ბლოგერ უჩა აბაშიძის სახლში პოლიციაა შესული
ბლოგერ უჩა აბაშიძის სახლში, რომელიც "აგენტების კანონის" საწინააღმდეგო აქციების აქტიური მონაწილეა, პოლიციაა შესული. ამის შესახებ მისი ახლობლები და ოჯახის წერები იტყობინებიან.
ამ ინფორმაციის მიხედვით, პოლიცია აბაშიძის ოჯახის წევრებს არ აწვდის ინფორმაციას, გამოცხადების მოტივებზე. ამასთან, არ აძლევენ თავად აბაშიძესთან კომუნიკაციის შესაძლებლობას და არც აბაშიძეს აძლევენ ადვოკატთან კონტაქტის საშუალებას.
9 მაისს შსს-ში განაცხადეს, რომ "აგენტებს კანონის" წინააღმდეგ გამართულ აქციებთან დაკავშირებით აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე რამდენიმე მუხლით და საგამოძიებო ორგანოში მოხდება რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციის ორგანიზატორების, პოლიტიკური ლიდერებისა და ყველა იმ პირის გამოკითხვა, რომლებსაც შესაძლოა რაიმე სახის კავშირი ჰქონდეთ სისხლის სამართლის საქმესთან.
ერთი დღით ადრე სუს–მა, მსგავსად 2023 წლისა, ისაუბრა „მაიდანის სცენარზე" და პროცესების უცხოეთიდან დაფინანსებაზე.

В доме блогера и участника протестных акций в Тбилиси Учи Абашидзе находится полиция
В дом блогера Учи Абашидзе, активного участника акций против закона об «иноагентах», прибыла полиция. Об этом сообщают члены его семьи. Правоохранители не объясняют, по какой причине они вошли в его дом, позволяют Абашидзе связаться со своим адвокатом или членами семьи.
Как сообщил грузинской службе Радио Свобода брат Учи – Гоги Абашидзе, о прибытии полиции в дом блогера они услышали от родственника семьи, проживающего в том же доме. Получить от полиции какую-либо информацию они не могут, также не знают какое конкретно ведомство представляют правоохранители, и находится ли Абашидзе уже под арестом.
Утром 9 мая на брифинге, прошедшем в МВД, было сказано, что ведется расследование «в связи с насильственными действиями, совершенными гражданами на акциях протеста» и будут допрошены все лица, «которые могут иметь отношение к указанному уголовному делу».