დეპუტატი: ხელისუფლებამ შესაძლოა, რისკის ქვეშ დააყენოს დაგროვებითი პენსიები
მთავრობამ გადაწყვიტა, რომ (პენსიონერების) ფული დახარჯოს მაღალი რისკის შემცველ პროექტებში,– ამბობს "ევროოპტიმისტების" დეპუტატი რომან გოცირიძე.
მისი ხედვით, გადაწყვეტილებას „პოლიტიკური და კორუფციული სუნი ასდის“
საქმე იმაშია, რომ ეკონომიკის სამინისტრომ პარლამენტს წარუდგინა კანონპროექტი, რომელიც საპენსიო სააგენტოს მართვის სისტემაში ცვლილებებს ითვალისწინებს. კერძოდ, იგეგმება სააგენტოს საინვესტიციო საბჭოს გაუქმება. შეიქმნება საპენსიო სააგენტოს საბჭო 15 წევრისგან, რომელთაგან ორს მთავრობა დანიშნავს, 13-ს კი მთავრობის მიერ შექმნილი საკონკურსო კომისია შეარჩევს.
"საპენსიო დანაზოგები არის ჩვენი, თითოეული მოქალაქის მიერ საკუთარი შრომით შექმნილი და ის უნდა მოხმარდეს მათ მშვიდ სიბერეს და არავითარ შემთხვევაში არ შეიძლება, რომ ეს თანხები აღმოჩნდეს რისკის ქვეშ. დღეისათვის, 5 მილიარდი ლარი არის აკუმულირებული და მთავრობამ გადაწყვიტა, რომ ეს ფული დახარჯოს ისეთ პროექტებში, რომელიც არის დიდი რისკის შემცველი და რომელსაც მარტივად თუ ვიტყვით, პოლიტიკური და კორუფციული სუნი ასდის. ამ ცვლილებების მთავარი უარყოფითი მხარე ის არის, რომ ფონდის მართვა მთლიანად გადადის მთავრობის ხელში, ჩამოცილებულია პარლამენტი, უცხოელი სპეციალისტები. ეს ფული შეიძლება ჩაიდოს ისეთ პროექტებში, რომელმაც, შესაძლოა, გამოიწვიოს ამ ფულის დაკარგვა ან მისგან მიღებული შემოსავლის შემცირება. ეს კანონი არ უნდა იქნას მიღებული“,– თქვა გოცირიძემ.
საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენელი აღნიშნავს, რომ მისი გუნდი მუშაობს ალტერნატიულ ინიციატივაზე, რომელიც მალე წარედგინება პარლამენტს.
სააგენტოს საინვესტიციო საბჭოში ამჟამად შედის ოთხი საერთაშორისო სპეციალისტი - ოლივიე რუსო, ჟან ფრედერიკ პოლსენი, მაიკლ რიდლი და ტიმო ვიჰერკენტა.

Власти Грузии могут подвергнуть риску накопительные пенсии – оппозиционер
«Правительство Грузии решило потратить деньги (пенсионеров) на проекты, отличающиеся высоким риском», – утверждает депутат парламента Грузии от «Еврооптимистов» Роман Гоциридзе.
Дело в том, что Министерство экономики внесло в парламент законопроект, предусматривающий изменение системы управления Пенсионного агентства. В частности, планируется упразднение Инвестиционного совета агентства. Будет создан Совет пенсионного агентства из 15 членов, двух из которых назначит правительство, а 13 выберет конкурсная комиссия, созданная правительством.
«Пенсионные накопления созданы трудом каждого гражданина и должны быть направлены на их спокойную старость, и ни при каких обстоятельствах эти средства не должны подвергаться риску. На сегодняшний день накоплено 5 миллиардов лари, а правительство приняло решение тратить эти деньги на проекты, содержащие высокие риски. Проще говоря, это пахнет политикой и коррупцией. Главный минус этих изменений в том, что управление фондом полностью перешло в руки правительства, в обход парламента и иностранных специалистов. Эти деньги могут вложить в проекты, которые, возможно, станут причиной их потери… Этот закон не должен быть принят», – отмечает Роман Гоциридзе.
Представитель парламентской оппозиции отмечает, что его команда работает над альтернативной инициативой, которая вскоре будет представлена парламенту.
В Инвестиционный совет агентства в настоящее время входят четыре международных специалиста – Оливье Руссо, Жан-Фредерик Польсен, Майкл Ридли и Тимо Вихеркента.