ზელენსკიმ ზალუჟნის და ბუდანოვს "უკრაინის გმირის" წოდება მიანიჭა
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უკრაინის გმირის წოდება მიანიჭა შეიარაღებული ძალების ყოფილ მთავარსარდალს ვალერი ზალუჟნის და მთავარი სადაზვერვო სამმართველოს ხელმძღვანელ კირილ ბუდანოვს.
„უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობისა და სახელმწიფო სუვერენიტეტის დაცვაში გამორჩეული პირადი დამსახურებებისთვის, ასევე, უკრაინელი ხალხისთვის თავგანწირული მსახურებისთვის, ვბრძანებ, უკრაინის გმირის წოდება მიენიჭოს ვალერი ზალუჟნის“, – ნათქვამია ზელენსკის ბრძანებაში.
რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის დროს ზალუჟნი ხელმძღვანელობდა არმიას 8 თებერვლამდე და როგორც გამოკითხვები არჩევენბს, ერთ–ერთი ყველაზე პოპულარული ფიგურაა უკრაინელებს შორის. ზალუჟნი ოლექსანდრ სირსკიმ შეცვალა მთავარსარდლის პოზიციაზე.
რაც შეეხება გენერალ-ლეიტენანტ კირილ ბუდანოვს, მან მიიღო უმაღლესი ჯილდო „უკრაინის სახელმწიფო სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის დაცვაში გამოჩენილი პირადი გამბედაობისა და გმირობისთვის, უკრაინელი ხალხისთვის თავდაუზოგავი მსახურებისთვის“.

Залужному и Буданову присвоены звания Героев Украины
Владимир Зеленский присвоил бывшему главнокомандующему ВСУ Валерию Залужному звание Героя Украины. Соответствующий указ опубликован на сайте украинского президента.
Награда Залужному вручена «за выдающиеся личные заслуги в защите государственного суверенитета и территориальной целостности» страны.
Кроме того, Залужный награждён орденом «Золотая звезда».
Звание Героя Украины также присвоено главе Главного управления разведки Минобороны Кириллу Буданову.
Залужный занимал пост главкома ВСУ с 2021 года. Вчера Зеленский отправил его в отставку. Место главнокомандующего занял Александр Сырский, который до этого командовал Сухопутными войсками Украины.
Украинские СМИ отмечают, что ранее одной из кандидатур на пост главкома ВСУ также рассматривался Кирилл Буданов.