შსს–მ აქციებთან დაკავშირებით სსკ–ის სამი მუხლით აღძრა საქმე
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის სულხან თამაზაშვილის განცხადებით, პარლამენტთან, "აგენტების კანონის" მოწინააღმდეგეთა აქციაზე 15 აპრილიდან დღემდე, მოქალაქეების მხრიდან "განხორციელებულ ძალადობრივ ქმედებებთან" დაკავშირებით, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტში გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის სამი მუხლითაა დაწყებული.
მისი თქმით, გამოძიება დაიწყო 8 მაისს და საუბარია შემდეგ მუხლებზე:
- სისხლის სამართლის კოდექსის 222-ე მუხლი, რაც გულისხმობს "სტრატეგიული ან განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტის ხელში ჩაგდებას ან ბლოკირებას";
- სისხლის სამართლის კოდექსის 225-ე მუხლი, რაც გულისხმობს "ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებას, ხელმძღვანელობას ან მასში მონაწილეობას";
- სისხლის სამართლის კოდექსის 226-ე მუხლი, რაც გულისხმობს "ჯგუფური მოქმედების ორგანიზებას, რომელიც უხეშად არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს ან დაკავშირებულია ხელისუფლების წარმომადგენლის კანონიერი მოთხოვნისადმი აშკარა დაუმორჩილებლობასთან, ან რომელმაც ტრანსპორტის, დაწესებულების ან ორგანიზაციის მუშაობის შეფერხება გამოიწვია".
"აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმეებთან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა სამინისტრო ატარებს აქტიურ საგამოძიებო მოქმედებებს, მათ შორის, ახორციელებს ყველა იმ მოწოდების, საჯარო გამოსვლისა და მიმართვის, ასევე, ვიდეომასალების შესწავლას, რომელიც სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს შეიცავს. გამოძიების ფარგლებში, სამართალდამცველების მხრიდან, საგამოძიებო ორგანოში მოხდება აქციის ორგანიზატორების, პოლიტიკური ლიდერებისა და ყველა იმ პირის გამოკითხვა, რომლებსაც შესაძლოა რაიმე სახის კავშირი ჰქონდეს აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმესთან. როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, საპროტესტო აქციები კვლავ გრძელდება და შინაგან საქმეთა სამინისტრო კიდევ ერთხელ, მოუწოდებს აქციის მონაწილეებს დაიცვან საზოგადოებრივი წესრიგი, არ გასცდნენ შეკრების და მანიფესტაციის კანონით დადგენილ ნორმებს და არ დაუშვან კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების განხორციელება",- განაცხადა თამაზაშვილმა.

В Грузии шесть митингующих против закона об «иноагентах» задержали по статьям УК
В Министерстве внутренних дел Грузии сообщили о задержании шести участников митингов против закона об «иноагентах». Их обвинили в нападении на полицейского и повреждении чужой вещи, заявил на брифинге глава департамента полиции Тбилиси МВД Грузии Сулхан Тамазашвили.
В МВД утверждают, что один из задержанных 16 апреля бросил тупой предмет в сторону правоохранителя, в результате чего тот получил травму глаза; 16 апреля один из участников акции повредил авмотобил департамента патрульной полиции; во время акций 1-2 мая двое задержанных повредили камеру наружного наблюдения МВД; 1 мая один из задержанных повредил входную дверь парламента и бросил в двор законодательного органа камень, в результате чего пострадал пожарный-спасатель; 1 мая участник митинга повредил камеру наружного наблюдения, установленную на здании Специальной службы государственной охраны.
Уголовные дела возбуждены по:
Статье 351 (1) УК Грузии: нападение на полицейского или другого представителя власти либо его служебное или жилое помещение, или транспортное средство (наказывается лишением свободы на срок от четырех до семи лет);
Статье 187. Повреждение или уничтожение чужой вещи, повлекшее значительный ущерб, (наказываются штрафом или общественно полезным трудом на срок от ста дней).
Кроме того, в ведомстве сообщили, что ведется расследование по еще по трем статьям. Задержанных по этим эпизодам пока нет.
Статья 222. Захват или блокирование учреждений телерадиовещания или связи либо стратегических объектов или объектов особого значения;Статья 225. Организация группового насилия, руководство им или участие в нем;Статья 226. Организация групповых действий, нарушающих общественный порядок, или активное участие в них.
Ранее в международной неправительственной организации Amnesty International заявили, что грузинские власти неоднократно нарушили право граждан на свободу мирных собраний, незаконно применяя силу в отношении мирных протестующих и не предотвращая насилие со стороны групп неизвестных лиц. «Сообщения о незаконном применении силы, в том числе об использовании химических ирритантов, водяных пушек и резиновых пуль в отношении мирных протестующих, а также об избиениях и других видах жестокого обращения с протестующими должны стать предметом своевременного, независимого и беспристрастного расследования», – говорится в заявлении организации.