ომბუდსმენი – თავდასხმებზე: მნიშვნელოვანია, ყოველ ასეთ ძალადობას სახელმწიფოს მხრიდან გაეცეს მკაცრი და სათანადო პასუხი
09/05/2024 07:59:13 საზოგადოება
სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი გასულ ღამეს მომხდარ თავდასხმებს ეხმიანება და გამოდის შეხსენებით, რომ კრიტიკული აზრის მქონე მოქალაქეების, მათი ოჯახის წევრებისა და შვილების დევნა, დაშინება, ფიზიკური ანგარიშსწორება დანაშაულია და სამართალდამცველების მხრიდან მყისიერ რეაგირებას მოითხოვს.
"საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმიანება 2024 წლის 8 მაისის საღამოს საათებში ცალკეული მოქალაქეების მიმართ განხორციელებულ თავდასხმებს და კიდევ ერთხელ მიუთითებს იმ საფრთხეებზე რაზეც 8 მაისს ჩვენს მიერ გავრცელებულ შეფასებაშია აღნიშნული. სახალხო დამცველი ხაზგასმით შეახსენებს ყველას, რომ რაც არ უნდა მიუღებელი იყოს განსხვავებული და კრიტიკული აზრი, ადამიანების დევნა, მათი ოჯახის წევრების, არასრულწლოვანი შვილების დაშინება, მოქალაქეებთან ფიზიკური ანგარიშსწორება წარმოადგენს დანაშაულებრივ ქმედებას, რაც შესაბამისი სამართალდამცავი ორგანოებისგან მოითხოვს მყისიერ და ეფექტურ რეაგირებას. მნიშვნელოვანია ყოველ ასეთ ძალადობას სახელმწიფოს მხრიდან გაეცეს მკაცრი და სათანადო პასუხი და ასეთმა შემთხვევებმა არ მიიღოს მასობრივი ორგანიზებული დევნისა და ძალადობის სახე, რაც შეუთავსებელია ადამიანის უფლებებზე დაფუძნებული დემოკრატიული და სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპებთან.სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ მოუწოდეს სამართალდამცავ ორგანოებს მოახდინონ მყისიერი რეაგირება და განხორციელებულ ღონისძიებებზე ინფორმაცია მიაწოდონ საზოგადოებას",– აცხადებს ომბუდსმენი.
ბოლო სამი დღის განმავლობაში „აგენტების კანონის“ მოწინააღმდეგეებს ჯერ მასობრივად ურეკავდნენ უცხო ქვეყნების და საქართველოს ნომრებით, სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ და ემუქრებოდნენ, ხოლო შემდეგ დაფიქსირდა თავდასხმების ფაქტები. ორი დაზარალებული კლინიკაში რჩება.

Омбудсмен Грузии призывает МВД отреагировать на нападения в Тбилиси
Народный защитник Грузии Леван Иоселиани призывает правоохранительные органы немедленно и соответствующе отреагировать на случаи нападений на граждан, выступающих против закона об «иноагентах».
«Нападения, преследование, запугивание и физическая расправа над гражданами с критическим мнением, членов их семей и детей является преступлением», говорится в письменном заявлении омбудсмена:
«Народный защитник Грузии осуждает нападения на отдельных граждан в вечерние часы 8 мая 2024 года и еще раз указывает на опасности, упомянутые в оценке, которую мы опубликовали 8 мая… Важно, чтобы на каждое такое насилие государство строго и адекватно реагировало. Такие случаи не должны принимать форму массового, организованного преследования и насилия, что несовместимо с принципами демократического и правового государства, основанного на правах человека».
Народный защитник также призывает правоохранительные органы предоставить общественности информацию о реализованных мерах.
Напомним, ночью 8 мая неизвестные напали и избили члена «Национального движения» Дмитрия Чиковани, одного из организаторов акции против закона об «иноагентах» Лашу Гвинианидзе и брата лидера оппозиционной партии «Гирчи – больше свободы» Гию Джапаридзе.
Министр внутренних дел Вахтанг Гомелаури сообщил, что по всем фактам начато расследование.
Противники закона об «иноагентах» и участники протестных акций и ранее сообщали о случаях нападений со стороны людей в гражданском. Кроме того, в стране участились случаи звонков с угрозами в адрес противников законодательной инициативы «Грузинской мечты».
Напомним, что многие международные партнеры заявляли, что дальнейший прогресс Грузии на пути к членству в ЕС оказался под угрозой из-за решения правящей партии в апреле 2024 года вернуть на обсуждение парламента закон об «иноагентах» (проект закона «О прозрачности иностранного влияния»).