მოსკოვის სასამართლომ მამუკა მამულაშვილს ორთვიანი პატიმრობა დაუსწრებლად შეუფარდა
უკრაინის მხარეს მებრძოლი "ქართული ლეგიონის" მეთაურს მამუკა მამულაშვილს მოსკოვის ბასმანის რაიონულმა სასამართლომ ორთვიანი პატიმრობა დაუსწრებლად შეუფარდა. ამის შესახებ რუსეთის სამთავრობო მედია იუწყება.
"მოსკოვის ბასმანის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, საქართველოს მოქალაქე მამულაშვილ ზურაბის ძე უშანგის აღკვეთის ღონისძიების სახით შეეფეარდა ორთვიანი პატიმრობა რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე ექსტრადაციის ან რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე დაკავების მომენტიდან. მამულაშვილზე გამოცხადებულია ფედერალური და საერთაშორისო ძებნა." – უთხრეს სასამარლოში რუსულ პროპაგანდისტულ მედიას.
მოსკოვის სასამართლო უკრაინის მხარეს მებრძოლ ქართველს "მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით სიძულვილის გაღვივებას" ედავება. მამულაშვილზე რუსეთის შსს-მ ძებნა ჯერ კიდევ გასული წლის ოქტომბერში გამოაცხადა.
ქართული ლეგიონი 2014 წელს დაარსდა და მონაწილეობას იღებდა დონბასში მიმდინარე ომში. დანაყოფი თანდათან გაიზარდა და დღეს მასში სხვა უცხოელებიც შედიან.
მანამდე "მედიაზონამ" შეისწავლა რუსეთის შსს–ს მიერ ძებნილად გამოცხადებულ პირთა სია და გაარკვია, რომ მასში უკრაინის მხარეს მებრძოლ უცხოელთა შორის, რომლებსაც რუსეთი ეძებს, ყველაზე მეტი საქართველოს მოქალაქეა.

ТАСС: суд в Москве заочно арестовал главу «Грузинского легиона»
Басманный суд Москвы санкционировал заочный арест главы воюющего в Украине «Грузинского национального легиона» Ушанги (Мамуки) Мамулашвили, сообщает российское государственное информагентство ТАСС.
«Постановлением Басманного районного суда Москвы избрана мера пресечения в виде заключения под стражу в отношении Мамулашвили Ушанги Зурабовича, гражданина Грузии, сроком на два месяца, исчисляя срок с момента его экстрадиции на территорию РФ либо с момента задержания обвиняемого на территории РФ. Мамулашвили объявлен в федеральный и международный розыск», – рассказал собеседник агентства.
По его словам, Мамулашвили вменяются «наемничество и возбуждение ненависти с использованием средств массовой информации с применением насилия лицом с использованием своего служебного положения».
В суде ТАСС подтвердили рассмотрение ходатайства следствия о заочном аресте гражданина Грузии. Решение суда не было обжаловано и вступило в силу.
Ранее в Следственном комитете России рассказали, что заочно привлечены к уголовной ответственности более 70 бойцов «Грузинского легиона».Президент России Владимир Путин недавно заявил, что Грузия – на третьем месте по числу иностранных бойцов, воюющих на стороне Украины.