ყველაფერი - რუსეთს: აფხაზურ ენერგეტიკას სასწაული თუ გადაარჩენს
აფხაზური სახელმწიფოს ყველა მნიშვნელოვანი აქტივისა და დარგის რუსეთისთვის მიყიდვას პრეზიდენტი ასლან ბჟანია, როგორც ირკვევა, დიდი ხანია, გეგმავდა. ამ საკითხზე საკუთარი აზრი მას საჯაროდ ჯერ კიდევ 2017 წელს აქვს გამოთქმული, როდესაც აფხაზეთის VI მოწვევის პარლამენტის წევრი გახლდათ. მაგრამ მაშინ აფხაზურმა საზოგადოებამ მის სიტყვებს სათანადო ყურადღება არ მიაქცია, რადგან ბჟანია რესპუბლიკის პოლიტიკურ ოლიმპზე საკმარისად წონად ფიგურას არ წარმოადგენდა.
თუ 2017 წლის იმ გამოსვლას გავაანალიზებთ, ის, რაც ჩვენს რესპუბლიკაში სადღეისოდ ხდება, სრულად ეწერება აფხაზეთის სუვერენიტეტის დათმობის ბჟანიასეულ სქემაში.
«...სახელმწიფომ უნდ მოიშოროს, სწორ ფასად გაყიდოს ყველაფერი, რაც არ სჭირდება...», - თქვა მაშინ ბჟანიამ. თქვა და ასრულებს კიდეც. საუკეთესო მიწები, სანაპირო ზოლი ბოლო წლებში ჰექტრობით ურიგდებათ რუს ჩინოსნებსა და ოლიგარქებს. ამის მაგალითი ბევრია: თითქმის 200 ჰა მიწა სახელმწიფო აგარაკითა და აკვატორიითურთ ბიჭვინთაში რუსეთის დაცვის სახელმწიფო სამსახურის საკუთრებაში გადავიდა, კიდევ 2 ჰა ბჟანიას ბელარუს „მეგობრებს“ აჩუქეს, იგივე ბედი ეწიათ პანსიონატებს ეშერაში, გუდაუთაში, გაგრაში... სია საკმაოდ გრძელია.
გარდა ამისა, 2017 წელს ასლან ბჟანიამ ცალსახად დააფიქსირა საკუთარი დამოკიდებულება აფხაზეთის ენერგეტიკული დარგისადმი, რომელსაც, თურმე, „სტრატეგიულად არ მიიჩნევს“. პრეზიდენტის აზრით, „ჩვენ რაღაცნაირად გავიტანეთ მის გარეშე თავი ყველაზე მძიმე დროს“ და მაშასადამე, არ გვჭირდება და უნდა გაიყიდოს. კითხვა, ვის მიეყიდოს, დღის წესრიგში არც დგას: ერთადერთი შესაძლო მფლობელი, რომელსაც ასლან ბჟანია განიხილავს, რუსეთია. ხოლო იმ მოსაზრებას, რომ ესოდენ მნიშვნელოვანი სტრატეგიული დარგი სახელმწიფო მმართველობაში უნდა დარჩეს და აფხაზი ხალხის საკუთრებას წარმოადგენდეს, ასლან ბჟანია უბრალოდ არ სცნობს.
დეპუტატ ბჟანიას 2017 წლის გამოსვლას, რომელიც ამასწინათ მოულოდნელად ამოატივტივეს სოცქსელების აფხაზურ სეგმენტში, ბომბის აფეთქების ეფექტი ჰქონდა. აფხაზეთის მაცხოვრებლებმა, მათ შორის მოქმედი ხელისუფლების მომხრეებმაც უცებ გააცნობიერეს, რომ ჯერ კიდევ გაპრეზიდენტებამდე ბევრად ადრე ასლან ბჟანია აფხაზეთის სუვერენიტეტის დათმობას აპირებდა.
«თავის დროზე ბჟანიასა და მის გუნდს იმიტომ დავუჭირე მხარი, რომ ვენდობოდი. მათ დაგვარწმუნეს, რომ კორუფციასა და უკანონობას ერთხელ და სამუდამოდ დაასრულებდნენ. ამ გუნდმა ხომ წარმოადგინა პროგრამა, რომლითაც სახელმწიფო ინსტიტუტებისა და ეკონომიკური დარგების რეანიმირება-რეფორმირებას გეგმავდა. მაგრამ რეალობაში, ბჟანია და მისი გუნდი მხოლოდ ერთს აკეთებენ - ყველაფერს ყიდიან და ამას „ხელსაყრელ ინვესტიციებად“ ასაღებენ», - ამბობს ჩვენი თანამოსაუბრე ალექსეი.
