დღეიდან საქართველოსა და ჩინეთს შორის უვიზო მიმოსვლის შესახებ შეთანხმება ძალაში შედის
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცნობით, აღნიშნულის შედეგად, საქართველოს მოქალაქეებს უკვე მიმდინარე წლის 28 მაისიდან, საშუალება ეძლევათ უვიზოდ იმოგზაურონ ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში და დაჰყონ ქვეყანაში შესვლის შემდეგ ერთჯერადად 30 დღე.
როგორც საგარეო უწყებაში აღნიშნავენ, გასათვალისწინებელია, რომ საქართველოს მოქალაქისთვის ჩინეთში უვიზოდ გამგზავრების და ქვეყანაში ყოფნის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს 90 დღეს ნებისმიერ 180 დღიან პერიოდში.
„ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში საქართველოს მოქალაქის უვიზოდ ყოფნის ხანგრძლივობა არ ექვემდებარება გახანგრძლივებას, გარდა ჰუმანიტარული მიზნების და ფორსმაჟორული გარემოებების შემთხვევებისა. შეთანხმება არ ვრცელდება საქართველოს იმ მოქალაქეებზე, რომლებიც გეგმავენ ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ტერიტორიაზე დარჩენას 30 დღეზე მეტი ხნის განმავლობაში, ან ცხოვრებას, ან მუშაობის დაწყებას, სწავლას, ან მედიასაშუალებაში საქმიანობას ან სხვა სახის საქმიანობას, რომელიც საჭიროებს ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის შესაბამისი ორგანოებისგან წინასწარ ნებართვას. ასეთ შემთხვევებში საქართველოს მოქალაქე ვალდებულია გამგზავრებამდე მიიღოს შესაბამისი კატეგორიის ვიზა. ჩინეთში მოგზაურობის მსურველებმა უნდა გაითვალისწინონ, შემდეგი: ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვრის გადაკვეთის დროს, თან უნდა იქონიონ: პასპორტი, რომლის მოქმედების ვადა ჩინეთში ყოფნის პერიოდს უნდა აღემატებოდეს არანაკლებ 6 თვით, სასტუმროს ჯავშანი და სამოგზაურო დაზღვევა. აღსანიშნავია, რომ ისევე როგორც სხვა ქვეყნებში, მესაზღვრე ოფიცერი უფლებას იტოვებს ერთპიროვნულად მიიღოს გადაწყვეტა პირის ქვეყანაში შეშვებაზე; ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ტერიტორიაზე შეზღუდულია სხვადასხვა სოციალური და მობილური პლატფორმით სარგებლობა. ქვეყანაში ფართოდაა გავრცელებული ელექტრონული გადახდის სისტემები - Alipay, WeChat Pay. ამასთან, WeChat Pay-ზე ელექტრონული საფულის შევსება შესაძლებელია მხოლოდ ჩინური საბანკო ბარათით. ხოლო Alipay-ს შევსება შესაძლებელია ნებისმიერი უცხოური ბარათითაც; ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში სამართალდარღვევის შემთხვევაში, საქართველოს მოქალაქე ექვემდებარება ჩინური კანონმდებლობის ნორმებს. საქართველოს საკონსულო სამსახური მოქალაქეს დახმარებას უწევს კანონით მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში. ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში აკრძალულია სამხედრო, სამთავრობო და სპეციალური დანიშნულების შენობა-ნაგებობებისთვის ფოტო-ვიდეო გადაღება, თუ ეს წინასწარ არ არის შეთანხმებული შესაბამის სამსახურებთან. აღსანიშნავია, რომ შეთანხმებას „საქართველოსა და ჩინეთის მთავრობას შორის ორდინალური პასპორტების მფლობელთა სავიზო მოთხოვნებისგან ორმხრივად გათავისუფლების შესახებ”, ხელი მოეწერა 2024 წლის 10 აპრილს.
დოკუმენტს ხელი მოაწერეს საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა, ილია დარჩიაშვილმა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ელჩმა საქართველოში, ჭოუ ციენმა“,-აღნიშნულია საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

МИД: граждане Грузии с 28 мая могут путешествовать в Китай без виз
МИД Грузии сообщает, что с 28 мая 2024 года граждане Грузии могут путешествовать в Китай (КНР) без виз. С этого дня вступает в силу «Соглашение между правительством Грузии и правительством Китайской Народной Республики о взаимном освобождении владельцев обычных паспортов от визовых требований».
«С 28 мая им разрешается безвизовый въезд в Китайскую Народную Республику и пребывание в стране в течение 30 дней после въезда в страну. Следует учитывать, что продолжительность безвизового въезда в Китай и пребывания в стране гражданина Грузии не должна превышать 90 дней в течение любого 180-дневного периода.
Срок безвизового пребывания гражданина Грузии в Китайской Народной Республике продлению не подлежит, за исключением случаев, связанных с гуманитарными целями и форс-мажорными обстоятельствами.
Соглашение не распространяется на граждан Грузии, которые планируют находиться на территории Китайской Народной Республики более 30 дней, или проживать, или начать работать, учиться, или заниматься деятельностью в средствах массовой информации, или другой деятельностью, требующей предварительного разрешения соответствующих властей Китайской Народной Республики», — сказано в заявлении внешнеполитического ведомства.
Для вышеперечисленных случаев предусмотрена иная процедура — гражданин Грузии обязан получить визу соответствующей категории перед отъездом.
«Желающим отправиться в Китай следует учитывать следующее:
При пересечении государственной границы Китайской Народной Республики вы должны иметь при себе: паспорт, срок действия которого должен превышать срок пребывания в Китае не менее чем на 6 месяцев, бронь в отеле и туристическую страховку. Следует отметить, что, как и в других странах, сотрудник пограничной службы оставляет за собой право в одностороннем порядке принимать решение о въезде того или иного лица в страну;На территории Китайской Народной Республики ограничено использование различных социальных сетей и мобильных платформ.В стране широко распространены электронные платежные системы — Alipay, WeChat Pay. Однако пополнить электронный кошелек на WeChat Pay можно только с помощью банковской карты Китая. Alipay также можно пополнить с помощью любой иностранной карты;В случае совершения правонарушения в Китайской Народной Республике на гражданина Грузии распространяются нормы китайского законодательства. Консульская служба Грузии оказывает помощь гражданам в рамках полномочий, предоставленных законом.В Китайской Народной Республике запрещена фото- и видеосъемка военных, правительственных и специальных зданий, за исключением случаев, когда это заранее согласовано с соответствующими службами», — предупреждает МИД Грузии.Напомним, соглашение «О взаимном освобождении владельцев обычных паспортов от визовых требований между Грузией и правительством Китая» было подписано 10 апреля 2024 года. Документ подписали министр иностранных дел Грузии Илья Дарчиашвили и посол Китайской народной Республики в Грузии Чжоу Цзянь.