ისრაელის სასწრაფო დახმარების სამსახური: ირანის დარტყმებს მსხვერლი არ მოჰყოლია, დაშავებულია 32 პირი, მათ შორის 7 წლის გოგონას ჯანმრთელობის მდგომარეობა მძიმეა
14/04/2024 07:05:22 მსოფლიო
ისრაელის სასწრაფო დახმარების სამსახურის ცნობით, ბოლო 24 საათში ირანის მიერ ისრელზე განხორციელებულ დარტყმებს მსხვერლი არ მოჰყოლია. მისი ინფორმაციით, დაშავებულია 32 პირი.
როგორც სასწრაფო დახმარების სამსახურში აცხადებენ, 7 წლის გოგონა სერიოზულად დაშავდა ჩამოგდებული რაკეტის ნამსხვრევებით. გარდა ამისა, მსუბუქადაა დაშავებული 31 ადამიანი. მათ ნაწილს დახმარება პანიკური შეტევების გამო დასჭირდა.

No reports of injuries directly through Iranian strikes, according to Israel’s emergency service
There have been no reports of injuries suffered directly through Iranian strikes, according to Israel’s emergency service.
However, the Magen David Adom (MDA) emergency service said it was called to treat a total of 31 people who suffered minor injuries while making their way to shelters and who suffered panic attacks during the drone and missile attacks.
Earlier, MDA said it had taken a 7-year-old girl to hospital who had suffered a severe head injury due to shrapnel from an interceptor missile that was launched to intercept an Iranian projectile.