«სანამ სახლში ღომი გვექნება, არ მოვკვდებით» - ასე იხუმრა ასლან ბჟანიამ თავის გამოსვლაში. მუცლის მონობა მიუღებელია მისთვის, ვინც ზრუნავს სახელმწიფოზე, ერის მომავალზე და ვისთვისაც სამშობლო ლიტონი სიტყვა არაა.. მსგავსი სიტყვები შეუფერებელია პოლიტიკური მოღვაწისთვის და მით უფრო პრეზიდენტისთვის. აფხაზები რომ ასე ფიქრობდნენ, არასოდეს დაიცავდნენ სამშობლოს ინტერესებს და ჩააბარებდნენ მათ, ვისაც სურდა, დაუფლებოდა. რაც მოვისმინე, მკრეხელობა და სირცხვილია! ბჟანიას ლოგიკას თუ მივყვებით, რა მნიშვნელობა აქვს, ვის ჩავაბარებთ სახელმწიფოს?! ასეთ შემთხვევაში არ მესმის, რატომ მაინცდამაინც რუსეთს? რატომ არა საქართველოს?! რატომ არა, მაგალითად, ჩინეთს, საფრანგეთს ან გერმანიას?!», - აღშფოთებულია ჩვენი რესპონდენტი არკადი.
ბოლო რამდენიმე თვეა, ასლან ბჟანია აქტიურად ლობირებს აფხაზეთის ელექტროენერგეტიკის შესახებ კანონში შესატან ცვლილებებს, რომელთა წყალობითაც აფხაზურ ენერგეტიკაში რუსული ბიზნესის დაშვებას გეგმავს. მადლობა ღმერთს, 2017-ში ამ საბედისწერო კანონის მიღებისას, რომელსაც იმხანად დეპუტატი ბჟანია აქტიურად ეწინააღმდეგებოდა, მასში ჩაიდო რიგი დებულებები, რომელიც უცხოელებს, მათ შორის რუს ბიზნესმენებს აფხაზურ ენერგეტიკაში ინვესტირებას უკრძალავს. გაპრეზიდენტების შემდეგ ასლან ბჟანიამ შეწყვიტა პირდაპირი საუბარი აფხაზური ენერგეტიკის გასხვისებაზე, თუმცა დაიწყო ხალხისთვის იმ აზრის მოხვევა, რომ საკუთარი ძალებითა და ბიუჯეტით აფხაზეთი დარგის რეფორმირებას ვერ მოახერხებს. ხელისუფლების ვერსიით, მსგავსი რეფორმის მთავარი პირობა, რა თქმა უნდა, მილიარდობით რუბლია, რომელიც აფხაზეთს არ გააჩნია და მაშასადამე, აუცილებელია, სადღაც იპოვოს, თანაც აუცილებლად რუსეთში, რომელიც მრავალი წლის განმავლობაში ეძებდა გზებს ჩვენი ენერგეტიკისკენ.
პრობლემა იმაშია, რომ ვერც ასლან ბჟანია, ვერც სპეციალისტები პროგნოზირებენ სცენარს, რომლითაც განვითარდება მოვლენები მას შემდეგ, რაც აფხაზური სახელმწიფოს ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს დარგში რუსული ბიზნესი შემოვა.
მეტიც, მოქალაქეთა შიშები სატარიფო ბადის ცვლილებასთან დაკავშირებით უკვე გამართლდა: რუსეთს აფხაზურ ენერგეტიკაში ინვესტირება ჯერ არ დაუწყია, ტარიფი კი აფხაზეთში უკვე ნახტომისებურად გაიზარდა და რუსეთისას გაუტოლდა.
ეს ყველაფერი მეტყველებს მხოლოდ ერთზე: ხელისუფლება ყველაფერს აკეთებს, რომ აფხაზეთის ენერგეტიკული დარგი ჩამოიშალოს, გაკოტრდეს და კაპიკებში ერგოს რუს ბიზნესმენებს, რომლებმაც დიდი ხანია, დაადგეს თვალი.
«ვამბობდი და ახლაც ვიმეორებ: ჩემთვის სულერთია, ვინ გამოიმუშავებს ელექტროენერგიას, - როგორც მომხმარებელს, ელექტროენერგიის ხარისხი მაინტერესებსო....», - აცხადებდა დეპუტატი ასლან ბჟანია 2017 წელს. ახლა 2024-ია, ბჟანია უკვე ოთხი წელია, პრეზიდენტია, პარლამენტში უმრავლესობას მისი თანაგუნდელები და მხარდამჭერები წარმოადგენენ, რომლებიც ყველა ღონეს იხმარენ მისი ნების აღსასრულებლად. ასე, რომ აფხაზურ ენერგეტიკას, როგორც ჩანს, აწი სასწაული თუ გადაარჩენს.

Продать все России: абхазскую энергетику спасет лишь чудо
Продать все важные активы и отрасли абхазского государства России президент Аслан Бжания планировал, как выяснилось, давно. Публично свою точку зрения по этому поводу он высказал еще в 2017 году, будучи депутатом парламента Абхазии VI созыва. Но тогда на слова Бжания абхазское общество не обратило внимания, так как на политическом Олимпе он не был важной фигурой.
