.
ეს ყველაფერი, რა თქმა უნდა, მშვენიერია და შთამაგონებელი, მაგრამ რის ფასად? უკრაინასთან ომამდე რუსეთი იყო წარმატებული, დინამიური ქვეყანა უზარმაზარი ბუნებრივი სიმდიდრით, მიმზიდველი ინვესტორებისთვის, ღია დანარჩენი მსოფლიოსთვის... ახლა კი ეს ყველაფერი დაკარგულია - თუ სამუდამოდ არა, ხანგრძლივი დროით მაინც. და რისთვის - მართლმადიდებლობისა და მაღალი სულიერი მისიისთვის? მაინც რაში მდგომარეობს ეს მისია? - ოღონდ კონკრეტულად! აი, ავდექით ადრე დილით 145 მილიონი ადამიანი, დღეიდან ვიწყებთ ჩვენს დიად მისიას მთელს მსოფლიოში - და ვაკეთებთ რას? თითებზე ჩამოვთვალოთ - პირველი, მეორე, მესამე...
თავი დავანებოთ მე-18 საუკუნეს, სირიას, უკრაინას. უფრო ახლო პრეცედენტებიც გაგვაჩნია. მაგალითად, ქართველები უკვე 30 წელია, თავს იმტვრევენ იმის ამოცნობის ჟინით, რაში სჭირდება საერთოდ რუსეთს ეს უსახელურო ჩემოდნები - აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი? სარგებელს მათგან ვერაფერს იღებს, ბუნებრივი რესურსების მხრივ - ნული, საკუთარი ეკონომიკების კუთხით - ასევე ნული. აბსოლუტურად უსარგებლო შავი ხვრელებია, რესურსების უკვალოდ მშთანთქმელი.
„ეგებ მეტი შეგვეთავაზებინა რუსებისთვის - ისინიც დაკარგულ ტერიტორიებს დაგვიბრუნებენ? რაღაც სარგებელს მაინც მიიღებდა რუსეთი მათგანო“... მიამიტები... უფრო მეტისა და საინტერესოს შეთავაზება - ეს მათთვისაა, ვინც სხვის ტერიტორიებს კაუჩუკისა და ოქროს გამო ეუფლება. მასთან კი, ვინც დიადი სულიერი მისიის კატეგორიებით აზროვნებს, ვერასდროს მოილაპარაკებთ. და მართალია, მართლმადიდებლობის მოყვარული ამხანაგები პირველი ქურდები და კორუფციონერები არიან, მაგრამ დიადი მისია არასოდეს ავიწყდებათ.
როგორც ჩანს, ჩვენს არაფორმალურ კლუბში „გაუგო რუსეთს“ ახალი წევრები გაჩნდნენ. ამჯერად - აფაზები. ახლა ისინიც იმტვრევენ თავს შეუძლებლის შესაძლებად და აუხსნელის ასახსნელად. რაში სჭირდება 17 მლნ კვ.კმ-ის მქონე დერჟავას ერთი საწყალი ბიჭვინთის აგარაკი? ან რაღაც აიბღა? რაში სჭირდება აპარტამენტები, სანაპირო ზოლი, რომელსაც ვერ გამოიყენებს, მაგალითად, პორტად? ეს ყველაფერი - პლაჟებისთვის? 17 მლნ კვ.კმ-ისა და მსოფლიოში უდიდესი ბირთვული არსენალის მქონე დერჟავა ორიოდ ათეული კმ სიგრძის პლაჟის გამოა გაშლეგებული?
რატომ ვერ უშვებს რუსეთი, რომ აფხაზეთში იყოს ნორმალური თანამედროვე, დემოკრატიული საზოგადობა, რომ აფხაზებმა თავად განკარგონ თავისი მცირე ტერიტორია? ბოლოს და ბოლოს, ყველა აფხაზი ხომ პრორუსია და კურსის შეცვლის შორეული პერსპექტივაც კი არ ჩანს.
რაში სჭირდებათ ეს ყველაფერი? - თავს იმტვრევენ აფხაზები. ეკონომისტი ახრა არისთავა შეწუხბულია კითხვით, „რა დავაშავეთ რუსეთის წინაშეო?“.
კეთილი იყოს, აფხაზებო, თქვენი მობრძანება ჩვენს კლუბში! ახლა თქვენც ეძებთ იმ პასუხს, რომელსაც ყველანი უშედეგოდ ვეძებდით ამ 30 წლის განმავლობაში, ხოლო მთელი ცივილიზებული მსოფლიო - 200 წელი.
