ბეხლერი: "ვიმედოვნებ, პოლიტიკური ლიდერები გამოავლენენ პასუხისმგებლობას, რათა დაიცვან ქვეყანა შემდგომი პოლარიზაციისა და კონფლიქტისგან"
17/04/2024 05:58:49 პოლიტიკა
საქართველოში შვეიცარიის ყოფილი ელჩი, ეუთოს ყოფილი თანათავმჯდომარე ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებში რუსეთის ფედერაციასა და საქართველოს შორის გიუნტერ ბეხლერი თბლისში ბოლო დღეებში განვითარებულ მოვლენებს ეხმიანება და იმედს, გამოთქვამს, რომ "საქართველოს პოლიტიკური ლიდერები გამოავლენენ საკმარის სიმწიფესა და პასუხისმგებლობას, რათა დაიცვან თავიანთი ქვეყანა შემდგომი პოლარიზაციისა და კონფლიქტისგან".
როგორც მან "აქცენტთან" საუბრისას განაცხადა, "აგენტების" შესახებ კანონმა არ უნდა მოიპოვოს უმრავლესობა დემოკრატიულად არჩეულ პარლამენტში.
იგი მიიჩნევს, რომ ეს კანონი საქართველოსთვის არასაჭიროა.
• "კანონი „უცხოელი აგენტების შესახებ“ არ არის წარმატების მომტანი და მან არ უნდა მოიპოვოს უმრავლესობა დემოკრატიულად არჩეულ პარლამენტში. ეს საშიშია და უამრავ პრობლემას ქმნის როგორც საქართველოს შიგნით, ისე მის ფარგლებს გარეთ. ის შეუთავსებელია ქართული სახელმწიფოს დემოკრატიულ საფუძვლებთან და არ შეესაბამება ევროპულ ღირებულებებსა და ნორმებს. საქართველოს მოქალაქეების უმეტესობა ისევე, როგორც საქართველოს ყველა პარტნიორი დასავლურ დემოკრატიებში, უარყოფს ამ არასაჭირო პროექტს. იქედან გამომდინარე, რომ საქართველო რამდენიმე სერიოზული გამოწვევის წინაშე დგას - კერძოდ, ცხრა ნაბიჯის სრულფასოვნად განხორციელება - შეიძლება, მხოლოდ იმედი ვიქონიოთ, რომ საქართველოს პოლიტიკური ლიდერები გამოავლენენ საკმარის სიმწიფესა და პასუხისმგებლობას, რათა დაიცვან თავიანთი ქვეყანა შემდგომი პოლარიზაციისა და კონფლიქტისგან", – განაცხადა ბეხლერმა.
ცნობისთვის: „ქართულმა ოცნებამ“ 3 აპრილს გამოაცხადა, რომ კვლავ გეგმავს ე.წ. აგენტების კანონის ინიციირებას. ამ კანონის მიღების მცდელობამ 2023 წლის მარტში მასობრივი საპროტესტო აქციები გამოიწვია. საბოლოოდ, მმართველმა პარტიამ კანონპროექტი გაიწვია. კანონპროექტს შარშანდელი ვარიანტისგან მხოლოდ ის განასხვავებს, რომ ნაცვლად ტერმინისა „უცხოური გავლენის აგენტი“, გამოყენებულია ტერმინი „უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელი ორგანიზაცია“. საქართველოს დასავლელი პარტნიორები - შეერთებული შტატები, ნატო, ევროკავშირი, ასევე ევროპის არაერთი ქვეყანა, პარლამენტს მოუწოდებენ, არ მიიღოს ეს კანონი. საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა „აგენტების კანონს“, მმართველი გუნდის მტკიცების საწინააღმდეგოდ, „რუსული კანონი“ უწოდა, ხოლო „ქართული ოცნების“ ხელისუფლება რუსული მიმართულების გატარებაში დაადანაშაულა. საქართველოს პარლამენტის საიტზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის მიხედვით, „აგენტების კანონის“ მე-3, საბოლოო მოსმენის სავარაუდო თარიღად 17 მაისია მითითებული.
კანონპროექტის განხილვა პარლამენტში 15 აპრილიდან ხმაურისა და დაპირისპირების ფონზე მიმდინარეობს. განხილვის პარალელურად, მესამე დღეა, საპროტესტო აქციები არ წყდება საკანონმდებლო ორგანოსთან. 16 აპრილს პარლამენტის შენობის ერთ-ერთ შესასვლელთან აქციის მონაწილეების წინააღმდეგ სპეცრაზმმა სავარაუდოდ, სპეციალური საშუალება, გაურკვეველი სითხე გამოიყენა დემონსტრანტების წინააღმდეგ. ამასთან, მოგვიანებით, სოციალურ ქსელებსა და მედიაში გავრცელდა კადრები, რომელშიც ასახულია, რომ სპეცდანიშნულების რაზმი მოქალაქეებს ფიზიკურად უსწორდება. როგორც პარლამენტთან ღამით დარჩენილმა აქციის მონაწილეებმა თქვეს, მათი დაშლა მოულოდნელად დაიწყო და სპეცრაზმელებმა დემონსტრანტები კონდახებით სცემეს. "პუბლიკის", "ტაბულას" და "აპრილის" ჟურნალისტები აცხადებენ, რომ ისინი სპეცრაზმელებმა პროფესული საქმიანობის შესრულებისას სცემეს.

Baechler: The law on „Foreign Agents“ is a non-starter and should not find a majority in a democratically elected parliament
17-04-2024 09:58:49 Politic
A massive protest continues in Tbilisi against the reintroduced Foreign Agents Law.
Former Ambassador of Switzerland to Georgia, Guenther Baechler told the Accent that "the law on „Foreign Agents“ is a non-starter and should not find a majority in a democratically elected parliament."
"It is dangerous and creates a lot of problems both, within and outside Georgia. It is neither compatible to the democratic foundation of the Georgian state nor is it adhering to European values and norms. A majority of Georgian citizens as well as all partners of Georgia in Western democracies reject this unnecessary project," he said.
Former Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the South Caucasus, emphasized "since Georgia is confronted with a couple of serious problems, one can only hope that the political leaders of Georgia show enough ripeness and responsibility in order to protect their country from further polarization and conflict."
On April 3, the parliamentary majority leader of the ruling Georgian Dream party, Mamuka Mdinaradze, announced the reintroduction of the draft law on foreign agents, which the GD had to withdraw last year after the March 7-9 massive rallies against the bill. According to Mdinaradze, the content of the bill remains the same, the only change is in the title: the word “agent” has been removed and replaced with “Organization Pursuing the Interests of a Foreign Power”.
The police force late on April 16 mobilized water cannons to the scene and sprayed an unknown liquid at protesters after some tried to move beyond a cordon. Officers, including some armed with shotguns, ordered protesters to disperse and deployed what appeared to be a crowd-control substance like pepper spray.
Several journalists, including from the online media Publika, Tabula and Aprili, reported being chased and beaten by police during the April 16-17 protest rally against the “Foreign Agents Law” near the Parliament building.
On April 16 the President once again condemned the Georgian Dream’s plan to adopt this legislation, saying “insistence of the authorities to push through this law against the will of the population and despite partners protest is a direct provocation – a Russian strategy of destabilization.”
The ruling Georgian Dream is expected to push through the draft bill in the first hearing in the morning of April 17.