რუსეთმა გაეროს უშიშროების საბჭოში დაბლოკა რეზოლუციის პროექტი კოსმოსში ბირთვული იარაღის განლაგების აკრძალვის შესახებ
25/04/2024 07:04:46 მსოფლიო
რუსეთმა გაერო–ს უშიშროების საბჭოში დაბლოკა აშშ-ისა და იაპონიის მიერ მომზადებული რეზოლუციის პროექტი კოსმოსში ბირთვული იარაღის განლაგების აკრძალვის შესახებ. დოკუმენტს 15 ქვეყნიდან 13-მა მისცა ხმა. ჩინეთმა კენჭისყრაში თავი შეიკავა.
კენჭისყრის დაწყებამდე გაეროში რუსეთის მუდმივმა წარმომადგენელმა ვასილი ნებენზიამ რეზოლუციის ტექსტს "ხუმრობა" უწოდა. თავის მხრივ, აშშ-ს მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ რობერტ ვუდმა თქვა, რომ თუ რუსეთი წინაღმდეგ მისცემდა ხმას, გაჩნდება კითხვა, „აქვთ თუ არა რაიმე დასამალი“.
რეზოლუციის ტექსტი შედგება რვა პუნქტისგან, რომელთაგან ერთი შეიცავს ორბიტაზე გაშვებისთვის განკუთვნილი ბირთვული იარაღის შემუშავების აკრძალვას, ციურ სხეულებზე ასეთი იარაღის დაყენებას და გარე სივრცეში სხვაგვარად განთავსებას. დოკუმენტი ასევე მოითხოვს 1967 წლის კოსმოსზე ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულებას, კერძოდ, „არ განთავსდეს ბირთვული იარაღი ან მასობრივი განადგურების იარაღი დედამიწის ირგვლივ ორბიტაზე“. თუმცა, შეთანხმებაში ასეთი იარაღის შემუშავების აკრძალვა არ ყოფილა. შეთანხმების მხარეა 114 სახელმწიფო, მათ შორის ქვეყნები, რომლებიც არიან გაეროს უშიშროების საბჭოს მუდმივი წევრები.
ნებენზიამ დოკუმენტის მხარდაჭერაზე უარი იმით ახსნა, რომ მისი თქმით, აკრძალვა ასევე უნდა ეხებოდეს ჩვეულებრივ იარაღს და არა მხოლოდ ბირთვულ იარაღს. შეერთებულმა შტატებმა უარი თქვა რეზოლუციის ტექსტში რუსეთისა და ჩინეთის მიერ შემოთავაზებული პუნქტის კოსმოსში ნებისმიერი სხვა ტიპის იარაღის განთავსებაზე უარის თქმის შესახებ.
აშშ- მიიჩნევს, რომ რუსეთი ამუშავებდეს სატელიტსაწინააღმდეგო კოსკომში განთავსებულ ბირთვულ იარაღს, რომლის გამოყენებამაც შესაძლოა გამოიწვიოს ქაოსი და შეფერხება ყველა კომუნიკაციაში - სამხედრო კომუნიკაციებიდან დაწყებული ტელეფონით დამთავრებული.
მოსკოვმა ადრე განაცხადა, რომ ეწინააღმდეგება კოსმოსში ბირთვული იარაღის განთავსებას და უარყო რომ დაკავებულია ასეთი იარაღის წარმოებით.

Россия наложила вето на резолюцию ООН против вооружений в космосе
Россия заблокировала в Совете Безопасности ООН подготовленный США и Японией проект резолюции о запрете размещать ядерное оружие в космосе. За документ проголосовали 13 из 15 стран. Китай от голосования воздержался.
Перед началом голосования российский постоянный представитель в ООН Василий Небензя назвал текст резолюции «шуткой». В свою очередь, заместитель постпреда США Роберт Вуд заявил, что если Россия проголосует против, то встает вопрос, «есть ли им что скрывать».
Текст резолюции состоит из восьми пунктов, в одном из которых содержится запрет на разработку ядерного оружия, созданного для вывода на орбиту, установку такого оружия на небесных телах и размещение в космическом пространстве каким-либо иным образом. В документе также содержится требование выполнять обязательства в рамках Договора о космосе 1967 года, в частности «не размещать любое ядерное вооружение или любые виды оружия массового уничтожения на орбите вокруг Земли». При этом запрета на разработку подобного оружия в договоре не было. Участниками соглашения являются 114 государств, включая страны—постоянные члены Совета Безопасности ООН.
Небензя объяснил отказ поддержать документ тем, что, по его словам, запрет должен касаться и обычных видов вооружения, а не только ядерного оружия. США же отказались внести в текст резолюции предложенный Россией и Китаем пункт об отказе от размещения в космосе любых других вооружений.
США считают, что Россия разрабатывает противоспутниковое ядерное оружие космического базирования, использование которого может вызвать хаос и сбои во всех коммуникациях - от военной связи до телефонии.
Москва ранее заявляла, что выступает против развертывания в космосе ядерного оружия, и отрицала разработку такого оружия.