საბერძნეთი გახდა ერთ-ერთი პირველი მართლმადიდებლური ქრისტიანული ქვეყანა, რომელმაც დაუშვა ერთსქესიანთა ქორწინება
16/02/2024 06:51:06 მსოფლიო
საბერძნეთი გახდა ერთ-ერთი პირველი მართლმადიდებლური ქრისტიანული ქვეყანა, რომელმაც დაუშვა ერთსქესიანთა ქორწინება. ქვეყნის პარლამენტმა შესაბამისი კანონპროექტი15 თებერვალს დაამტკიცა.
კანონი ერთნაირი სქესის წყვილებს აძლევს უფლებას, დაქორწინდნენ და იშვილონ ბავშვები.
მიუხედავად იმისა, რომ პრემიერ-მინისტრ კირიაკოს მიცოტაკისის მემარჯვენე ცენტრისტული პარტია „ახალი დემოკრატიის“ წევრებმა თავი შეიკავეს ან მხარი არ დაუჭირეს კანონპროექტს, მან მოიპოვა საკმარისი მხარდაჭერა მემარცხენე ოპოზიციის მხრიდან პარტიული ერთიანობის იშვიათი ჩვენებით, მიუხედავად დაძაბული დებატებისა. კანონპროექტი 300-მანდატიან პარლამენტში 176-მა დეპუტატმა დაამტკიცა და მთავრობის ოფიციალურ გაზეთში გამოქვეყნების შემდეგ ძალაში შევა.
გამოკითხვების მიხედვით, ბერძნების დამოკიდებულება საკითხის ირგვლივ ორადაა გაყოფილი. გავლენიანი მართლმადიდებელი ეკლესია, რომელიც ჰომოსექსუალობას ცოდვად მიიჩნევს, კატეგორიულად ეწინააღმდეგება ერთნაირი სქესის პირთა შორის ქორწინების ლეგალიზებას.
2015 წელს საბერძნეთმა დაუშვა სამოქალაქო პარტნიორობა ერთნაირი სქესის წყვილებს შორის, ხოლო 2017 წელს მათ გენდერული იდენტობის იურიდიული აღიარება მისცა.

Греция разрешила однополым парам вступать в брак и усыновлять детей
Закон позволит однополым парам вступать в брак и усыновлять детей. Однако ЛГБТ-пары всё ещё будут ограничены в использовании вспомогательных репродуктивных технологий, в том числе суррогатного материнства.
За законопроект проголосовали 176 из 300 депутатов, что стало редкой демонстрацией межпартийного консенсуса, несмотря на напряжённые дебаты. Премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис назвал принятие законопроекта «важной вехой, отражающей современную Грецию – прогрессивную и демократическую страну, приверженную европейским ценностям».
«Это исторический момент. Это день радости», – сказала Reuters глава организации однополых родителей Rainbow Families Стелла Белия. Группы ЛГБТ+ провели митинг у здания парламента с баннером «Ни шагу назад от настоящего равенства».
Греция стала первой православной страной, легализовавшей однополые браки. При этом православная церковь в стране до сих пор играет важную роль во власти и обществе.
В 2015 году Греция разрешила однополым парам гражданское партнёрство, в 2017 году официально признала гендерную идентичность, а в 2022 запретила конверсионную терапию для несовершеннолетних, направленную на насильственное изменение сексуальной ориентации или гендерной идентичности.