ევროკავშირის პოლიტიკური და უსაფრთხოების კომიტეტი: თავიდან აიცილეთ გადაწყვეტილებები, რაც შეაფერხებს ევროკავშირისკენ მიმავალ გზას
10/04/2024 18:21:41 პოლიტიკა
საქართველოში სამუშაო ვიზიტით მყოფი ევროკავშირის საბჭოს პოლიტიკური და უსაფრთხოების კომიტეტის წევრები განცხადებას ავრცელებენ და ევროკომისიის რეკომენდაციების შესრულების მნიშვნელობაზე მიუთითებენ.
როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, ვიზიტის დროს დელეგაციის წევრებმა ხაზი გაუსვეს საქართველოსთვის ევროკავშირში ინტეგრაციის გზაზე არსებული მომენტის გამოყენების მნიშვნელობას.
"ევროკომისიის 2023 წლის 8 ნოემბერს გაცემული რეკომენდაციები ცხრა ნაბიჯის სახით, მკაფიო გზამკვლევია. საჭირო რეფორმები და პროგრესი შეუფერხებლად უნდა შესრულდეს, რაშიც ჩართული იქნება მთავრობა, ყველა პოლიტიკური პარტია და სამოქალაქო საზოგადოება.
ცოტა დრო დარჩა, ახლა დროა 9 ნაბიჯი შესრულდეს და თავიდან ავიცილოთ ნებისმიერი გადაწყვეტილება, რამაც შეიძლება ევროინტეგრაცია შეაფერხოს", - ვკითხულობთ განცხადებაში.
ამ კონტექსტში ისინი ახსენებენ "ქართული ოცნების" მიერ პარლამენტში ხელახლა ინიციირებულ "აგენტების" კანონს და ამბობენ, რომ დელეგაციის წარმომადგენლებმა საქართველოს ხელისუფლებასთან შეხვედრაზე შეშფოთება გამოხატეს "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონპროექტის გამო და გაიხსენეს ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის 4 აპრილის განცხადება.
განცხადებაში წერია, რომ ევროკავშირი მიესალმება საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებას ეუთო/ოდირის დამკვირვებლების მოწვევის შესახებ. ასევე, მთავრობას მოუწოდებს თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების აუცილებლობაზე და ხაზს უსვამს ეუთო/ოდირისა და ვენეციის კომისიის ყველა დარჩენილი რეკომენდაციის განხილვის აუცილებლობას,საარჩევნო კოდექსის ცვლილებისას.
ევროკავშირის საბჭოს პოლიტიკური და უსაფრთხოების კომიტეტის დელეგაცია, რომელსაც ელჩი დელფინ ფრონკი ხელმძღვანელობდა, ვიზიტის განმავლობაში შეხვდა პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს, საგარეო საქმეთა მინისტრ ილია დარჩიაშვილს, თავდაცვის მინისტრ ირაკლი ჩიქოვანს და საპარლამენტო უმრავლესობისა და ოპოზიციის წარმომადგენლებს, სამოქალაქო სექტორს.

PSC delegation: The time is short, and the time is now to implement the Nine Steps and avoid any decisions that could obstruct the way toward the EU
10/04/2024 18:21:41 Politic
The time is short, and the time is now to implement the Nine Steps and avoid any decisions that could obstruct the way toward the EU, - - reads the statement released by the delegation of the European Union’s Political and Security Committee, which is visiting Georgia.
The Members of the PSC recall the merit-based nature of the accession process and invited the Georgian authorities to take the necessary steps to reach this objective
“The necessary reforms and progress need to be delivered without delays and in a whole-ofsociety approach, involving the government, all political parties and civil society.
The time is short, and the time is now to implement the Nine Steps and avoid any decisions that could obstruct the way toward the EU, - - reads the statement released by the delegation of the European Union’s Political and Security Committee, which is visiting Georgia”, reads the statement.
The Members of the PSC call upon the Georgian authorities to seize the momentum, also in view to the upcoming parliamentary elections on 26 October 2024. In this context, the EU welcomes the Georgian government’s decision to invite ODIHR observers. The EU recalls the need for free and fair elections, and stresses the need to address all remaining ODIHR and Venice Commission recommendations on amendments to the election code.
The delegation, led by the PSC Chair, Ambassador Delphine Pronk, met with President Salome Zourabichvili, Prime Minister Irakli Kobakhidze, Foreign Minister Ilia Darchiashvili, Defence Minister Irakli Chikovani, representatives of the parliamentary majority and opposition, as well as representatives of civil society.