მოსკოვში სამხედრო დაზვერვის სამმართველოს გენერალს თავს დაესხნენ
მოსკოვში შეიარაღებული თავდასხმა იყო გენერალ-ლეიტენანტ ვლადიმირ ალექსეევზე. ოფიციალური ინფორმაციის მიხედვით, ის დაჭრილი და ჰოსპიტალიზებულია.
ვლადიმირ ალექსეევი რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის მთავარი სამმართველოს, ანუ „გრუ“-დ წოდებული სამხედრო დაზვერვის უფროსის პირველი მოადგილეა.
რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტის ინფორმაციის მიხედვით, დღეს, 6 თებერვალს ალექსეევს მოსკოვში, ვოლოკალამის გზატკეცილზე მდებარე სახლში რამდენჯერმე ესროლა ჯერჯერობით დაუდგენელმა პირმა, რომელიც შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა.
სისხლის სამართლის საქმე აღძრულია მკვლელობის მიზნით თავდასხმისა და ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონოდ ტარების მუხლებით.
რუსული ტელეგრამ-არხები Baza და SHOT-ი იუწყებიან, რომ გენერლის მდგომარეობა მძიმეა. მათივე ცნობით, დღეს დილით, ბინიდან გამოსულ ალექსეევს თავდამსხმელი კიბეზე ელოდებოდა. ამ ტელეგრამ-არხების თანახმად, გამოძიების ერთ-ერთი ვერსიით, გენერალს შესაძლოა, ქალმა ესროლა.
გამოცემა „კომერსანტი" კი სამართალდამცავ ორგანოებში წყაროებზე დაყრდნობით წერს, რომ ალექსეევს ბინასთან დახვდა მამაკაცი, რომელმაც წინასწარი მონაცემებით, საცხოვრებელ კორპუსში მას შემდეგ შეაღწია, რაც თავი კურიერად გაასაღა, მან გენერალი ჯერ ხელსა და ფეხში დაჭრა და როცა ალექსეევმა პისტოლეტის წართმევა სცადა, მკერდშიც ესროლა. გენერალი რომ მძიმე მდგომარეობაში, რეანიმაციაშია „კომერსანტის" წყაროებიც ადასტურებენ.
• „რუსეთის გმირის“ წოდების(2017 წლიდან) მფლობელი ვლადიმირ ალექსეევი 1961 წელს დაიბადა უკრაინის ვინიცის ოლქში. 1984 წელს რუსეთში დაამთავრა რიაზანის უმაღლესი საჰაერო-სადესანტო სასწავლებელი. სამხედრო დაზვერვის სამმართველოებს ხელმძღვანელობდა მოსკოვის და შორეული აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქებში. 2011 წელს დაინიშნა გენერალური შტაბის მთავარი სამმართველოს უფროსის პირველ მოადგილედ.
• ალექსეევი სირიაში მონაწილეობდა რუსეთის სამხედრო ოპერაციაში ასადის რეჟიმის მხარდასაჭერად.
• მიჩნეული იყო კერძო სამხედრო კომპანია „ვაგნერის“ ერთ-ერთ კურატორად. 2023 წელს „ვაგნერის“ ამბოხების დროს ალექსეევმა ამ დაჯგუფების წევრებისადმი ვიდეომიმართვა გაავრცელა და პირადი კონტაქტი ჰქონდა „ვაგნერის“ დამაარსებელ ევგენი პრიგოჟინთან.
• რადიო თავისუფლების პროექტების, „სისტემის“ და „სქემების“ გამოძიების თანახმად, პრიგოჟინსა და რუსეთის თავდაცვის მაშინდელ მინისტრ შოიგუს შორის განხეთქილების შემდეგ, ალექსეევს დაევალა „ვაგნერის“ შემცვლელი დაჯგუფების შექმნა და ჩამოყალიბდა ახალი კერძო სამხედრო კომპანია „რედუტი“, რომელიც არსებითად იყო რუსეთის სამხედრო დაზვერვის ქსელი უკრაინაში საომრად ხალხის დასაქირავებლად.
• 2023 წელს გამოცემა The Insider-ი წერდა, რომ ვლადიმირ ალექსეევი იყო კურატორი საერთაშორისო ავტორალის, „აბრეშუმის გზა“, რომელსაც რუსეთის სამხედრო დაზვერვა იყენებდა თავისი რეზიდენტების ინფრასტრუქტურად და პოლიტიკური კონტაქტების დასამყარებლად.
• 2024 წელს რუსული მედია წერდა, რომ სწორედ ალექსეევმა შეაგროვა კომპრომატები რუსეთის თავდაცვის მინისტრის მოადგილე ტიმურ ივანოვზე. მას 2025 წელს კორუფციის ბრალდებით 15-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯეს.
• დიდ ბრიტანეთში ვლადიმირ ალექსეევს ადანაშაულებენ 2018 წელს ქალაქ სოლსბერიში ნივთიერება „ნოვიჩოკით“ რუსეთის სამხედრო დაზვერვის ყოფილი ოფიცრის, სერგეი სკრიპალის მოწამვლასთან კავშირში.
• ვლადიმირ ალექსეევი სანქცირებულია აშშ-ისა და ევროკავშირის მიერ.
კრემლის პრესმდივანმა პესკოვმა დღეს ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ გენერალ ალექსეევზე თავდასხმის გამო სპეცსამსახურები თავის საქმეს აკეთებენ და ინფორმაციას აწვდიან პრეზიდენტ პუტინსაც.