სიმართლე იმაშია, რომ ამ კითხვებზე პასუხები წარმოშობს ახალ კითხვებს – რაში სჭირდება რუსეთს აფხაზეთი? - რომ საქართველო აკონტროლოს. რაში სჭირდება საქართვლოს კონტროლი? - რომ აკონტროლოს სამხრეთ კავკასია. რაში სჭირდება სამხრეთ კავკასიის კონტროლი? - სტრატეგიული კოუნიკაციების კონტროლისთვის. სტრატეგიული კომუნიკაციების კონტროლი რაში სჭირდება? - რომ სამხრეთ კავკასიის გავლით კასპიის ენერგორესურსები არ წავიდეს. და რა პრობლემაა, თუ წავა? რუსული გაზის ევროკავშირში ექსპორტი კარგ დროს 400 მლრდ კუბს შეადგენდა, აზერბაიჯანული კი საუკეთესო შემთხვევაში 10-მდე გაიზრდება...
აი, ასე, „მატრიოშკას“ პრინციპით მიიღებთ ერთ უაზრო პასუხს მეორეს მიყოლებით, საბოლოოდ კი მიხვალთ წყვდიადამდე, რუსული იმპერიალისტური აზროვნების სიღრმემდე, სადაც მისტიკა და განდიდების მანია პრაქტიკულ ინტერესებზე წონადია.
რუსებს სჭირდებათ აფხაზეთი. რუსებს სჭირდებათ სრულიად უსარგებლო ცხინვალის რეგიონი. რუსებს სჭირდებათ ბიჭვინთა, სჭირდებათ აიბღა. სჭირდებათ ყოველგვარი პრაქტიკული და რაციონალური მიზეზის გარეშე.
რუსეთს უბრალოდ სჭირდება. გაფართოების აუცილებლობის განცდის გამო, რადგან თუ გაფართოებას შეწყვეტს, იმპერიაც შეწყვეტს იმპერიად არსებობას.
ნუ ეძებთ რაციონალურ ახსნებს პლაჟისა და 100-კილომეტრიანი საზღვაო ზოლის, ანდაც ჰაერის, ან სტალინური არქიტექტურისადმი სიყვრულის სახით.

Зачем России Абхазия?
В наше время, наряду с такими крупными международными организациями, как ООН и ОБСЕ, смело можно создавать еще одну - неформальный клуб стран, многие века пытающихся ответить на один из самых актуальных вопросов современности – что нужно России?
Попытки найти какое-либо рациональное объяснение российской внешней политики не прекращаются еще со времен империи и до сегодняшнего дня – попытки преимущественно безуспешные. Политикам, философам, экспертам как ведущих стран мира, так и небольших государств, так и не удалось дать четкий ответ на вопрос - зачем Россия делает то, что делает? В чем интерес, какую пользу Москва хочет получить? К чему все эти жертвы, расходы, потерянные годы? Какова сверхзадача?
О тщетности попыток найти в действиях России рациональное зерно говорил и поэт Федор Тютчев, предложивший вместо этого просто в нее верить. Позднее еврейский эмигрант из СССР, поэт и переводчик Игорь Губерман предложил наконец пересмотреть бессмертную фразу Тютчева – «пора уже, е..на мать, умом Россию понимать». Но увы, понимания от этого больше не стало.
В века великих империй англичане, французы, немцы, испанцы и другие крупные завоеватели не могли понять логику Российской империи, тратившей огромные человеческие и материальные ресурсы на завоевание земель, от которых не было никакой практической пользы.
Мотивы европейских империй были вполне четкими и ясными – золото, алмазы, каучук, всего этого много, и задарма. А вот как объяснить, почему Россия ломилась в пустую и бесполезную Сибирь, ценность которой появилась лишь много веков спустя, в нефтегазовую эпоху? Что она искала на Кавказе, который за все время нахождения в составе империи лежал и продолжает лежать на ее бюджете тяжеленным грузом? Кавказ в составе России не принес ей никаких ощутимых дивидендов, и продолжает высасывать из нее соки по сей день.
Совсем худо стало в последние десятилетия, в особенности при Путине. Европейцы и американцы ломают голову – зачем Москве нужна Сирия? Ведь если подвести баланс – то это чистейший убыток. Кто подсчитает, в какие суммы обходится Москве содержание там вооруженных сил, дотации режима Асада? И при этом выгода – ноль.
Зачем русские в Сирии? Им нужна база в Тартусе? Зачем? Чтоб контролировать Средиземное море? Зачем? Кто-то мешает России передвигаться в Средиземном море? Зачем русским Венесуэла, которой они также помогают финансово? Что выиграл СССР, даря миллиарды нефтедолларов различным сомнительным режимам в Африке, Азии, Латинской Америке? К чему все эти расходы?
Европейцам нужны были от своих колоний ресурсы. Много и бесплатно. Как только содержание захваченных земель стало уносить больше денег, чем приносить - они без всяких сожалений, махнув рукой, ушли по домам. Элементарный бухгалтерский баланс – выгодно-невыгодно.
Россия, в том числе и Советский Союз, и нынешняя Российская Федерация - единственная империя мира, которая потратила на содержание империи в разы больше, чем смогла от нее поиметь. И в этой ситуации, вместо того, чтобы бросить все к черту и заняться наконец обустройством собственной страны, Москва продолжает цепляться за остатки имперского величия. И тратить, тратить, тратить деньги, ресурсы, природные богатства, а главное – людей.
