ფაშინიანი: ОДКБ, ნაცვლად ვალდებულებების შესრულებისა, თავად ქმნის უსაფრთხოების პრობლემებს
სომხეთის მთავრობა მზადაა, იურიდიულად გაყინოს ქვეყნის მონაწილეობა რუსეთის დომინანტობით შექმნილ კოლექტიური უსაფრთხოების ორგანიზაციაში (ОДКБ), თუ ეს ორგანიზაციის სომხეთის ტერიტორიულ მთლიანობასთან დაკავშირებით პოზიციას არ შეცვლის,– ამის შესახებ, სომხური მედიის ცნობით, ქვეყნის პრემიერ–მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა.
"ОДКБ, ნაცვლად იმისა, რომ შეასრულოს უსაფრთხოების ვალდებულებები სომხეთის წინაშე, პირიქით, ქმნის უსაფრთხოების პრობლემებს“, - თქვა ფაშინიანმა.
მისი თქმით, ეს პოზიცია საფრთხეს უქმნის სომხეთის ეროვნულ უსაფრთხოებას. მან დასძინა, რომ ამ გარემოებიდან გამომდინარე, ОДКБ ეწინააღმდეგება საკუთარ ვალდებულებებს, რომლის მიხედვითაც მან შესაბამისი პოზიციის დემონსტრირება უნდა მიახდინოს სომხეთის უსაფრთხოების საკითხში, და არა პირიქით.
„რაც შეეხება იმას, რომ პრაქტიკულად გავყინეთ ОДКБ–ში წევრობა, ეს ნიშნავს შემდეგს: უკვე ერთი წელია არ გვყავს მუდმივი წარმომადგენელი ОДКБ–ში, არ ვმონაწილეობთ ღონისძიებებში უმაღლეს დონეზე საკმაოდ დიდი ხაია. რა თქმა უნდა, ОДКБ–ს აქვს გადაწყვეტილების მიღებისას კონსენსუსის პრინციპი, ამიტომ ჩვენ არაფერს ვბლოკავთ, მაგრამ არც ვმონაწილეობთ მარტივი მიზეზის გამო: კითხვაზე პასუხი არ გვაქვს, თუ რა არის სომხეთთან მიმართებაში ორგანიზაციის პასუხისმგებლობის ზონა და რატომ უნდა მივიღოთ მონაწილეობა?!“ - თქვა ფაშინიანმა.
რამდენიმე დღის წინ ნიკოლ ფაშინიანმა ტელეარხ France 24-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ სომხეთის მონაწილეობა კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციაში (ОДКБ) გაყინულია. ასე უპასუხა მან წამყვანის კითხვას, აპირებს თუ არა ფაშინიანი სომხეთის გაყვანას ორგანიზაციიდან, სადაც „რუსეთი დომინირებს“.
სომხეთის პრემიერ-მინისტრის თქმით, კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულება არ განხორციელებულა ერევანთან მიმართებაში, განსაკუთრებით 2021-2022 წლებში და ქვეყანამ ამის იგნორირება არ შეეძლო.
"ეს ვერ დარჩებოდა ჩვენი ყურადღების მიღმა. ჩვენ შევაჩერეთ ჩვენი მონაწილეობა. ვნახოთ, რა მოხდება შემდეგ", - თქვა ფაშინიანმა.
ტელეკომპანია France 24-თან ინტერვიუში სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ 2023 წლის სექტემბრის და ოქტომბრის მოვლენების დროს, რუსეთის მაღალჩინოსნები სომხეთის მოქალაქეებს მოუწოდებდნენ კანონიერად არჩეული, ლეგიტიმური მთავრობის დამხობისკენ.
მისივე თქმით, ბოლო წლებია რუსული ტელეარხები აწარმოებენ კოორდინირებულ და მიზანმიმართულ ანტიპროპაგანდას სომხეთის ხელისუფლების და პირადად პრემიერ-მინისტრის წინააღმდეგ.
ფაშინიანს ჰკითხეს, შესაძლებელია თუ არა სომხეთის ტერიტორიაზე რუსული სამხედრო ბაზის დახურვა. პრემიერმა უპასუხა, რომ ეს საკითხი დღის წესრიგში არ დგას, ხოლო სომხეთ-რუსეთის ურთიერთობები „ინსტიტუციური ტრადიციების ფარგლებშია".

Премьер Армении предупредил о возможной полной заморозке участия в ОДКБ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что страна юридически заморозит свое членство в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), если организация не выполнит свои обязательства. Об этом сообщает ARKA News Agency.
По словам Пашиняна, действующая позиция ОДКБ создает угрозы безопасности для Армении.
«ОДКБ вместо того, чтобы исполнять свои обязательства перед Арменией в сфере безопасности, наоборот – создает проблемы безопасности. И эта позиция, говорю прямо, является угрозой национальной безопасности Армении. Следовательно, с учетом этих обстоятельством, ОДКБ, вопреки собственным обязательствам, согласно которым должна была продемонстрировать соответствующую позицию по вопросу безопасности Армении делает противоположное», — подчеркнул глава правительства.
Позже Пашинян объяснил свои слова о заморозке: это означает, что в организации не будет постпреда. Кроме того, Армения уже длительное время не участвует в мероприятиях ОДКБ на высоком и высшем уровнях.
«Конечно, мы не блокируем принятие решений в ОДКБ, но и не участвуем [в процессе принятия решений] по одной простой причине – у нас нет ответа на вопрос, почему мы должны участвовать», — прокомментировал премьер-министр Армении.
Никол Пашинян 23 февраля в интервью France 24 заявил, что Армения заморозила свое членство в ОДКБ и подозревает Азербайджан в подготовке нового нападения. В секретариате ОДКБ тогда сообщили, что организация не получала уведомления о приостановке участия Армении, и допустили, что речь шла о неучастии в мероприятиях организации.
Власти Армении неоднократно обвиняли ОДКБ и Россию в невыполнении своих обязательств, в частности, во время вторжения армии Азербайджана в Нагорный Карабах сентябре 2022 года. В ноябре 2023 года Пашинян отказался участвовать в саммите ОДКБ в Минске.