"ოცნების" წევრი: პირობას ვასრულებ, ვტოვებ პარტიას და თანამდებობას
თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დეპუტატი, პარტია "ქართული ოცნების" წევრი ლევან ბერძენაშვილი "აგენტების კანონის" მიღების გამო პარტიას და საკრებულოში დაკავებულ თანამდებობას დატოვებს.
ბერძენაშვილი წარმომადგენლობით ორგანოში სამანდატო, საპროცედურო და იურიდიული საკითხთა კომისიას ხელმძღვანელობს.
როგორც ლევან ბერძენაშვილმა რადიო თავისუფლებას უთხრა, მიმდინარე წლის 10 ივნისამდე შვებულებაშია, საკრებულოში დაბრუნებისთანავე კი "ქართულ ოცნებას“ და საკრებულოში თანამდებობას დატოვებს:
„მე რაც ვთქვი, ჩემს სიტყვას ბოლომდე შევასრულებ. ეს არის პროტესტი კანონზე, რომელიც პარლამენტმა მიიღო“.
ბერძენაშვილმა მიმდინარე წლის 26 აპრილს საკრებულოს სხდომაზე თქვა, რომ თუ მმართველი გუნდი "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის კანონს" უკან არ გაიწვევდა, დატოვებდა პარტიას და თანამდებობას.

Депутат горсобрания «Мечты» покидает партию из-за закона об иноагентах
Леван Бердзенашвили, депутат городского собрания (сакребуло — ред.) муниципалитета Телави, член «Грузинской мечты», покидает партию и сакребуло из-за преодоления вето на закон об иноагентах — «О прозрачности иностранного влияния».
Бердзенашвили возглавляет комиссию по мандатам, процедурным и правовым вопросам горсобрания города Телави (регион Кахетия).
Сообщается, что депутат находится в отпуске до 10 июня и покинет партию и свой пост, как только вернется к работе.
«Я сдержу свое слово. Это протест против закона, принятого парламентом», — заявил Бердзенашвили.
26 апреля Леван Бердзенашвили заявил, что, если аналог российского закона об иноагентах будет принят, он покинет партию и свой пост.
Отметим, 28 мая парламент Грузии преодолел вето президента Грузии на законопроект «О прозрачности иностранного влияния» — аналог российского закона об иноагентах. Проект, представленный фракцией «Грузинская мечта» и отклоненный Саломе Зурабишвили, был поддержан 84 голосами. Между тем, премьер Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что надеется на «прагматичный подход» со стороны западных партнеров.