Anonymous საქართველოს პოლიციას „პირველად და უკანასკნელად აფრთხილებს"
ჰაკერებისა და აქტივისტების საერთაშორისო მოძრაობა Anonymous-მა მხარდაჭერა გამოუცხადა „აგენტების კანონის“ წინააღმდეგ საქართველოში მიმდინარე საპროტესტო აქციების მონაწილეებს და „ქართული ოცნების" ხელისუფლებას კიბერშეტევებით და მონაცემთა ბაზების გასაჯაროებით დაემუქრა.
1 მაისს, მას შემდეგ, რაც სპეცრაზმელებმა თბილისის ცენტრში დემონსტრანტების წინააღმდეგ ისევ გამოიყენეს სპეციალური საშუალებები და ფიზიკური ძალა, ჰაკერთა საერთაშორისო ჯგუფმა აქციების მონაწილეებს მიმართა, რომ მარტო არ არიან და Anonymous-ის წევრები დაეხმარებიან დემოკრატიის, თავისუფლებისა და კეთილდღეობისთვის ბრძოლაში.
ჰაკერებისა და აქტივისტების საერთაშორისო მოძრაობამ საქართველოს პოლიციას მიმართა, რომ აქციის მონაწილეებზე თავდასხმას მოჰყვება ინფორმაციის გასაჯაროება მთავრობის ყველა თანამდებობის პირის შესახებ. კერძოდ, Anonymous აცხადებს, რომ მოიპოვებს და ინტერნეტით გაავრცელებს მონაცემთა ბაზებს და ელექტრონული ფოსტის ბაზებს.
„ეს თქვენი პირველი და უკანასკნელი გაფრთხილებაა“, - წერია Anonymous-ის მიერ სოციალურ ქსელ X-ით გავრცელებულ მიმართვაში.
ჰაკერთა საერთაშორისო ჯგუფი მიმართავს „რუსეთის მიერ მხარდაჭერილ "ოცნების" პარტიასაც“ :
„გახსოვდეთ, საქართველო რუსეთი არ არის და არასდროს იქნება. გველოდეთ".
1 მაისს Anonymous-მა „აგენტების კანონის“ წინააღმდეგ საქართველოში მიმდინარე საპროტესტო აქციების მონაწილეთა მხარდამჭერი განცხადება გამოაქვეყნა თავის ვებსაიტზეც:
„ქართული ოცნების“ კანონპროექტს გამჭვირვალობასთან საერთო არაფერი აქვს და მიზნად ისახავს მხოლოდ მმართველი პარტიის პოზიციების გამყარებას და განსხვავებული აზრის და პრესის თავისუფლების ჩახშობას. ხალხის პროტესტზე მთავრობის რეაქცია და სპეცრაზმების გამოყენება აჩვენებს, რომ ხელისუფლებას არ სურს ყური დაუგდოს თავისი მოქალაქეების მოწოდებებს. ქართველი ხალხი იმსახურებს მთავრობას, რომელიც პატივს სცემს მოქალაქეების დემოკრატიულ უფლებებს, მხარს უჭერს არასამთავრობო ორგანიზაციების და მედიის დამოუკიდებლობას და იცავს გამოხატვის თავისუფლებას".
Anonymous გმობს „ქართული ოცნების“ ქმედებებს და სოლიდარობას უცხადებს მათ, ვინც იბრძვის საქართველოს თავისუფლების, დემოკრატიისა და ევროპული მომავლისთვის":
„ხალხმა თქვა: არა რუსულ კანონს!“
საერთაშორისო ქსელის, Anonymous-ის(ანონიმების) წევრები, რომლებიც თავს „ჰაკტივისტებს” უწოდებენ, აცხადებენ, რომ იდეოლოგიური მიზნებით მოქმედებენ და თავს ესხმიან და „სჯიან” იმ ხელისუფლებებს, კორპორაციებსა და ორგანიზაციებს, რომელთა ქმედებებსაც არ ეთანხმებიან.
Anonymous უკრაინის აქტიური მხარდამჭერია. 2022 წლის თებერვლიდან, უკრაინაში რუსეთის ფართომასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ, ჰაკერთა მოძრაობამ პასუხისმგებლობა აიღო რუსეთის სახელმწიფო უწყებების და მედიის საიტებზე განხორციელებულ არაერთ კიბერშეტევაზე.

Хакеры Anonymous выступают в поддержку протестующих в Грузии
Международное движение хакеров и активистов Anonymous выразило поддержку участникам продолжающихся в Грузии протестов против закона об «иноагентах» и пригрозило правительству «Грузинской мечты» кибератаками и раскрытием баз данных.
В ночь на 1 мая, после того как спецназовцы вновь применили спецсредства и физическую силу против демонстрантов в центре Тбилиси, международная группа хакеров обратилась к участникам акций со словами поддержки, члены Anonymous пообещали помочь протестующим «в борьбе за демократию, свободу и процветание».
Международное движение хакеров и активистов обратилось и к грузинской полиции:
«Нападение на протестующих приведет к обнародованию информации обо всех ваших правительственных чиновниках. Мы завладеем всеми вашими базами данных и электронными почтовыми ящиками и выложим их в Интернет. Это ваше первое и единственное предупреждение. Партия «Мечта», поддерживаемая Россией, помните: Грузия - не Россия и никогда ею не будет. Ждите нас», - говорится в сообщении, опубликованном в Telegram.
Члены международной сети Anonymous, называющие себя «хактивистами», утверждают, что действуют согласно определенной идеологии и «наказывают» правительства, корпорации и организации, с действиями которых они не согласны.
Anonymous приписывают десятки кибератак на правительства многих стран мира. Они заблокировали сайты госорганов и корпораций США, Израиля, Туниса, Уганды и других стран PayPal, MasterCard, Visa и Sony.Anonymous является активным сторонником Украины. С февраля 2022 года, после масштабного вторжения России в Украину, хакерское движение взяло на себя ответственность за ряд кибератак на сайты российских госорганов и СМИ.