Если проанализировать выступление Аслана Бжания от 2017 года, то все происходящее в Абхазии вполне укладывается в его схему по сдаче суверенитета республики.
«...Государство должно избавиться, за правильную цену продать то, что государству не нужно ...», - говорил тогда Аслан Бжания. И ведь как сказал, так и делает. Лучшие земли, лучшие прибрежные территории Абхазии в последние несколько лет стали гектарами раздаваться российским чиновникам и олигархам. Примеров тому великое множество: почти 200 гектаров земли вместе с Госдачей и морской акваторией передали в собственность ФСО России в Пицунде, более 2 гектаров земли подарено белорусским «друзьям» Бжания, пансионат в Эшере, в Гудауте, Гагре... Список можно продолжать.
А еще в 2017 году Аслан Бжания однозначно высказал свое отношение к энергетической отрасли Абхазии, которую он, оказывается, «не считает стратегической». По мнению президента, «мы как-то без нее прожили в самые тяжелые времена», а значит и сейчас она нам не нужна и ее необходимо продать. Вопрос "кому?" не возникает. Единственный владелец, которого Аслан Бжания рассматривает – это Российская Федерация. А мысль о том, что столь важная стратегическая отрасль должна остаться в государственном ведении и принадлежать только абхазскому народу, президент Бжания вообще не рассматривает.
Выступление депутата Бжания от 2017 года, которое так неожиданно появилось недавно в социальных сетях абхазского сегмента интернета, было сравни разорвавшейся бомбе. Жители Абхазии, среди которых есть и ярые сторонники действующей власти, вдруг поняли, что еще задолго до президентства их лидер вынашивал планы по сдаче суверенитета Абхазии.
«Я голосовал за Бжания и его команду потому, что верил им. Они убедили нас, что с коррупцией, с беззаконием будет покончено раз и навсегда. У него ведь была программа, по которой он планировал не только реанимировать, но и реформировать государственные институты, экономические отрасли. А получилось, что Бжания и его команда только и делают, что все продают, называя это выгодными инвестициями», - говорит наш собеседник Алексей.
«Пока будет мамалыга в доме, мы не умрем» - так пошутил Аслан Бжания в своем выступлении. Жить ради живота, дышать ради еды – это неприемлемо для того, кто печется о государстве, для того, кто думает о будущем народа и для кого Родина не пустой звук. Такие слова не может произносить политический деятель, не может и не должен говорить президент. Если бы абхазы так думали, то никогда не отстаивали бы интересы родины, а сдавались бы на милость того, кто ею хотел владеть. То, что я услышал - кощунство и низость! Если следовать логике Бжания, то какая разница, кому мы отдадим государство?! И я не могу понять, на русских свет клином сошелся, почему надо все отдать только России? Почему не Грузии?! Почему не Китаю, Франции или Германии?!», - возмущается наш собеседник Аркадий.
В последние несколько месяцев президент Аслан Бжания активно продвигает принятие изменений в закон об электроэнергетике Абхазии, благодаря которым он планирует допустить в абхазскую энергетику российский бизнес. Благо, при принятии данного судьбоносного закона в 2017 году, против которого Бжания активно выступал, будучи депутатом парламента, в него был заложен ряд положений, которые не позволяют никому, в том числе российским бизнесменам, вкладывать в энергетику инвестиции. Став президентом Аслан Бжания перестал прямо говорить о разгосударствлении абхазской энергетики, но стал навязывать народу мысль о том, что самостоятельно, силами бюджета Абхазии мы не сможем реформировать отрасль. Главным условием такой реформы, по версии власти, конечно же, должны стать миллиарды рублей, которых у Абхазии нет. А это значит, что их надо найти и не где-нибудь, а только в России, которая так активно многие годы искала доступ к абхазской энергетике.
Вот только ни Аслан Бжания, ни специалисты не могут спрогнозировать сценарий, по которому будут развиваться события после того, как в одну из важнейших государственных отраслей Абхазии войдет российский бизнес.
Более того, все опасения граждан по поводу изменений тарифной сетки за потребленную электроэнергию уже сбылись. Инвестировать в энергетику Россия еще не начала, а тариф уже подскочил так, что сравнялся с российским.
Все это говорит лишь об одном – власть делает все, чтобы энергетическая отрасль Абхазии обрушилась, обанкротилась и досталась по самой бросовой цене российским бизнесменам, которые уже давно пытались наложить на нее свои лапы.
«Я говорил и говорю, мне без разницы, кто будет производить электроэнергию, я как потребитель хочу качественную электроэнергию....», - сказал депутат парламента Аслан Бжания еще в 2017 году. На дворе 2024 год. Аслан Бжания уже 4 года как президент. В парламенте большинство его единомышленников и сторонников, которые сделают все, что будет велено главой государства. И похоже, теперь абхазскую энергетику спасти от России может лишь чудо.