ევროპარლამენტმა მხარი დაუჭირა სომხეთის შესაძლო გაწევრიანებას ევროკავშირში
13 მარტს ევროპარლამენტმა მიიღო რეზოლუცია, რომელიც ევროკავშირში სომხეთის გაწევრიანების შესაძლებლობის განხილვას სთავაზობს. იტყობინება სომხური სააგენტო News.am.
რეზოლუციას მხარი დაუჭირა ევროპარლამენტის 504-მა წევრმა, წინააღმდეგი იყო ოთხი, ხოლო კიდევ 32-მა დეპუტატმა თავი შეიკავა.
დოკუმენტი, რომლის ავტორიც "ევროპის სახალხო პარტიის" ფრაქცია იყო, წარმოდგენილია როგორც ყველა ფრაქციის ერთობლივი ინიციატივა. მასში ევროპარლამენტის წევრებმა შესთავაზეს, განიხილონ სომხეთისთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესაძლებლობა.
„თუ სომხეთი დაინტერესებულია კანდიდატის სტატუსის მოპოვებით და გააგრძელებს მდგრადი რეფორმების გზას, რომელიც აძლიერებს მის დემოკრატიას, ეს შეიძლება გახდეს ევროკავშირ-სომხეთის ურთიერთობების ტრანსფორმაციის ეტაპის საფუძველი“, - ნათქვამია ერთობლივი რეზოლუციის პროექტში.
ევროპარლამენტი მოუწოდებს ევროკავშირის აღმასრულებელ ორგანოებს, აქტიურად დაუჭირონ მხარი სომხეთს თანამშრომლობის გაფართოებაში არა მხოლოდ ეკონომიკური პარტნიორობის, არამედ პოლიტიკური დიალოგის, უსაფრთხოების, ხალხთა შორის კონტაქტებისა და სექტორული ინტეგრაციის სფეროებში.
რამდენიმე დღის წინ სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა თქვა, რომ ერევანი ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივას განიხილავს.
"სომხეთში ამჟამად აქტიურად მიმდინარეობს ბევრი ახალი შესაძლებლობის განხილვა და საიდუმლოს არ გავთქვამ, თუკი ვიტყვი, რომ არსებობს იდეა, რომელიც ევროკავშირში გაწევრიანებას მოიცავს", -აღნიშნა მირზოიანმა.

Европарламент поддержал возможное членство Армении в ЕС
Европейский парламент 13 марта принял резолюцию, предлагающую рассмотреть возможность членства Армении в ЕС. Об этом пишет «Европейская правда» со ссылкой на News.am.
За принятие резолюции проголосовали 504 члена Европарламента, четыре были против, еще 32 депутата воздержались.
Документ, автором которого является фракция Европейской народной партии, подается как совместная инициатива всех фракций. В нем депутаты Европарламента предложили рассмотреть возможность предоставления Армении статуса кандидата в члены ЕС.
«Если Армения заинтересована в получении статуса кандидата и продолжит идти по пути стабильных реформ, укрепляющих ее демократию, это может стать основой для этапа трансформации в отношениях ЕС-Армения», – говорится в проекте совместной резолюции.
Европарламент в ней призывает исполнительные органы ЕС активно поддержать Армению в расширении сотрудничества не только в экономическом партнерстве, но и в сферах политического диалога, безопасности, контактов между людьми и отраслевой интеграции.
На прошлой неделе глава армянского МИДа Арарат Мирзоян заявил, что Ереван рассматривает возможность подать заявку на членство в Евросоюзе и стремится наладить более тесные связи с Западом в условиях напряженности в отношениях с Россией.