პესკოვის თქმით, ალექსეევის მსგავსი სამხედრო მეთაურები და მაღალი კლასის სპეციალისტები ომის დროს საფრთხის ქვეშ არიან, მაგრამ მათი უსაფრთხოების უზრუნველყოფაზე კრემლში არ უნდა იმსჯელონ, რადგან ეს სპეცსამსახურების საქმეა.
ბოლო წლებში რუსეთის დედაქალაქსა და მის შემოგარენში რამდენიმე სამხედრო მაღალჩინოსანი მოკლეს.
• 2025 წლის დეკემბერში მოსკოვში მომხდარი აფეთქების შედეგად დაიღუპა რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის ოპერატიული მომზადების სამმართველოს უფროსი, გენერალ-ლეიტენანტი ფანილ სარვაროვი.
• 2025 წლის აპრილში მოსკოვის ოლქის ქალაქ ბალაშიხაში, სახლთან მომხდარი აფეთქების შედეგად დაიღუპა რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის მთავარი ოპერატიული სამმართველოს უფროსის მოადგილე, გენერალ-ლეიტენანტი იაროსლავ მოსკალიკი.
• 2024 წლის დეკემბერში მოსკოვის რიაზანის გამზირზე მდებარე საცხოვრებელ კომპლექსთან მომხდარი აფეთქების შედეგად დაიღუპნენ რუსეთის შეიარაღებული ძალების რადიაციული, ქიმიური და ბიოლოგიური დაცვის ჯარების მეთაური იგორ კირილოვი და მისი თანაშემწე.
ყოველ ჯერზე რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტი ერთ-ერთ ვერსიად ასახელებდა დანაშაულის ორგანიზებას უკრაინის სპეცსამსახურების მიერ.

06/02/2026 12:12:35 Мир
В Москве совершено покушение на генерал-лейтенанта Владимира Алексеева, первого заместителя начальника Главного управления Генштаба Вооружённых сил России (военная разведка, известная как ГРУ). Об этом сообщили в Следственном комитете. Утверждается, что генерал был ранен и госпитализирован.
Согласно сообщению, неизвестный открыл по военному огонь в жилом доме на Волоколамском шоссе на северо-западе Москвы. Baza со ссылкой на очевидцев пишет, что нападение произошло утром 6 февраля на лестничной клетке, когда генерал выходил из квартиры.
«Коммерсант» со ссылкой на правоохранительные органы утверждает, что около семи часов утра генерал-лейтенант вышел из квартиры, чтобы поехать на работу. На площадке Алексеев столкнулся с неизвестным, который, как утверждается, попал в дом, выдав себя за доставщика еды. Тот открыл огонь и ранил генерала в руку и ногу, а когда тот попытался отобрать пистолет, то и в грудь. Утверждается, что генерал находится в реанимации в тяжелом состоянии, потому что одна из пуль задела жизненно важные органы.
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков пожелал Алексееву здоровья и сказал, что Владимир Путин получает доклады о случившемся. «То что подобные военачальники и высококлассные специалисты находятся под угрозой во время войны это однозначно. Не в Кремле должны рассуждать о том, как обеспечивать им безопасность», – сказал также Песков.
В результате покушений в России в последние годы погибли несколько высокопоставленных военных, однако как правило речь шла не о стрельбе, а о взрывах.
Владимир Алексеев родился 24 апреля 1961 года в Украинской ССР, в селе Голодьки Хмельницкого района Винницкой области. В 1984 году окончил Рязанское высшее воздушно-десантное командное училище. Служил начальником разведывательных управлений столичного и Дальневосточного военных округов, потом был назначен начальником одного из управлений ГРУ ГШ ВС РФ.
Генерал находится под санкциями ряда стран. В Великобритании Алексеева обвиняют в причастности к покушению на Сергея Скрипаля в Солсбери. В США в санкционный список он был внесён в связи с деятельностью его подопечных в киберпространстве, и в частности по обвинению в причастности к вмешательству в выборы президента США.
Алексеев также участвовал в российской военной операции в Сирии в поддержку режима Башара Асада, в 2017 году он был удостоен звания Героя России. Как утверждает Главное управление разведки Украины, в Сирии Владимир Алексеев «отвечал за разведывательное обеспечение боевых действий группы российских войск, приведших к массовой гибели местного гражданского населения».
Алексеева также называли одним из кураторов ЧВК «Вагнер», во время мятежа Евгения Пригожина в июне 2023 года он записывал видеообращение к бойцам ЧВК, а также общался лично с Пригожиным.
Как выяснили расследовательские проекты Радио Свобода «Система» и «Схемы», после ссоры Пригожина с тогдашним министром обороны Сергеем Шойгу Алексееву было поручено создать замену ЧВК «Вагнер». В итоге он стал одним из ключевых кураторов добровольческих формирований в Украине, в частности, стоял за созданием ЧВК «Редут», которая по сути являлась сетью ГРУ для вербовки людей на войну.
Как писало в апреле 2023 года издание The Insider, Алексеев также курировал международные автомобильные ралли «Шелковый путь», которые ГРУ использовало в качестве инфраструктуры для своих резидентов и для установления политических контактов.
В январе 2024 года российские телеграм-каналы писали о слухах об увольнении Алексеева со службы, однако, они не подтвердились. В апреле того же года сообщалось, что именно Алексеев собирал компромат на заместителя министра обороны РФ Тимура Иванова, в июле 2025 года приговоренного к 15 годам колонии по обвинениям в коррупции.
Непосредственный начальник Алексеева Игорь Костюков сейчас возглавляет российскую делегацию на переговорах с США и Украиной, очередной раунд которых прошёл накануне в Абу-Даби.