შვედეთი NATO–ს 32–ე წევრი ხდება, უნგრეთის პარლამენტმა რატიფიცირების პროცედურა დაასრულა
უნგრეთის პარლამენტმა შვედეთის ნატო-ში გაწევრიანების რატიფიცირება მოახდინა. წინადადებას მხარი დაუჭირა 188 დეპუტატმა, წინააღმდეგი იყო 6.
შვედეთის პრემიერ-მინისტრი ულფ კრისტერსონი უნგრეთის პარლამენტის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას მიესალმა.
„დღეს ისტორიული დღეა. შვედეთი მზად არის, რომ ევროატლანტიკური უსაფრთხოებისთვის თავისი პასუხისმგებლობა აიღოს“, - განაცხადა ულფ კრისტერსონმა.
უნგრეთი ნატო-ს უკანასკნელი წევრი სახელმწიფოა, რომელმაც შვედეთის ნატო-ში გაწევრიანების წინადადების რატიფიცირება მოახდინა.
გადაწყვეტილებას მიესალმა ნატო-ს გენერალური მდივანი იენს სტოლტენბერგი:
„შვედეთის ნატო-ში გაწევრიანების რატიფიცირებასთან დაკავშირებით, უნგრეთის პარლამენტის კენჭისყრის შედეგებს მივესალმები. ახლა, როცა ეს ყველა მოკავშირემ დაამტკიცა, შვედეთი ნატო-ს 32-ე მოკავშირე გახდება. შვედეთის გაწევრიანება ყველას უფრო ძლიერსა და უსაფრთხოს გაგვხდის“, - განაცხადა იენს სტოლტენბერგმა.

26/02/2024 16:33:15 World
Hungary's parliament approved Sweden's bid to join NATO on Monday, clearing the last hurdle for the country to become the 32nd member of the US-led military alliance.
The vote passed with 188 members of parliament in favor and six against. In total, 194 members voted.
Hungarian government spokesperson Zoltan Kovacs said that he is sure Sweden will be "a strong and reliable ally" who will benefit the NATO alliance.
Swedish Prime Minister Ulf Kristersson celebrated the vote.
"Today is a historic day. The parliaments of all NATO member states have now voted in favour of Swedish accession to NATO. Sweden stands ready to shoulder its responsibility for Euro-Atlantic security," Kristersson said on social media.
Sweden applied to be a NATO member in May 2022 after Russia launched its full-scale invasion of Ukraine.
NATO Secretary General Jens Stoltenberg also welcomed the vote, saying "Sweden’s membership will make us all stronger and safer."
With Sweden’s accession, NATO will count 32 countries among its members, an ironic twist given that Russia launched its war against Ukraine in part due to the alliance’s growth in Eastern Europe along Russia’s border.