ბაიდენი: ისრაელი მზადაა, რამადანის პერიოდში შეაჩეროს ომი ღაზაში მძევლების გათავისუფლების სანაცვლოდ
აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა თქვა, რომ ისრაელი მზადაა, შეაჩეროს ომი "ჰამასის" წინააღმდეგ ღაზას სექტორში მუსლიმთა წმინდა თვის – რამადანის დროს, თუ შეთანხმება მიიღწევა მძევლების გათავისუფლებაზე.
აშშ, ეგვიპტე და კატარი მუშაობენ ჩარჩო შეთანხმებაზე, რომლის მიხედვითაც "ჰამასი" გაათავისუფლებს რამდენიმე ათეულ მძევალს პალესტინელი პატიმრების და ექვსკვირიანი ბრძოლის შეწყვეტის სანაცვლოდ.
ბაიდენმა იმედი გამოთქვა, რომ ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება მომავალ ორშაბათამდე შედგება.
რამადანი იწყება 10 მარტის საღამოს და სრულდება 9 აპრილის საღამოს.
მანამდე Jazeera საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით იუწყებოდა, რომ ისრაელი დაახლოებით 400 პალესტინელი პატიმრის გათავისუფლებას დათანხმდა - მათ შორის პირების, რომლებიც გასამართლებულები არიან მძიმე დანაშაულებისთვის.
ამავე წყაროს ცნობით, ისრაელი ასევე დათანხმდა იძულებით გადაადგილებული პალესტინელების ეტაპობრივ დაბრუნებას ღაზას ჩრდილოეთით და შემდგომი დახმარებისა და დროებითი თავშესაფრების შესვლას ღაზაში, მძიმე ტექნიკისა და აღჭურვილობის ჩათვლით.
გარდა ამისა, ისრაელმა "ჰამასს" შესთავაზა თავისი ძალების გაყვანა ღაზას ხალხმრავალი ნაწილებიდან და სადაზვერვო ფრენების შეჩერება დღეში 8 საათის განმავლობაში, როგორც ექვსკვირიანი ზავის ნაწილი, რომელსაც ისრაელელი მძევლების გათავისუფლება მოჰყვება.

Biden says Israel is willing to halt war during Ramadan if a hostage deal is reached
President Joe Biden says Israel would be willing to halt its war on Hamas in Gaza during the upcoming Muslim fasting month of Ramadan if a deal is reached to release some of the hostages held by the militants.
Negotiators from the U.S., Egypt and Qatar are working on a framework deal under which Hamas would free some of the dozens of hostages it holds, in exchange for the release of Palestinian prisoners and a six-week halt in fighting. During the temporary pause, negotiations would continue over the release of the remaining hostages.
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu’s office said earlier that the army had presented to the War Cabinet its operational plan for a ground offensive into Rafah, Gaza’s southernmost town along the border with Egypt, where 1.4 million Palestinians have sought safety.
The situation in Rafah has sparked global concern and Israel’s allies have warned that it must protect civilians in its battle against Hamas.
The war began after Hamas-led militants stormed across southern Israel on Oct. 7, killing 1,200 people, mostly civilians, and taking about 250 others hostage.
The war has unleashed a humanitarian catastrophe in Gaza and has killed nearly 30,000 Palestinians, according to the Health Ministry, which does not distinguish in its count between fighters and noncombatants. Israel says it has killed 10,000 militants, without providing evidence.