სპეციალური საგამოძიებო სამსახური: პარლამენტთან სამართალდამცავების მიერ აქციის მონაწილეების მიმართ ძალის გადამეტების ფაქტებზე გამოძიება დაიწყო
13/05/2024 06:06:31 სამართალი
სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის განცხადებით, უწყებამ პარლამენტთან სამართალდამცავების მიერ აქციის მონაწილეების მიმართ ძალის გადამეტების ფაქტებზე გამოძიება დაიწყო
"სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა, 2024 წლის 13 მაისს, საკანონმდებლო ორგანოსთან, სამართალდამცავების მიერ აქციის მონაწილეების მიმართ ძალის გადამეტების ფაქტებზე საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის მესამე ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებით გამოძიება დაიწყო.
სამსახური ძალის გადამეტების ყველა დანაშაულებრივ ეპიზოდზე ახდენს შესაბამის სამართლებრივ რეაგირებას.
გამოძიების მიმდინარეობის და შედეგების თაობაზე საზოგადოებას მიეწოდება ინფორმაცია" - ნათქვამია განცხადებაში.
ცნობისთვის: "აგენტების კანონის" მოწინააღმდეგეებმა პარლამენტთთან ღამე გაათენეს. გამთენიისას პოლიციამ 20 მათგანი ძალის გამოყენებით დააკავა.

Следственная служба начала расследование по фактам применения силовиками чрезмерной силы в отношении протестующих
13/05/2024 06:06:31 Право
«Специальная следственная служба 13 мая 2024 года начала расследование по фактам применения сотрудниками правоохранительных органов чрезмерной силы в отношении протестующих у законодательного органа в соответствии с подпунктом «В» части III статьи 333 Уголовного кодекса Грузии.
Служба обеспечивает надлежащее правовое реагирование на все преступные эпизоды применения чрезмерной силы. Общественность будет проинформирована о ходе и результатах расследования», — говорится в информации.
Напомним, МВД Грузии сообщило о задержании 20 человек на акции протеста. Среди них — гражнане РФ и США.