И никто не может объяснить – к чему все это?
К чему война в Украине? Есть рациональные соображения? Территория? А что, 17 млн. кв.км – это так мало, что есть жизненная необходимость расширения? Природные богатства? Да ладно вам. Природные ресурсы 10 Украин – это малая часть того, что лежит в земле России. А еще одна только нефть, которую добывает Россия – с лихвой перекроет всю прибыль от украинских богатств.
В НАТО вступит Украина? И что случится? Подлетное время ракет сократится? А что, с подлетным временем есть какие-то сложности сегодня, когда страны Балтии, Польша, Турция, Норвегия, теперь еще Финляндия и Швеция – прямые соседи РФ – уже в альянсе?
В конечном итоге, из всех объяснений того, зачем России нужна Украина, все сводится к тому, что «Россия не может существовать без Украины»... Как не может? В чем обязательность Украины для России? 30 лет Россия существует без Украины – и ничего вроде бы... В сухом остатке у вас останется набор мистической чуши о православии, священной миссии, русском мире, и т.д.
Это конечно прекрасно и духоподъемно, но такой ценой? До войны Россия была успешной страной, с огромными природными богатствами, привлекательная для инвесторов, открытая миру, динамичная. И все это потеряно - если не навсегда, то надолго. Ради чего – ради высокой духовной миссии и православия? А в чем эта миссия выражается? Поконкретнее, пожалуйста! Вот встали мы, все 145 млн. человек, рано утром, и с сегодняшнего дня несем миру великую миссию. И что делаем? На пальцах - первое, второе, третье...
Да чего там 18-й век, Сирия, Украина. У нас есть прецеденты поближе. Ну например, грузины уже лет 30 ломают голову – зачем вообще России нужны эти чемоданы без ручек – Абхазия и Южная Осетия? Толку от них никакого, природных ресурсов – ноль, собственной экономики – ноль. Абсолютно бесполезные черные дыры, бесследно заглатывающие ресурсы.
А может быть мы перекупим русских? Предложим им что-то получше и они вернут нам потерянные территории? Ну хоть какую-то пользу от них Москва должна получить... Наивные... Перекупить, предложить что-то более интересное – это для тех, кто забирает чужие территории ради каучука и золота. А вот с тем, кто мыслит категориями великой духовной миссии - вам никак не договориться. И хоть товарищи любители православия являются первостатейными ворами и коррупционерами, о своем мессианстве они также никогда не забывают.
Судя по всему, в нашем неформальном клубе «Понять Россию» появились новые члены. На этот раз абхазы. Которые ломают голову, силясь объять необъятное и объяснить необъяснимое. Зачем державе с 17 млн. кв. км несчастная пицундская дача? Или того хуже, какая-то там Аибга? Зачем ей апартаменты, зачем ей побережье, которое невозможно использовать, скажем в качество портов? Все это ради пляжей? 17 млн-ная держава с крупнейшим в мире арсеналом ядерного оружия рвет и мечет из-за пляжа длиной в пару десятков километров?
Почему Россия не может допустить, чтоб в Абхазии было нормальное современное, демократическое общество, чтобы абхазы распоряжались своей небольшой территорией? В конце концов, все абхазы – пророссийские, и никакой перспективы смены курса нет даже отдаленно.
Зачем им все это? Ломают голову абхазы. Вопрошает экономист Ахра Аристава: в чем мы провинились перед Россией?
Добро пожаловать в наш клуб. Теперь вы ищете ответ на вопрос, который тщетно пытались найти мы все эти 30 лет, а заодно весь цивилизованный мир на протяжении 200 лет.
Правда в том, что ответы на эти вопросы будут порождать новые вопросы – зачем России Абхазия? Чтобы контролировать Грузию. А зачем контролировать Грузию? Чтобы контролировать Южный Кавказ. А зачем контролировать Южный Кавказ? Чтобы держать под контролем стратегические коммуникации. А зачем держать под контролем коммуникации? Чтобы через Кавказ не пошли каспийские энергоресурсы. А в чем проблема с каспийскими энергоресурсами? Экспорт российского газа в ЕС в хорошие времена составлял 400 млрд. кубов, Азербайджан в лучшем случае если до 10 дорастет – уже будет прекрасно.
И вот так, по принципу матрешки вы будете получать один нелепый ответ за другим, и в конце придете в темноту, в глубины российского имперского сознания, где мистика и мания величия – важнее практических интересов.
Русским нужна Абхазия. Русским нужна совершенно бесполезная Южная Осетия. Русским нужна Пицунда, нужна Аибга. Нужна без всяких практических и рациональных причин.
Просто нужна. Из ощущения необходимости расширяться, так как прекратив расширение, империя прекращает быть империей.
Не ищите рациональных объяснений типа пляжа и 100-километровой морской полосы, или горного воздуха, или любви к сталинской архитектуре.