მინისტრი: თურქმენული გაზი საქართველოს გავლით თურქეთს მიეწოდება
თურქეთის ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრმა ალპარსლან ბაირაქტარმა და აზერბაიჯანის ეკონომიკის მინისტრმა მიხეილ ჯაბაროვმა სტამბოლში ბუნებრივი გაზის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმება გააფორმეს.
როგორც დოკუმენტის გაფორმების შემდეგ ბაირაქტარმა განაცხადა, მხრაეები აზერბაიჯანისა და საქართველოს გავლით თურქმენული გაზის თურქეთში მიწოდებაზე შეთანხმდნენ.
"შეთანხმებით გათვალისწინებულია გაზის დამატებითი მოცულობების მიწოდება აზერბაიჯანიდან და კასპიის რეგიონიდან თურქეთში, ასევე თურქეთის გავლით ევროპაში" - დააზუსტა მინისტრმა.
მანამდე ცნობილი გახდა, რომ ევროკავშირი ევროპისა და ცენტრალური აზიის დამაკავშირებელ ტრანსკასპიურ სატრანსპორტო დერეფანში 10 მლრდ ევროს ინვესტირებას გეგმავს.

Туркменский газ через Грузию будет поставляться в Турцию – министр
Министр энергетики и природных ресурсов Турции Алпарслан Байрактар и министр экономики Азербайджана Михаил Джаббаров в Стамбуле подписали соглашение о сотрудничестве в области природного газа.
Байрактар, в частности, заявил, что стороны договорились о поставках туркменского газа через Азербайджан и Грузию в Турцию. Об этом сообщается и в аккаунте министра в соцсети X.
«В соглашении предусматривается поставка дополнительных объемов газа из Азербайджана и Каспийского региона в Турцию, а также в Европу через Турцию», – отметил Байрактар.
Ранее сообщалось, что Европейский союз планирует инвестировать 10 млрд евро в соединяющий Европу и Центральную Азию Транскаспийский транспортный коридор.