საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ, ჯგუფურად გადაკვეთის და მიგრანტების უკანონოდ გადაყვანის ბრალდებით ხუთი პირი დააკავეს
05/04/2024 07:43:48 სამართალი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის და ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ, ჯგუფურად გადაკვეთის და მიგრანტების უკანონოდ გადაყვანის ბრალდებით 5 პირი დააკავეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, დანაშაულები 4-დან 8 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
„გამოძიებით დადგინდა, რომ 1985 წელს დაბადებულმა, უცხო ქვეყნის მოქალაქე ს.თ.-მ, მისი მართვის ქვეშ არსებული სატვირთო ავტომანქანაში მოწყობილი სამალავის მეშვეობით, თურქეთის რესპუბლიკიდან საქართველოში, საპასპორტო კონტროლის გვერდის ავლით, უკანონოდ გადმოიყვანა მიგრანტები, უცხო ქვეყნების მოქალაქეები 1993 წელს დაბადებული ვ.თ; 1965 წელს დაბადებული ბ.ო; 1996 წელს დაბადებული ო.გ. და 1992 წელს დაბადებული რ.გ.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე მუხლის მეორე ნაწილის ,,ა“ ქვეპუნქტით და 344-ე პრიმა მუხლის მეორე ნაწილის ,,ბ“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს“, - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

В Грузии задержали грузовик с нелегальными мигрантами из Турции
В Грузии за незаконное пересечение государственной границы и незаконную перевозку мигрантов задержаны пять человек , сообщили в Пограничной полиции. Нелегалы пересекли границу с Турцией на грузовике, говорится в заявлении ведомства.
«Следствием установлено, что гражданин иностранного государства С.Т., 1985 года рождения, в тайнике грузового автомобиля, минуя паспортный контроль, незаконно перевез мигрантов, граждан иностранных государств– В.Т. 1993 года рождения; Б.О. 1965 года рождения; О.Г. 1996 года рождения и Р.Г. 1992 года рождения», – сообщают в полиции.
Дело возбуждено по двум статьям Уголовного кодекса –«Незаконное пересечение государственной границы Грузии группой лиц «и «Незаконная перевозка мигрантов через государственную границу Грузии – в отношении двух или более лиц». Перечисленные преступления наказываются лишением свободы на срок от 4 до 8 лет.
Это не первый случай нелегальной попытки мигрантов проникнуть в Грузию. В апреле 2022 года Кутаисский городской суд приговорил обвиняемого в незаконной переправке мигрантов через государственную границу Грузии к шести годам лишения свободы. В 2021 году ответчик доставил в Грузию через КПП «Сарпи» четырех граждан Турции, а затем предоставил им авиабилеты в Италию и поддельные документы – вид на жительство во Франции.